У Чорнобилі запрацював завод з переробки радіоактивних відходів

У липні на промисловому майданчику Чорнобильської атомної електростанції запустили завод з переробки рідких радіоактивних відходів. За перший тиждень він переробив майже три тонни відходів.

У процесі переробки рідкі відходи проходять декілька стадій очистки. Шляхом цементування вони перетворюються на тверді радіоактивні відходи, які більш безпечні для зберігання та захоронення. Зараз 34 упаковки, що утворилися в результаті переробки, знаходяться в залі витримки на проммайданчику ЧАЕС. Після витримки і проведення радіаційного контролю на відповідність критеріям захоронення, упаковки спрямують у спеціально обладнане сховище твердих радіоактивних відходів.

Сьогодні відбувається поетапне освоєння проектної потужності. Поступово завод має вийти на переробку 42 упаковок — бочок, ємністю 200 літрів — на добу. За умови безперебійного функціонування вийде 10,5 тисяч упаковок на рік, — зазначає голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук.

  • Проєкт заводу з переробки рідких радіоактивних відходів затвердили у 2001 році та профінансували за рахунок Державного бюджету України та Рахунку ядерної безпеки. Будівництво завершили у 2014.
  • Минулого року у Чорнобильській зоні почалася пожежа, яка охопила площу майже у 10 гектарів. З’ясувалося, що такі явища трапляються регулярно.
  • Чорнобильська атомна електростанція — зупинена АЕС біля міста Прип’ять у Київській області, що діяла з 1977 по 2000 роки. 26 квітня 1986 року, при проведенні проєктних випробувань, стався вибух, що повністю зруйнував четвертий реактор станції. Внаслідок аварії повністю евакуювали мешканців Прип’яті, Чорнобиля та інших населених пунктів у радіусі 30 км навколо станції. Аварія є однією з найбільших техногенних катастроф в історії людства.
Якщо ви не знали: