Порошенко підтримав пропозицію ввести в Україні воєнний стан. Що це означає

Президент України Петро Порошенко підтримав пропозицію ввести у країні воєнний стан. Відповідне рішення на позачерговому засіданні 26 листопада має розглянути Верховна Рада.

Про це голова держави заявив на засіданні Ради Національної безпеки України. Його зібрали через дії Росії у Керченській протоці.

Петро Порошенко наголосив, що введення воєнного стану не означає початок повномасштабної війни. Також, каже він, це не означає негайну мобілізацію.

Україна ні з ким не планує воювати. Він (воєнний стан, — авт.ред.) запроваджується виключно для оборони. Воєнний стан не означає нашої відмови від політико-дипломатичного шляху звільнення українських територій, — наголосив Петро Порошенко.

Він підкреслив, що Україна буде й надалі дотримуватися Мінських домовленостей.

За словами Секретаря РНБО Олександра Турчинова, воєнний стан пропонують ввести на 60 діб.

Що таке воєнний стан

Воєнний стан — це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності, територіальній цілісності. Він передбачає … тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Як вводять воєнний стан

Введення режиму воєнного стану проходить в три етапи. Спочатку Рада нацбезпеки і оборони вносить на розгляд президента подання про введення воєнного стану. Потім президент вводить в дію це рішення своїм указом. Протягом двох днів Верховна Рада повинна затвердити указ глави держави.

Що воєнний стан означає для населення

В Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів влади чи місцевого самоврядування:

  • встановлювати посилену охорону важливих об’єктів національної економіки та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, і вводити особливий режим їхньої роботи;
  • запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб… з метою виконання робіт, що мають оборонний характер; для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій; залучати  до суспільно корисних робіт;
  • використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їхньої роботи тощо;
  • примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності;
  • запроваджувати комендантську годину;
  • забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів;
  • встановлювати для фізичних і юридичних осіб військово-квартирну повинність з розквартирування військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, особового складу служби цивільного захисту, евакуйованого населення та розміщення військових частин, підрозділів і установ та ін.

Що воєнний стан означає для президента і Верховної Ради

У разі закінчення строку повноважень Президента України під час дії воєнного стану його повноваження продовжуються до вступу на пост новообраного Президента, обраного після скасування воєнного стану. Таким чином, під час воєнного стану вибори президента і Верховної Ради не проводяться.

Верховна Рада України в разі введення воєнного стану працює в сесійному режимі.

Її повноваження, як і повноваження президента, передбачені Конституцією, не можуть бути обмежені.

  • 25 листопада три кораблі Військово-морських сил України прямували з Чорного моря в Азовське. Російські прикордонники у Керченській протоці відкрили вогонь по них. За повідомленнями прес-центру Військово-морських сил України, Росія захопила три судна.

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: