В Україні хочуть ввести засекречені декларації для силовиків замість відкритих

У Верховній Раді зареєстрували законопроект № 9148. Ним хочуть дозволити необмеженій кількості працівників силових структур (СБУ, Нацполіції, Нацгвардії, податкової та ін.) подавати засекречені декларації замість відкритих і уникати їх перевірки.

Про це повідомляє Центр протидії корупції.

Ініціаторами законопроекту є Ігор Попов (Радикальна партія Ляшка), Юрій Буглак (БПП), Костянтин Матейченко, Юрій Тимошенко та Антон Геращенко («Народний фронт») й Ігор Артюшенко (БПП).

Депутати хочуть офіційно дозволити співробітникам СБУ, податкової, Національної поліції, Нацгвардії та інших силових структур подавати засекречені декларації. Їх подаватимуть замість відкритих електронних.

З одного боку, законопроект говорить про заміну відкритих електронних декларацій на паперові лише для так званих «таємних» агентів цих органів та кадрового складу розвідки. Одночасно силовикам і розвідникам залишають можливість засекретити електронні декларації всіх: від публічних керівників до бухгалтерів. Подавати декларації планують у визначеному цими ж органами порядку. Наприклад, у власні закриті системи декларування, — підкреслює ЦПК.

У Центрі протидії корупції зазначають, що фактично цим законопроектом легалізують уже придуману в СБУ схему подачі декларацій. З ними вже понад два роки судиться Центр. Так, СБУ вже засекретила декларації всіх без виключення співробітників.

Відповідне рішення ухвалив експерт з питань державної таємниці та за сумісництвом заступник голови СБУ.  Законопроект дозволить усім силовикам застосувати досвід СБУ і уникнути відкритого декларування, — наголошують у Центрі протидії корупції.

Автори законопроекту заявляють, що винятки не будуть поширюватися на керівників СБУ, які призначаються публічними указами президента.

Проте це також означає, що в будь-який момент укази президента про призначення заступників керівника СБУ чи керівника СБУ будь-якої області можуть перетворитися на державну таємницю рішенням чергового експерта з держтаємниці в СБУ, — зауважує громадська організація.

Юристка Центру Олена Щербан каже, що з одного боку норми видаються логічними. Адже декларації розвідників та агентів під прикриттям дійсно не мають бути публічними. Але одночасно пропоновані норми дозволять уникнути декларування не тільки публічним керівникам правоохоронних та розвідувальних органів, а і необмеженому колу силовиків, робота яких аж ніяк не потребує таємності.

Перевіряти паперові або секретні декларації будуть самі правоохоронні чи розвідувальні органи. НАЗК зможе провести повну перевірку лише з дозволу керівника цього органу і після рішення про зміну ступеня секретності.

 

Читайте також:

 

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: