У Міністерстві юстиції лунають різні заяви щодо легалізації одностатевих цивільних партнерств. Які слова правда?
«Секція» розповідає, якою була хронологія і яка заява остання.
Хронологія
2015 рік
- 25 серпня. Президент України Петро Порошенко підписав указ про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини.
- Листопад. Кабмін затвердив План дій з реалізації Національної стратегії. У ньому був пункт про розроблення законопроекту про легалізацію в Україні зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар.
2017 рік
- Законопроект подали на розгляд Кабміну.
2018 рік
- Християнські активісти зібрали понад 25 тис. підписів під петицією з вимогою вилучити пункт про цивільні одностатеві партнерства з Плану дій. Мін’юст викреслив пункт про партнерства з формулюванням «виконання неможливе».
- 12 червня. Представник Мін’юсту Владислав Власюк заявив, що захід стосовно легалізації цивільного партнерства варто зафіксувати у Плані дій. Кабмін має розробити відповідний законопроект.
- 14 червня. у Мін’юсті заявили, що у зв’язку з великою кількістю звернень, питання потребує подальшого вивчення та опрацювання, і наразі не може бути виконано.
- 14 червня (пізніше). Мін’юст заявив, що Кабінет Міністрів має ухвалити остаточне рішення про те, чи залишиться в оновленому Плані дій захід про легалізацію зареєстрованого цивільного партнерства.
- 15 червня. Представник Міністерства юстиції заявив: «На нашу думку, захід не може бути виконаний. Але він — дороговказ і є предметом для постійного обговорення».
Най-найбільш остання версія Мін’юсту
Кабінет Міністрів має ухвалити остаточне рішення про те, чи залишиться в оновленому Плані дій з реалізації Нацстратегії у сфері прав людини захід про легалізацію зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар. Раніше звучали інші заяви.
Про це Центру інформації про права людини повідомили в управлінні інформаційної політики Міністерства юстиції.
У відомстві також повідомили, що «питання потребує подальшого обговорення й консультацій».
Аналогічну заяву зробив 15 червня директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції Владислав Власюк.
Дійсно, 12 червня на круглому столі в Офісі Омбудсмана я зауважив, що цей пункт лишається у Плані заходів Нацстратегії з прав людини. На нашу думку, захід не може бути виконаний. Але він — дороговказ і є предметом для постійного обговорення. Він виконує роль стимулювання публічної дискусії, — сказав Владислав Власюк.
За словами директора Директорату, спрогнозувати, яке рішення буде приймати уряд щодо подальшого виконання чи навіть включення заходу спрогнозувати не можна.
Прямо зараз ми лишаємо захід у Плані дій, — додав представник Мін’юсту.
Попередня заява Мін’юсту
14 червня на сайті Мін’юсту з’явилася заява про те, що інформація, яка поширюється у ЗМІ щодо подання Міністерством юстиції законопроекту на розгляд Кабміну про легалізацію цивільного партнерства для одностатевих пар, не відповідає дійсності.
Директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Владислав Власюк під час круглого столу … в офісі Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини у відповідь на питання щодо легалізації одностатевих шлюбів повідомив наступне: «У зв’язку з великою кількістю звернень, питання потребує подальшого вивчення та опрацювання і наразі не може бути виконано», — йдеться у повідомленні.
Однак, згідно з відеозаписом, представник Мін’юсту казав інше.
Ми лишаємо його [пункт про легалізацію цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар] в Плані [План дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини], вважаємо, цей захід має бути в Плані дій, незважаючи на те, що ми отримали дуже багато звернень, у яких просили виключити його. Ми лишаємо цей захід. Ставиться на IV квартал 2019 року для Кабінету Міністрів розроблення та подання на розгляд проекту нормативно-правового акту про легалізацію в Україні зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих та одностатевих пар, — це розшифровка слів Владислава Власюка.
Коротко про те, що було до спростування
12 червня Владислав Власюк заявив, що захід стосовно легалізації цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар варто зафіксувати у Плані дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини. Заява була озвучена під час круглого столу в офісі Омбудсмана.

Владислав Власюк (зліва) — генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції / humanrights.org.ua
Про це повідомляє Центр інформації про права людини.
Ми вважаємо, цей захід має бути в Плані дій, незважаючи на те, що отримали дуже багато звернень, у яких просили виключити його. Кабінет Міністрів має розробити законопроект та подати на розгляд Верховної Ради до IV кварталу 2019 року, — зазначив Владислав Власюк.
Натомість виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко зазначив, що Мін’юст раніше опирався внесенню цього заходу.

Олександр Павліченко — виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини / humanrights.org.ua
Він констатує, що державний апарат, органи місцевого самоврядування та суспільство загалом не мають однозначного бачення до вирішення сімейного життя одностатевих прав.
За словами правозахисника ЛГБТ-центру «Наш світ» Андрія Кравчука, зареєстровані цивільні партнерства вирішать питання безправ’я під час спільного життя ЛГБТ-пар.
Без легалізації цивільного партнерства не вирішуваними лишаються питання на спільне майно, яке люди набули за час спільного проживання. Також немає права розпоряджатись від імені партнера, права розпоряджатись банківськими рахунками… — пояснює Андрій Кравчук.
Варто зазначити, що в разі ухвалення законопроекту ці права будуть врегульовані і для різностатевих пар.
Що таке цивільне партнерство
Цивільне партнерство — це визнаний державою соціальний інститут, в якому юридично визнані відносини між двома людьми, які можуть бути однієї або різної статі, та не бажають або не мають можливості за законом зареєструвати шлюб.
Офіційно зареєстроване цивільне партнерство дає:
- право на спільне батьківство і виховання прийомних дітей;
- право виступати довіреною особою від імені партнера і партнерки в разі його недієздатності за станом здоров’я;
- право на аліменти;
- право не свідчити проти партнера і партнерки в суді;
- право на спільну власність;
- право на соціальне забезпечення та пільги, передбачені для родин та ін.
Юристка Ольга Поєдинок каже, що для неї цивільне партнерство —«це не спосіб захиститися від свого партнера і передбачити, як він поведеться, коли пройде кохання чи ще щось».
Це спосіб захистити свої стосунки від суспільства; дати сигнал суспільству, державним органам, бабусям перед під’їздами і заявити: «ми — пара, в нас є такі відносини, вони визнаються державою» і закрити двері, — каже експертка.
За її словами, у світі моделі цивільного партнерства можна розділити на дві категорії. Перша група (для одностатевих і різностатевих пар) — скорочена версія шлюбу. Це той варіант, що пропонується в Україні. Другий варіант — цивільне партнерство (або інститут з будь-якою іншою назвою) — фактично той самий шлюб, але для одностатевих пар.
Цивільне партнерство для гомосексуальних та гетеросексуальних пар функціонує у Франції, Бельгії, Нідерландах, Греції, Естонії та низці інших країн.
Що таке Національна стратегія у сфері прав людини
25 серпня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав указ про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини. Вона спрямована на об’єднання суспільства довкола розуміння цінності прав і свобод людини, які захищаються на основі принципу рівності та без дискримінації. Це одна з проєвропейських ініціатив Президента, яка мала би демонструвати прогрес у сфері дотримання прав людини.
Серед низки стратегічних напрямків у документі зазначені:
- забезпечення права на життя;
- протидія катуванням, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню;
- забезпечення права на справедливий суд;
- попередження та протидія дискримінації;
- забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
- протидія гендерному насильству, торгівлі людьми та рабству;
- створення умов для розвитку підприємницької діяльності та ін.
Пізніше, у листопаді 2015, Кабмін затвердив і План дій з реалізації Національної стратегії на період до 2020 року. Міністерство юстиції створило 5 робочих груп, які складались з представників громадянського суспільства, народних депутатів та різних міністерств і відомств.
Згідно з інформацією самого Мін’юсту, з пунктів, зазначених у Плані дій, станом на сьогодні:
- внесений на розгляд Кабінету Міністрів законопроект про ратифікацію Європейської конвенції щодо відшкодування збитку жертвам насильницьких злочинів;
- підготовлені рекомендації щодо дотримання законодавства у сфері захисту персональних даних під час застосування систем відеоспостереження;
- затверджено Державну соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2020 року тощо.
Законопроект про легалізацію одностатевого цивільного партнерства
Спочатку у Плані був пункт про розроблення законопроекту про легалізацію в Україні зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар з урахуванням майнових і немайнових прав, зокрема володіння та наслідування майна, утримання одного партнера іншим в разі непрацездатності, конституційного права несвідчення проти свого партнера. Ініціаторами цієї ідеї виступили правозахисні громадські й ЛГБТ-організації.
У 2017 законопроект подали на розгляд Кабміну.
Однак проти впровадження цього пункту виступили християнські активісти. Вони зібрали понад 25 тис. підписів під петицією з вимогою вилучити цей пункт з Плану дій. Це Мін’юст і зробив з формулюванням «виконання неможливе».
Тепер же Міністерство юстиції вирішило повернути цей пункт.
Гомосексуальність — природний стан людини, яка пов’язує свою психоемоційну, романтичну та/або сексуальну сферу з людьми своєї статі. Так само як і гетеросексуальність, вважається нормальним проявом людської сексуальності. У багатьох країнах її не класифікують як психічний розлад.
Карну відповідальність за добровільні гомосексуальні акти знято в Україні з 1991 року.