Не данина моді: геї, лесбійки, транссексуали та бісексуалки в історії

Сьогодні можна побачити у новинах, на форумах та просто почути на вулиці, що гомосексуальна орієнтація та слова про бажання змінити стать — це данина моді. Мовляв, раніше нічого подібного не було, а тепер через вседозволеність з’явилося. Утім приклади непересічних постатей з історії показують, що це не так.

«Секція» підготувала добірку з відомих і не дуже представників та представниць ЛГБТ минулих років. На іменах, що давно на слуху, на кшталт Юлія Цезаря або Олександра Македонського, ми не зупинялися.

Не данина моді: геї, лесбійки, транссексуали та бісексуалки в історії

Едуард II — монарх-гомосексуал

Офіційних підтверджень тому, що Едуард II, англійський король, був геєм, немає — сам він про це не заявляв. Однак збереглися свідоцтва анонімного хроніста 1320-х років. Він писав, що Едуард мав стосунки з сином гасконського лицаря Пірсом Гавестеном, а пізніше — з Діспенсером Молодшим, сином графа Вінчестера.


Не данина моді: геї, лесбійки, транссексуали та бісексуалки в історії

Петро Чайковський і скрипаль

Відомий композитор Петро Чайковський, судячи з його листів, спогадів сучасників також був гомосексуалом. Є версія, що свою орієнтацію він усвідомив ще у юному віці — коли навчався в Імператорському училищі. Пізніше митець мав стосунки зі скрипалем Йосифом Котеком, своїми слугами. Гомосексуалом був і молодший брат Петра Чайковського Модест.


Не данина моді: геї, лесбійки, транссексуали та бісексуалки в історії

Лілі Ельбе — одна з перших, хто зробив хірургічну операцію зі зміни статі

У 1882 році у Данії народився Ейнар Магнус Андреас Вегенер — хлопчик, який у дорослому віці став відомим художником-пейзажистом. Він навчався у Датській королівській академії витончених мистецтв, де і познайомився зі своєю майбутньою дружиною Гердою Готліб.

У 1912 році Ейнар разом з дружиною переїздять до Франції. Герда там робить ілюстрації для книг і журналів про моду. Одного разу модель не прийшла на позування і Герда попросила чоловіка замінити її.

Не можу заперечувати, як би це дивно не було, що я сподобався собі у цьому вигляді. Мені сподобалося відчуття м’якого жіночого одягу. Тоді я відчув себе вдома, — писав потім Ейнар.

Відтоді на світ з’явилася Лілі Ельбе, яку спочатку вважали сестрою Ейнара. Герда ж із розумінням поставилася до вибору тоді ще свого чоловіка та стала його подругою і адвокаткою. У 1930 році Лілі поїхала до Німеччини робити хірургічну операцію зі зміни статі, яка на той момент була експериментальною. Три операції виявилися успішними. Однак у надії колись народити дитину Лілі відважується на трансплантацію матки. Це була одна з перших таких операцій у світі. Спроби виявилися невдалими — після п’ятої Лілі померла через відторгнення органу. Їй було 48 років.


Не данина моді: геї, лесбійки, транссексуали та бісексуалки в історії

Майкл Діллон — перший, хто пройшов процедуру фаллопластики

Майкл Діллон — перший чоловік транссексуал, який зробив фаллопластику. Сталося це у 1946 році. Народився Майкл жінкою та носив ім’я Лора Мод Діллан. Однак згодом зрозумів, що почуває себе комфортніше у чоловічому одязі. У 1939 році Діллон почав приймати гормональні препарати під наглядом лікаря Джорджа Фоссу в Америці, а у 1944 офіційно змінив паспорт. Із 1946 по 1949-й Лоуренсу зробили не менше 13 операцій зі зміним статі. Усі провів військовий хірург Гарольд Жиль.

Новина про американського солдата, який зробив операцію зі зміни статі, в 1952 році потрапила на обкладинку Daily News

Новина про американського солдата, який зробив операцію зі зміни статі, в 1952 році потрапила на обкладинку Daily News / Daily News Newspaper.

Оскільки тоді суспільство не приймало, він вимушений був приховувати реальні причини проведення операцій. Згодом, аби втекти від непорозумінь із соціумом, Майкл поїхав до Індії, де став буддійським ченцем.


Не данина моді: геї, лесбійки, транссексуали та бісексуалки в історії

Анна Лістер — «перша сучасна лесбійка»

Власниця земель родом з Великобританії, мамуарістка Анна Лістер сьогодні також відома як «перша сучасна лесбійка». За життя вона вела щоденники, в яких описувала свої стосунки з жінками, практики, які вона використовувала для їх зваблення. Вона мала стосунки зі своєю однокласницею Маріанною Блекомб, Елізою Рейн. А у 1834 році вона взяла шлюб (звісно, неофіційний) із іншою володаркою земель Енн Уокер. Для 18 сторіччя такі практики були нечуваними, тож весілля викликало скандал.

Анна Лістер є авторкою понад чотирьох мільйонів слів. У 2011 році ООН визнав її щоденники важливим документом британської історії.

Цікаво, що сьогодні у Великобританії встановлений меморіал на її честь. Табличка знаходиться на церкві Holy Trinity Church, де Лістер і Уокер уклали таємний союз.


Не данина моді: геї, лесбійки, транссексуали та бісексуалки в історії

Рут Елліс — лесбійка та бізнесвумен

Афроамериканка Рут Елліс народилася в Америці у 1899 році. Про свою гомосексуальну орієнтацію Елліс заявила у 16 років, а через кілька років зустріла своє кохання — жінку, з якою прожила 30 років. Крім того, Рут Елліс була першою американкою, яка заснувала власний друкарський бізнес у Мічигані. Вона заробляла на життя тим, що друкувала листівки, плакати та ін.

При цьому, жінка влаштовувала у своєму будинку вечірки для геїв та лесбійок. Також вона активно виступала за права темношкірих і тих, хто мав гомосексуальну орієнтацію. Рут Елліс померла у віці ста років.


Не данина моді: геї, лесбійки, транссексуали та бісексуалки в історії

Таллула Банкід — акторка-бісексуалка

Таллула Банкід — американська акторка середини 20 століття. Вона була родом з політичної еліти США — її батько був спікером палати представників Штатів. Театральні критики Нюй-йорка двічі називали її кращою акторкою.

Таллула відома своїми ролями у фільмах «Бетмен» 1967 року, «Рятувальний чоіен» 1944, «Недовіра» 1932 року та ін.

Їй приписували сексуальні зв’язки з німецькою акторкою і співачкою Марлен Дітріх та джазовою вокалісткою Біллі Холідей.

Це одне з інтерв’ю серії «Такі як ми» у рамках проекту «Посилення протидії гомофобії та трансфобії на місцевому рівні в Україні».

Матеріал створено за сприяння ГО Центр «Соціальна дія» та за підтримки Норвезького Ґельсінського Комітету і Міністерства закордонних справ Норвегії.

Спецпроект «Такі як ми»

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: