Як тепер ховатимуть померлих і як це робили раніше. Роз’яснення

15 березня набули чинності поправки до Кримінально-процесуального кодексу України, згідно з якими відбудуться зміни у законодавстві щодо поховання померлих родичів. «Секція» пояснює, як ховали людей до цих нововведень і як ховатимуть тепер.

Звідки взялися поправки до Кримінально-процесуального кодексу

3 жовтня Верховна Рада схвалила зміни до кодексів у рамках судової реформи, серед яких — поправка авторства Андрія Лозового з «Радикальної партії Олега Ляшка».

Лозовой Андрій Сергійович

Лозовой Андрій Сергійович / uk.wikipedia.org

Лозовий запропонував поправку №109, якою пропонується змінити низку статей КПК. Цю поправку врахував профільний комітет під час підготовки законопроекту №6232 до другого читання. Відповідно, парламент ухвалив законопроект у цілому з урахуванням цієї правки.

Причиною паніки у соціальних мережах стали чутки, нібито після 15 березня жодного небіжчика неможливо буде поховати без дозволу суду на проведення експертизи.

Як було до «поправки Лозового»

Людей похилого віку, хворих, які перебували під наглядом лікаря, ховали просто. Лікар мав виписати довідку, що людина померла не насильницькою смертю у присутності свідків чи родичів. Проводити розтин тіла було не потрібно.

Коли ж людина не була хвора довгий час і померла вдома, потрібно було викликати «швидку», аби та викликала слідчо-оперативну групу. Коли ж медики констатували факт смерті, оперативники відкривали провадження. Далі померлого переправляли у морг із постановою про проведення судово-медичної експертизи. Постанови було достатньо, аби провести розтин тіла. Раніше судових дозволів не вимагали.

Як ховатимуть людину після «поправок Лозового»

Згідно з роз’ясненням Судової влади України, інформація про те, що дозвіл на похорон з 15 березня 2018 року надаватимуть тільки після рішення суду, не відповідає дійсності.

Тепер судово-медичну експертизу призначатиме слідчий суддя, але тільки в межах кримінального провадження. Тобто, у випадках насильницької смерті і лише після реєстрації повідомлення про кримінальне правопорушення. Адже тільки експерт видає лікарське свідоцтво про смерть, якщо вона настала внаслідок травми, отруєння, ураження струмом, дії інших зовнішніх факторів, раптової смерті дітей віком до 1 року та якщо особа померлого не встановлена.

Якщо ж людина померла природною смертю, дія нововведень на процедуру видачі дозволу на її поховання не розповсюджується.


Правила поховання в Україні не змінилися. Просто тепер експертизу призначає не слідчий, а слідчий суддя.


У випадках, коли слідчому доведеться звертатись до слідчого судді з клопотанням про призначення експертизи, слідчий суддя розглядатиме його негайно.

Висновок експерта виготовляється на основі Акту судово-медичного дослідження та результатів аналізів у місячний термін з моменту призначення експертизи, але тіло віддається на поховання після завершення розтину. Проведення експертизи на правила поховання також не впливає.

Читайте також: МОЗ скасувало медичні картки для дітей і студентів, а також — талони