МОН хоче зобов’язати всіх вступників знати англійську

Міністерство освіти і науки розробило та схвалило на засіданні Колегії МОН Концепцію розвитку англійської мови в університетах. Згідно з ним, володіння англійською мовою на рівні не менш як В1 стане обов’язковою умовою для вступу, В2 — для випуску. Частину профільних дисциплін пропонують зробити англомовними та проводити регулярні «скринінги знань», зокрема, запровадити обов’язкове ЗНО з іноземної мови після бакалаврату.

Аби досягти поставлених цілей, у документі передбачили організацію мовних курсів та інтенсивів. Таке рішення міністерка освіти Лілія Гриневич аргументує залежністю економічного розвитку країн від знання громадянами англійської. За її словами, Україна посідає 28 місце серед не англомовних країн за рівнем знань іноземної.

Лілія Гриневич

Лілія Гриневич / mon.gov.ua

Однією з основних проблем англійської в університетах міністерка назвала рівень, з яким у виші потрапляють вступники — він різний. Лілія Гриневич каже, що це шкодить обом групам: і студентам з низьким рівнем, які не встигають за програмою й не можуть нормально її засвоювати, і сильним студентам, які страждають від політики «орієнтації на слабшого».

Розроблена концепція передбачає, що до 2023 року рівень володіння англійською на рівні В1 буде обов’язковим під час вступу на бакалавра. Це означає, що:

  • всі абітурієнти мають проходити обов’язковий «скринінговий» тест з англійської (наприклад, ЗНО або стандартизовані іноземні тести) з метою встановлення рівня володіння мовою;
  • якщо рівень вступника нижче В1, це не позбавляє його права брати участь у конкурсі на вступ до вищої освіти в звичайному режимі. Але такі абітурієнти до початку навчального року (до 1 вересня або до 1 жовтня) повинні пройти мовний інтенсив для досягнення рівня В1.
  • рівний доступ до мовного інтенсиву для досягнення рівня В1 (очний, дистанційний) забезпечать.
  • студент бакалаврату, незалежно від спеціальності, мусить засвоїти іноземну мову на рівні В1+, якщо він хоче отримати диплом. Для старших рівнів — магістри та доктори філософії з академічним компонентом — обов’язковим буде рівень В2.

Для заохочення університетів до викладання і студентів до вивчення англійської мови під час бакалаврату концепція передбачає збільшення годин та зміни змісту мовних дисциплін. Планується, що надалі широко використовуватимуть іспити для підтвердження рівня володіння англійської мови на рівні В2. Якщо говорити про конкретні кроки, то це передбачає, що у короткостроковій перспективі Єдиний вступний іспит (ЄВІ) — тобто «ЗНО в магістратуру» з іноземної мови — на всі магістерські спеціальності для підтвердження рівня B2 стане обов’язковим.

У середньостроковій перспективі (5-7 років) МОН планує замінити іспит ЄВІ обов’язковим стандартизованим єдиним вихідним (кваліфікаційним) іспитом з англійської мови для всіх студентів бакалаврату.

Окрім цього, аби створити живі стимули для університетів і студентів до підтримки рівня англійської мови на рівні В2 у студентів під час магістратури, концепція пропонує:

  • запровадити оцінювання англійської як компонента єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ) для більшості спеціальностей, у режимі «склав/не склав»;
  • для спеціальностей, для яких не передбачений ЄДКІ, рекомендувати університетам проводити оцінювання володіння англійською під час атестації магістрів.

Разом з Британською Радою та іншими партнерами ми також розробили рекомендації для закладів вищої освіти щодо викладання англійської мови у ЗВО в Україні та викладання фахових дисциплін англійською мовою, — повідомила Лілія Гриневич.