Без бордюрів, але з копами. Дмитро Щебетюк про місяць подорожі Європою автостопом

Протягом місяця співзасновник ініціативи «Доступно.UA» Дмитро Щебетюк та його друг Костянтин Ічко подорожували Європою автостопом. На відміну від пересічних поціновувачів такого виду поїздок, вони взяли з собою лише 100 євро на двох. Подорож мандірвники назвали «Доступно Євротур». А за мету поставили показати, що подорожувати можна дешево, більш екологічно і менш стереотипно — якщо ви людина з інвалідністю, це не привід постійно сидіти вдома. 

Польща, Чехія, Німеччина, Люксембург, Франція, Іспанія, Італія, Швейцарія, Австрія та Словаччина — кордони цих країн хлопці перетнули за 30 днів подорожі.

На відкритій зустрічі у Львові Дмитро Щебетюк розповів, з чого складалася мандрівка, а також спеціально для «Секції» дав кілька порад автостоперам

З екстремального

Дмитро каже, що поїхати автостопом мріяв давно. Здійснити задумане йому вдалося у 2017 — тоді хлопець використав автостоп для мандрівки Україною та Білоруссю. Подорожував так 19 днів, а витратив 10 $. Пригадує, що стопити здебільшого не було важко — люди відкриті та готові допомогти. 

В Європі ж все виглядало трохи інакше, адже там не дозволено стопити будь-де. Тож коли хлопці намагалися виїхати з Кракова до Праги, ними зацікавилася поліція.

Ми дуже довго не могли спіймати машину і, виявилося, не просто так. Місце, де ми стояли, було платною автострадою — стопити там заборонено. Ні я, ні Костя про це не знали, але коли помітили поліцію на іншому боці дороги, я ще пожартував: «Ой, певно, це за нами». З’ясувалося, що це не такий вже і жарт. Правоохоронці все пояснили та кажуть: «Або платіть штраф, або поїдете до в’язниці». Ми так подумали, що до в’язниці — це краще, ніж штраф із нашими грошима. Там ще й переночувати можна спокійно, — вже зі сміхом пригадує Дмитро.

Але до в’язниці вони так і не потрапили — вирішили заплатити, бо могли затриматися там довше, ніж на день, а попереду ще чекав цілий тур. 

Зі штрафом теж все було непросто. Ми сказали, що в нас гроші тільки на картці, а інтернету немає. І… попросили роздати нам вай-фай! Копи було в шоці, — додає Дмитро.

Інтернет хлопцям роздали, але й в поліцейській машині покатали — довезли до найближчої заправки. 

Однак це було не останнє знайомство з копами в «Євротурі». Вже у Німеччині мандрівникам знову довелося мати справу з правоохоронцями — стопили у недозволеному місці двічі. 

  • Але німецькі поліцейські нормальні. Перші посварили, сказали, що не можна тут ловити автівку, записали наші дані й відпустили. Наступного ж разу ми буквально зупинили машину з копом. Думали, що це звичайний німець, а він — бац, і мигалки включив, — зі сміхом каже мандрівник. 

Ці ж правоохоронці довезли українців до заправки, де вони вже могли знайти наступний транспорт.

З пізнавально-туристичного

За час поїздки хлопці побували в 10 країнах.

Але вже на третій день було відчуття, ніби ми подорожуємо два тижні. Було надзвичайно складно емоційно і фізично. «Підкосив» момент з поліцією на старті, ночівлі при нульовій температурі й під дощем у Катовіце, — пояснює Дмитро Щебетюк.

Мандрівник каже, що вперше по-справжньому відпочити вони змогли на березі океану — аж у Сан-Себастьяні, на 15-й день. 

Ми вже були на грані фізично, психологічно. І тут нарешті могли скупатися! Я згадував, як лежав в наметі, мерз, мріяв про те, як доберемося до сонця, будемо плавати, і цей момент нарешті настав! — пригадує Дмитро.

Європейські міста він досі пам’ятає детально і каже, що у деяких аспектах вони схожі на українські: якесь на Львів, якесь на Кам’янець-Подільський, а швейцарські гори, наприклад, подібні до Карпат. 

Одна з основних відмінностей закордонних країн від нашої — доступність. За словами Дмитра, там її просто не помічаєш, адже розумієш, що все так і має бути.

Насправді, я не отримав нових знань з доступності. Там все так, як має бути, за правилами: усі люди можуть спокійно пересуватися, немає бордюрів, підйомників на сходах, які в нас не працюють, але є ліфти. Раніше мені здавалося, що це мої забаганки, але ні. В Європі ти певен, що твої права будуть відстояні, навіть якщо щось піде не так, — переконаний Дмитро. 

З гостинного і фінансового

У подорожі хлопці жили в наметах, на квартирах у хостів та навіть у храмі! 

Найхолодніший намет був у Польщі, найнезручніший — у Перпіньяні (довелося перелазити через паркан і повзти вниз спуском) , а найстрашніший — у лісі на Лазуровому березі.

Шукати ж хостів хлопцям допомагали всі. У фейсбук-спільноті Доступно.UA публікували оголошення, знайомі питали у знайомих, та й самі мандрівники питали, хто може прихистити. 

Дмитро пригадує, як для того, щоби заночувати на Шацьких озерах, ще в Україні, йому довелося стукати в двері до незнайомця і питати, чи має той розкладне ліжко. 

Це знімає стереотипи. У звичайному житті я б ніколи нічого такого не питав. Але мені після подорожей стало легше говорити з людьми. Там все інакше працює, ти відкриваєш себе з іншого боку, — впевнений мандрівник.

Власне, зупинки у хостів, у наметах суттєво економлять кошти в подорожі, адже європейські хостели та готелі — не з дешевих. Те саме можна сказати і про їжу. Завдяки гостинності людей Костя та Дмитро у деякі дні мали повноцінне харчування. Коли ж на це розраховувати не варто було — закуповувалися у супермаркетах по знижках: хліб, сосиски тощо.

Ми ніколи не просили гроші самі. Але якщо давали — не відмовлялися, — уточнює Дмитро.

Заробляли ж здебільшого грою на гітарі. Втім із цим способом теж не все просто — в Європі є чимало обмежень на гру посеред міст.

Поради автостоперам

Аби не потрапляти у скрутні ситуації і легко добиратися до місця призначення, варто дотримуватися хоча б основних правил автостопа. На думку Дмитра Щебетюка їх кілька. 

  1. Стопити необхідно починати зранку, особливо в Європі. Якщо вийшло стартувати тільки під вечір, можна одразу розкладати намет і не намагатися когось зупинити. 
  2. Стопити можна тільки на автозаправках, паркінгах тощо. А от виходити на автобан або швидкісну трасу ні в якому разі не можна, бо за це передбачений штраф.
  3. Потрібно завжди набирати з собою питну воду (в Європі, як правило, її можна пити з крану), а також берегтися від теплових і сонячних ударів. Аби уникнути останнього, необхідно стопити в тіні або накривати голову від сонця.
  4. Добре мати з собою табличку, на якій буде написано місто, до якого прямуєте. Якщо вам далеко їхати — краще обрати точку, яка ближче до вас зараз, і вже потім намагатися виїхати звідти. 
  5. Не здаватися. Вас можуть взяти за 5 хвилин, можуть — за 20, а можуть — за 2 години. Треба говорити і намагатися переконувати. А ще — ніколи не боятися, навіть якщо ви не знаєте мови. Порозумітися можна будь з ким, тому що люди, які хочуть допомогти, допоможуть.

Авторка: Ганна Беловольченко. Фото: Доступно.UA.