Моя робота — не тільки креслення. Як архітекторка змінює Львів і руйнує стереотипи

Ольга Криворучко — співзасновниця архітектурного бюро Unika Architecture&Urbanism та керівниця громадської організації Urbanideas

Ольга Криворучко — співзасновниця архітектурного бюро Unika Architecture&Urbanism та керівниця громадської організації Urbanideas / section.in.ua

Ольга Криворучко — одна з тих, хто змінює Львів. Вона є співзасновницею архітектурного бюро Unika Architecture&Urbanism та керівницею громадської організації Urbanideas. Ці структури працюють над розбудовою та реконструкцією Львова: облаштовують громадські простори, модернізують бібліотеки, змінюють міські парки та інше.

В інтерв’ю «Секції» Ольга Криворучко пояснила, чому не займається виключно приватними проектами, хоча вони і простіші за міські, а також розповіла, як це — працювати у сфері, де переважна більшість це чоловіки.

Спектр обов’язків

Офіс Unika Architecture & Urbanism у приміщенні колишнього заводу у Львові

Офіс Unika Architecture & Urbanism у приміщенні колишнього заводу у Львові / section.in.ua

Офіс Unika Architecture & Urbanism відрізняється від тої картинки, яку ми бачимо у фільмах, де фігурують архітектори. Тут немає багато простору, великих столів, креслень на всю стіну. Це невеличка кімната, яка знаходиться у приміщенні колишнього заводу у Львові. Старенька дерев’яна підлога, масивні столи, завалені всілякими паперами, та шафи, що також тримають на своїх поличках чимало макулатури. У такому антуражі п’ять днів на тиждень працює Ольга Криворучко, співзасновниця архітектурного бюро. Щоправда проводить вона тут не типові вісім годин, адже часто доводиться бігати по нарадах у місті.

Робота архітектора — це не тільки зробити креслення, гарний проект. Це також чимало комунікації, менеджерська складова, технічні моменти, — каже фахівчиня. — Дуже багато виробничого процесу, адже завжди є освітлення, електрика, водопостачання, водовідведення. Все ми маємо звести докупи і архітектор несе відповідальність за те, щоби ці розділи збіглися.

Попри такі моменти, Ольга крутиться у цій сфері вже не перший рік. Деталі фаху вона знала ще з дитинства, тож новинкою обов’язки не були. Хіба став більш зрозумілий їх спектр.

Робота архітектора — зробити креслення, гарний проект. Це також чимало комунікацій, менеджерська складова, технічні моменти, — каже Ольга

Робота архітектора — зробити креслення, гарний проект. Це також чимало комунікацій, менеджерська складова, технічні моменти, — каже Ольга / section.in.ua

Жінка росла у родині архітекторів, тож вибору спеціальності нікого не здивувався. Проектуванням вона хотіла займатися завжди, і попри нарікання батьків, що ця сфера «з’їдатиме» весь час, обрала її. Будучи дитиною, під час прогулянок з родиною дізнавалася, чим у плані стильових елементів одна будівля відрізняється від іншої, у чому її унікальність. Крім того, Ольга гарно малювала, а це, каже вона, була ознакою того, що з дитини вийде гарна архітекторка, оскільки ця навичка говорить про наявність естетичного чуття і смаку.

Спочатку було навчання за напрямком «Містобудування», далі аспірантура і наукова діяльність, а вже потім — робота в полі.

Міські зміни

Площа Митна — один із перших реалізованих проектів у місті, за які, як каже Ольга, їй точно не соромно

Площа Митна — один із перших реалізованих проектів у місті, за які, як каже Ольга, їй точно не соромно / section.in.ua

Одним із перших реалізованих проектів у місті, за які, як каже Ольга, їй точно не соромно, є площа Митна. Над нею працювали з 2014 року: проводили опитування, воркшопи, обговорення, півроку пішло на розробку проекту, ще стільки ж — на проходження експертизи і, зрештою, у 2017 об’єкт завершили. Тепер замість сірого транзитного місця, на якому ані туристи, ані місцеві довго не затримувалися, у центрі Львова з’явилася нова локація для відпочинку.

Площа Митна. Над площею проектом команда працювала з 2014 року: проводили опитування, воркшопи, обговорення, півроку пішло на розробку проекту, ще стільки ж — на проходження експертизи і, зрештою, у 2017 об’єкт завершили

Площа Митна. Над площею проектом команда працювала з 2014 року: проводили опитування, воркшопи, обговорення, півроку пішло на розробку проекту, ще стільки ж — на проходження експертизи і, зрештою, у 2017 об’єкт завершили / section.in.ua

Далі була робота над проектом зі зміни площі Теодора: пішохідний фонтан, озеленення, вуличні меблі, нове освітлення. Триває також робота над площею Галицькою, продовженням площі Митної, ревіталізацією бібліотек, львівських парків.

