Які питання ставлять на співбесіді в українських IT-компаніях

Рекрутери і тімлідери великих українських IT-компаній розповіли, які питання і завдання вони ставлять на співбесідах і що хочуть отримати у відповідь. Свої приклади надали GlobalLogic, Innovecs, Intellias, Railsware і Sigma Software. Інтерв’ю проводила редакція AIN.

Про життя, всесвіту і взагалі: що і навіщо питають на співбесідах у програмістів

Іноді на співбесідах кандидатам ставлять питання загального характеру на кшталт «Ким ви бачите себе через 10 років?». Багатьох кандидатів це дратує, і в обговореннях подібні питання часто стають предметом жартів і мемів.

Трапляється, що ми ставимо питання, які, здавалося б, не мають відношення до співбесіди на конкретну позицію. Але саме вони допомагають нам краще пізнати людину, його інтереси, мотивацію, — пояснила Recruitment Team Lead в компанії Sigma Software Анна Додух.

Нижче кілька найпоширеніших прикладів таких питань від українських рекрутерів і технічних фахівців, які проводять інтерв’ю з кандидатами. Ми також попросили їх уточнити, яку саме інформацію дають їм відповіді на ці питання.

 • Розкажіть про свій ідеальний робочий день. Завдяки цьому питанню можна зрозуміти, які завдання цікаві і пріоритетні кандидату, скільки часу він відводить на роботу і відпочинок протягом дня.
 • Як ви думаєте, навіщо люди будують кар’єру? Це питання розкриває мотивацію кандидатів.
 • Чому ви хочете почати кар’єру в сфері ІТ? Мета цього питання — прояснити мотивацію фахівця, його бажання і готовність розвиватися в обраній професії.
 • Як змінював ваш світогляд з кожним роком роботи в IT-сфері? Чи бачить кандидат, як динамічно змінюється IT-ринок, як зростає конкуренція, чи розуміє, що необхідно розвиватися.
 • Чи пам’ятаєте ви свою першу відмову після інтерв’ю? Рекрутер оцінює, як кандидат сприймає критику, як ставиться до невдач.
 • Чи пам’ятаєте ви найцікавіше і успішне інтерв’ю? Розкажіть трохи про нього. Відповідь демонструє, як кандидат сам оцінює себе і свої досягнення. Він також допомагає рекрутеру скорегувати інтерв’ю таким чином, щоб у кандидата про нього залишилися найкращі враження.
 • Розкажіть про свої досягнення у житті. Наскільки і в чому ви успішні. Якщо кандидат не здатний згадати свої досягнення або наводить приклади з далекого минулого, які до того ж виглядають тьмяно, чи буде він успішним на новій роботі? — коментує Тарас, Engineering Manager в Innovecs.
 • Чому ви хочете змінити компанію? Ми ставимо це питання вже досвідченим кандидатам, — каже Павло Харченко, консультант з рекрутингу GlobalLogic. — Єдиної вірної відповіді на це питання, як і на всі подібні, природно, не існує. Але схильність кандидата негативно відгукуватися про нинішнє або колишнє керівництво, колег або клієнтів — завжди тривожний знак для рекрутера.
 • Що ви зазвичай робите, коли розумієте, що не встигаєте щось зробити (занадто багато завдань)? По відповіді, способу вирішення можна багато про що судити. Якщо людина бере на себе всі, то він швидше за все не командний гравець, такий собі герой-одиночка. Якщо людина звернеться до менеджера з питання пріоритетності завдань і додаткових ресурсів, то він раціональний, проактивний і швидше за все буде рости, — пояснив Андрій, Lead Software Engineer в Innovecs.
 • Що ви будете робити, якщо у вас залишилася одне завдання (немає завдань)? Тут інтерв’юер хоче з’ясувати, чи візьме людина собі додаткову роботу, зізнається, що у нього багато вільного часу або займеться самонавчанням.

Іноді на технічній співбесіді ставлять питання, у яких немає однозначних відповідей. Наприклад, з кандидатом обговорюється створення проекту з нуля. При цьому основне значення має дискусія, чому він вибрав той чи інший шлях вирішення проблеми. Або просять навести приклад своєї поведінки в незвичних ситуаціях.

Рекрутеру і менеджеру фахівця важливо зрозуміти, як кандидат реагує на такі ситуації і які стратегії застосовує для їх вирішення, — каже Олена Мельник, консультантка з рекрутингу, GlobalLogic.

Також кандидатам у програмісти варто підготувати відповіді на такі питання:

 • Що таке для вас «ідеальна робота»?
 • Якими якостями повинен володіти хороший керівник?
 • Якими ресурсами ви користуєтеся для відстеження актуального рівня заробітної плати в IT-сфері?

Підступні питання

Часом у хід ідуть каверзні питання, які допомагають виявити, чи дійсно кандидат компетентний у технологіях, які необхідні на конкретну позицію.

На жаль, ми зустрічаємо кандидатів, які багато чого вказують у своїх резюме, але на практиці не відстежують тренди, не вчаться новому — таких можна зрізати досить елементарними «на сьогодні» питаннями технічного характеру, — каже Олексій, R&D Manager у компанії Innovecs.

Прикладів таких питань може бути безліч, але висновок один: чесність — найкраща політика.


Як проходять технічні співбесіди

У деяких українських IT-компаніях не ставлять каверзних питань, але перевіряють кандидата реальним боєм. Наприклад, у Railsware використовують парне інтерв’ю. Один із фахівців компанії працює в парі з кандидатом протягом 1,5 годин, щоб зрозуміти, чи може кандидат будувати софтові рішення або просто пише рядки коду, як людина думає і як буде працювати в команді з фахівцями Railsware.

У свою чергу Андрій, Senior Technical Lead в Innovecs, зауважив, що багато кандидатів зрізаються вже на коротких 15-хвилинних тестах — найелементарніших до написання простого коду.

Іноді досить побачити, як людина використовує гарячі клавіші, щоб отримати уявлення про його рівень і досвід, — говорить Андрій, Senior Technical Lead в Innovecs.

Прості завдання, наприклад, з використанням дошки, можуть багато чого розповісти про кандидата: як він почув і зрозумів завдання; як буде вирішувати; покрокове досягнення результатів — демонстрація робочого циклу; здатність побачити помилку, внести корективи.

Якщо кандидат ставить занадто багато питань, сумнівається і не може довести рішення завдання до кінця, це сигнал для інтерв’юера, оскільки така модель поведінки, швидше за все, виявиться в його роботі, — каже Тарас, Engineering Manager в Innovecs.

А для того, щоб перевірити, як людина оцінює свої завдання і наскільки реально вміє розподілити робочий час, в Innovecs можуть задати ситуативне завдання. Наприклад, є абстрактна веб-сторінка, кандидату потрібно її розбити на завдання, визначити, що за чим робити, скільки часу займе кожне окреме підзавдання і все разом.

Читайте також: Експорт IT-послуг України зріс до $3,6 млрд і буде рости далі

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: