Уряд змінив правила нарахування субсидій. Основні нововведення

27 квітня Кабінет міністрів на позачерговому засіданні вніс зміни у програму призначення субсидій. Згідно з рішенням Уряду, нові правила почнуть діяти з 1 травня цього року. Серед новацій: монетизація субсидій, зміна обсягу спожитого газу, зміна правил призначення тим, хто має автомобілі, будинки тощо.

Монетизація субсидій

Змінені правила нарахування субсидій передбачають, що вже наступного опалювального сезону відбудеться монетизація субсидій на рівні споживачів. Субсидії будуть видавати «живими» грошима. Механізм виплати грошей не уточнюється.

Предмети розкоші та доходи від оренди

Якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років (крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення), субсидію не призначатимуть.

Окрім того, доходи від оренди майна, зокрема, від здачі в оренду квартири, тепер необхідно буде також вказувати в деклараціях про доходи — у новій графі «інші доходи».

Великі будинки і квартири

З 1 травня 2018 року діє нове правило: субсидія відміняється, якщо площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку — 200 кв. м. Власники такої житлової площі будуть оплачувати послуги у повному обсязі. Це не стосується дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей.

Тіньова зайнятість

Тим, хто є дійсно безробітним, необхідно буде стати на облік до центру зайнятості. Тим людям, які працюють без оформлення  в Україні або за кордоном, органи соцзахисту автоматично рахуватимуть дохід три прожиткові мінімуми — 5286 гривень.

Зміни обсягу газу й електроенергії

З метою стимулювання енергозбереження  з 1 травня соціальна норма на газове опалення буде наближена до реальних обсягів споживання. Вона становитиме 4,5 м3 на 1 м2 площі. Електроопалення — 30 кВт/год на 1 м2 площі. При призначені субсидії на понаднормову площу житла, норма може бути збільшена не більше, ніж на 30%.

Субсидії для переселенців

Внутрішньо-переміщені особи відтепер зможуть оформити субсидію без договору оренди житла. Їм достатньо буде заяви і декларації, з вказанням складу домогосподарства. Заява стане приводом для обстеження матеріально-побутових умов, а сам акт про обстеження — підставою для призначення субсидії.

Субсидії для жителів об’єднаних територіальних громад

ОТГ мають право приймати від громадян документи для оформлення  субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення. Механізм повторює практику звернень до сільських і селищних рад.

Преміювання заощадливих

Уряд також проведе преміювання домогосподарств за економію ресурсів за підсумками цього опалювального сезону. Під монетизацію підпадають зекономлені домогосподарствами 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. У грошовому еквіваленті це майже 700 гривень.  Субсидіантам, які економно використовували ресурси, треба до 1 вересня подати заяву у місцеве управління соціального захисту населення, на підставі якої здійснюватиметься виплата грошової винагороди за енергоефективність.

Інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відслідковувати у своїй платіжці або шляхом звернення до постачальника газу чи електроенергії, якщо вони використовуються для опалення. Щоправда обрати спосіб отримання коштів треба самостійно.

Читайте також: Антимонопольний комітет перевірить Monobank і ще 50 фінустанов на «ущемлення прав споживачів»