У Львові є багато місць, які дуже хочеться відремонтувати. Але міські проекти з’їдають дуже багато часу і сил. Коли ти його робиш, розраховуєш, що буде один порядок робіт, а коли справа доходить до фінансування, розумієш, що грошей вистачить тільки на щось одне і воно стояло не першим у списку. Про закономірні процеси тут мова не йде. У приватному секторі все значно швидше і простіше, але і задоволення від реалізації отримуєш інше, — каже архітекторка.

Коли проектуєш площу, дворик, то вони змінюють враження і сприйняття багатьох, — Ольга Криворучко

Коли проектуєш площу, дворик, то вони змінюють враження і сприйняття багатьох, — Ольга Криворучко / section.in.ua

За словами Ольги Криворучко, сьогодні половина проектів — для міста. І робиться це, каже, очевидно не через кошти, а через вплив. Якщо ти робиш щось приватне, наприклад, будинок, він впливає лише на одну людину або ж, на її сім’ю ще. А коли проектуєш площу, дворик, то вони змінюють враження і сприйняття багатьох.

Це як зміна цілого світогляду тільки в конкретній локації. Тут щодня проводять час багато людей, надихаються, вчаться, тож мені подобається робити подібне, — пояснює фахівчиня.

Труднощі професії

Замовлення архітектора, констатує Ольга, залежать від кола людей, із яким він спілкується

Замовлення архітектора, констатує Ольга, залежать від кола людей, із яким він спілкується / section.in.ua

Працювати у сфері містобудування у Львові можна, але складно. Це, зокрема, пояснюється великою конкуренцією та не надто високими зарплатами.

Архітектори приречені брати більше роботи, щоби заробити більше грошей. Вважається, що проектант — це не щось круте, навіть візуалізатори більш оплачувані. Іноді кажуть, що архітектори взагалі роблять тільки папери на отримання дозволу та креслення, хоче це, звісно, не все. Тож доводиться розширювати спектр обов’язків і розробляти також візуалізацію своїх проектів, аби вони були більш наочними, — каже спеціалістка.

І хоча компаній, які надають послуги у сфері архітектури багато, середня зарплата у Львові коливається від 5 до 10 тисяч. Працювати доводиться здебільшого з українськими замовниками, а тому на великі гонорари розраховують. Якщо ж брати проект від іноземців, то, скоріш за все, ти будеш працювати лише по субпідряду і імені на такому проекті собі не зробиш. А замовлення архітектора, констатує Ольга, залежать від кола людей, із яким він спілкується.

Працювати ж на столицю фахівчиня не хоче, бо, каже, не готова на щось проміняти Львів, навіть якщо гроші будуть більші.

У нас люди значно легші на підйом, прогресивніші і їх простіше переконати прийняти якесь нестандартне рішення, — підсумовує вона.

Робити все

У робочій обстановці Ользі здебільшого доводиться працювати з чоловіками. Архітектура — не та професія, де варто шукати ідеальний гендерний баланс

У робочій обстановці Ользі здебільшого доводиться працювати з чоловіками. Архітектура — не та професія, де варто шукати ідеальний гендерний баланс / section.in.ua

У робочій обстановці Ользі здебільшого доводиться працювати з чоловіками. Архітектура — не та професія, де варто шукати ідеальний гендерний баланс. Більшість посад займають чоловіки, більшість замовників — теж чоловіки.

Вважається, що така робота занадто складна для жінки, бо вона ненормована, нервова. Будівництво — це гроші, і якщо ти наполягаєш на своєму, хочеш зробити гідний проект, замовник втрачає кошти. А якщо це відбувається, люди стають дуже злі. Але по суті це елемент менеджменту і ним можуть займатися як жінки, так і чоловіки, — переконана Ольга.

Працівники офісу Unika Architecture & Urbanism

Працівники офісу Unika Architecture & Urbanism / section.in.ua

Не йдуть у цю справу жінки і тому, бо вважають, що не зможуть приділяти достатньо часу родині. Однак сьогодні Ольга поєднує сім’ю і роботу. Окрім посади співзасновниці архітектурного бюро, вона також мати трьох дітей. Відтак, каже, доводиться встигати все і всюди.

Мій чоловік також архітектор, тож ми з розумінням ставимося до обов’язків і навантажень один одного, — зауважує професіоналка. — Я намагаюся лишати вихідні дні вихідними, але виходить так не завжди.

Коли вона не встигає обійти всі об’єкти, на яких ведуться роботи у будні дні, це переноситься на суботу. Тоді Ольга влаштовує день архітектора і бере дітей із собою: так вирішуються і робочі питання, і питання прогулянки.

Свою роботу фахівчиня називає складною, однак додає, що будь-яка професія така.

Працювати у дитячому садку чи зварювати труби теж дуже складно. Але мені робота приносить задоволення, бо я відчуваю, що роблю класну справу, — підсумовує архітекторка.

Працівниці офісу Unika Architecture & Urbanism

Працівниці офісу Unika Architecture & Urbanism / section.in.ua

Це одне з інтерв’ю серії «Вона може» у рамках проекту «Показові історії успіху жінок Львова і області».

Матеріал створений за підтримки МБФ «Український жіночий фонд». Інформація, яку представлено в матеріалі, не завжди відображає погляди Українського жіночого фонду.

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: