В Україні заблокували WebMoney. Причини і наслідки

Логотип WebMoney

Логотип WebMoney

24 травня вийшов указ Президента України, яким вніс WebMoney у санкційний список строком на три роки. А 25 травня Національний банк скасував реєстрацію внутрішньодержавної системи розрахунків і української філії WebMoney.UA. У самій компанії заявили про блокування рахунків 4 мільйонів користувачів.

«Секція» розповідає, що таке WebMoney, на якій підставі заблокували систему і що тепер робити.

Що таке WebMoney

WebMoney — це електронна система інтернет-розрахунків. Початково заснована у Росії. Сьогодні представлена у різних країнах світу. В Україні працює з 2003 року та на кінець травня 2018 року, за ствердженням власників системи, її використовують близько 4 млн українців.

Юридично WebMoney не є платіжною системою, оскільки розрахунок там проводиться за допомогою «титульних знаків». Це спеціальні розписки, які еквівалентні вартості різних валют і золота.

Кожен користувач має свій особовий рахунок — WMID. Він складається з 12 цифр і є унікальним. Усередині нього може бути відкрито декілька гаманців — спеціальних облікових записів, на яких ведеться облік «титульних знаків», що номіновані у різних валютах світу, а також у криптовалютах та золоті.

Користувачі WebMoney можуть переводити WM усередині системи іншим користувачам, а також компаніям-торговцям за їхні товари й послуги. Крім того, користувач може одержувати WM від компаній в якості виплат, гонорарів, роялті, відрахувань, виграшів тощо.

Скріншот сайту webmoney.ua

Скріншот сайту webmoney.ua

WebMoney.UA — свого роду філія WebMoney. 21 травня 2015 року Національний банк України вніс систему платежів WebMoney.UA до реєстру платіжних систем. Система миттєвих інтернет-розрахунків стала внутрішньодержавною платіжною системою і зареєстрована як «система розрахунків», тоді як всі інші учасники ринку мають статус «карткової платіжної системи», «системи переказу коштів» або «системи розрахунків за угодами щодо цінних паперів».

За підсумками 2017 року частка WebMoney.UA на ринку внутрішньодержавних переказів, здійснених з використанням платіжних систем (крім СЕП та карткових платіжних систем), становила 0,2%. За підсумками першого кварталу 2018 року — 0,08%.

Чому WebMoney заблокували в Україні

Петро Порошенко підписав указ Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 травня 2018 року «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» 14 травня. Він став чинним після публікації — 24 травня. Це вже другий список санкцій РНБО. До першого потрапили «ВКонтакте», «Однокласники», «Яндекс», а також низка цілого списку російських IT-компаній на території України.

На даний момент WebMoney.UA разом з юристами намагаються розібратися в ситуації. Ростислав Троценко, директор з маркетингу, заявив, що WebMoney.UA не має ніякого відношення до російської WebMoney.ru, пише Ain.

Це абсолютно стороння структура, у них своя історія, яка до нас не має ніякого відношення. WebMoney.UA зареєстрована в Києві, вся наша команда знаходиться в Україні, єдине, що у нас спільного — це технологія. Ми недавно пройшли перевірку Нацбанку, у нас є офіційна ліцензія на роботу в Україні і ми внесені до реєстру НБУ як внутрішньодержавна система розрахунків. Крім того, ми неодноразово в судах всіх інстанцій змушені були доводити законність своєї діяльності, — підкреслив Ростислав Троценко.

Що означають санкції

Санкції передбачають блокування активів компанії, обмеження торгових операцій, запобігання виведення капіталів з України, призупинення виконання економічних і фінансових зобов’язань. Крім того — обмеження або призупинення ліцензій та інших дозволів, а також блокування провайдерами доступу до сайтів компанії і її субдоменів.

Рахунки 4 мільйонів українських користувачів наразі заблоковані, повідомляють у компанії.

Тож які наслідки блокування WebMoney і її філій для користувачів?

  • По-перше, зменшення вибору на ринку платіжних систем, а, відповідно, і зменшення конкуренції для існуючих компаній.
  • По-друге — відсутність можливості швидко завести акаунт для розрахунку у мережі. Між іншим, у WebMoney можна було створити гаманець під різні валюти: гривневий, доларовий, для євро тощо — аж до біткоїну та золота.
  • По-третє, ті, хто проводив міжнародні платежі, втратили можливість робити це за меншою комісією — в системі WebMoney неважливо, з гаманця громадянина якої країни і на який переводять кошти — комісія була єдина. Це відрізняло її від банківських карток, де, в залежності від країни, змінюється і сума.

Чи можна зараз вивести гроші з WebMoney

Новина викликала паніку і обмінники штучно занизили курс обміну. Якщо раніше вартість долара становила 25,5 гривень, то сьогодні — вже 24. Користувачі у соцмережах також пишуть про те, що курс 1 гривні тепер дорівнює 1 рублю.

Однак вивести свої кошти все одно можна. З єдиною різницею — тепер це потрібно робити через сторонні обмінні сервіси, а не напряму.

  • У 2016 році НБУ заборонив банкам використовувати Webmoney, оскільки дана платіжна система не має ліцензії регулятора. Зазначалося, що заборона не стосується внутрішньої системи розрахунків WebMoney.UA, зареєстрованої в червні 2015 року.
І ще про фінанси

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: