У Рівному затримали пікетувальників із плакатами за імпічмент президенту. Зеленський це заперечує

У Рівному затримали пікетувальників із плакатами за імпічмент президенту

У Рівному затримали пікетувальників із плакатами за імпічмент президенту / Даша Коц / facebook.com

25 травня у Рівному двоє пікетувальників вийшли на площу з плакатами «Імпічмент Президенту» та «Не кумовство, а «по-брацьки». Поліція забрала людей до відділку. Президент Володимир Зеленський заявив, що затримання не було.

Що сталося

25 травня на центральну площу Рівного вийшли двоє пікетувальників — 20-річний хлопець і 16-річна дівчина — з плакатами «Імпічмент Президенту» та «Не кумовство, а по-брацьки».

Після того, як їх помітила поліція, демонстрантів забрали до відділку. Далі версії пікетувальників, правоохоронців та глави держави розходяться.

Версія пікетувальників

Свою версію подій описала на фейсбук-сторінці учасниця акції Даша Коц. За словами дівчини, 25 травня вона намалювала 4 плакати: «Імпічмент президенту», «Не кумовство, а «по-брацьки», «Україна поза законом» та «Сказав, порушив, пішов». Разом зі своїм другом Романом вона вийшла на центральну площу міста, де вони провели, змінюючи плакати, 40 хвилин. Після цього до них підійшла жінка із зауваженнями, яка, ймовірно, і викликала поліцію.

Правоохоронець з’явився на місці події за 15 хвилин. Він пояснював пікетувальникам, що мітинги треба узгоджувати, і запропонував «піти до відділку … для дачі пояснень». За словами Даші, поліцейський сказав, що адмінпротокол на них не складатимуть.

У відділку пікетувальників розділили. Хлопця забрали нагору, а дівчину лишили внизу, оскільки вона відмовилася йти, доки не зателефонує матері (за законодавством при затриманні неповнолітніх обов’язково повідомляють батьків, — авт.ред.). Мати дівчини не змогла приїхати, зіславшись на зайнятість.

За деякий час до Даші прийшов чоловік, який сказав, що вона затримана. Дівчину перевели в іншу кімнату, де вона зателефонувала до служби Безоплатної правової допомоги. За її словами, «там попросили дати трубку поліцейським … і, після розмови «правозахисника» з поліцейською, в праві мати адвоката було відмовлено. До кінця затримання його так і не надали».

Також Даша Коц каже, що двоє правоохорониць тиснули на неї морально, а «головний» говорив, що їй можуть інкримінувати повалення конституційного ладу, за що передбачена кримінальна відповідальність.

За півтори години після цього приїхала мати дівчини. Даша наголошує, що з ними обома поліцейські говорили «у грубій формі», а сама дівчина весь час «була в сльозах».

Зрештою, вона «написала пояснювальну, підписала документ про суд» і її з матір’ю відпустили додому.

Хлопця також звільнили.

Версія поліції

За інформацією прес-служби поліції Рівненської області, поліцейський міськвідділу побачив двох учасників мирної акції. «Для встановлення їхніх осіб, було запропоновано пройти до відділу поліції, на що обоє погодилися». Правоохоронці уточнюють: «жодним чином їхня свобода та пересування не обмежувалися».

Поліцейські Рівненського відділу поліції діяли в рамках покладених на них законодавством обов’язків. Поліція області поважає думку громадськості та вважає, що для недопущення конфліктних ситуацій із мешканцями міста, які мають іншу громадянську позицію, доцільніше було б обмежитись профілактичною бесідою у дотриманні вимог законодавства при проведенні подібних акцій. Остаточна правова оцінка вказаному факту та діям поліцейських буде надана за результатами комплексної службової перевірки, — заявив начальник ГУНП в Рівненській області Валерій Самчук.

Версія президента

Володимир Зеленський прокоментував ситуацію 26 травня у Фейсбуці. За його словами, хлопця та дівчину, які влаштували протест, не затримували.

З’ясував ситуацію щодо нібито затримання хлопця та дівчини, які влаштували проти мене протест у Рівному. Ніякого затримання не було, але правоохоронці могли діяти м’якше. В поліції проведуть службову перевірку, — зазначив він.

Також президент закликав МВС «не вживати заходів проти політичних протестувальників, якщо люди не порушують правопорядок».

Доповнення юриста

Свою думку з приводу ситуації озвучив також юрист Олександр Зарайський. Правозахисник каже, що пікетувальники у Рівному, на його особистий погляд, були саме затримані.

У своїй позиції він посилається на практику Європейського суду з прав людини.

На сьогодні є численна практика ЄСПЛ, яка чітко визначає, що є «затриманням» і моментом «затримання». Якщо виходити з цих рішень, то: «особа є затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поруч з уповноваженою службовою особою або в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою». Для прикладу наведу одне речення з рішення ЄСПЛ в справі «Бєлоусов проти України». «Хоча офіційно він тоді був «запрошений» працівниками міліції пройти з ними до відділу міліції, а не «викликаний», сам спосіб такого «запрошення» та факт, що до цього було залучено кілька працівників міліції, чітко вказував на те, що від такого «запрошення» відмовитися не можна», — написав Олександр Зарайський.

Що каже Конституція

Згідно зі Статтею 39 Конституції України, «громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування».

Обмежити реалізацію цього права можна тільки через суд і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку. Зокрема, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.