У Міністерстві юстиції лунають різні заяви щодо легалізації одностатевих цивільних партнерств. Які слова правда?

В останні дні громадськість і ЗМІ активно обговорюють заяви представника Міністерства юстиції Владислава Власюка та інформаційної служби відомства. Їхні повідомлення про долю легалізації зареєстрованого цивільного партнерства для одностатевих та різностатевих пар відрізняють.

«Секція» розповідає, якою була хронологія і яка заява остання.

Хронологія

2015 рік
 • 25 серпня. Президент України Петро Порошенко підписав указ про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини.
 • Листопад. Кабмін затвердив План дій з реалізації Національної стратегії. У ньому був пункт про розроблення законопроекту про легалізацію в Україні зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар.
2017 рік
 • Законопроект подали на розгляд Кабміну.
2018 рік
 • Християнські активісти зібрали понад 25 тис. підписів під петицією з вимогою вилучити пункт про цивільні одностатеві партнерства з Плану дій. Мін’юст викреслив пункт про партнерства з формулюванням «виконання неможливе».
 • 12 червня. Представник Мін’юсту Владислав Власюк заявив, що захід стосовно легалізації цивільного партнерства варто зафіксувати у Плані дій. Кабмін має розробити відповідний законопроект.
 • 14 червня. у Мін’юсті заявили, що у зв’язку з великою кількістю звернень, питання потребує подальшого вивчення та опрацювання, і наразі не може бути виконано.
 • 14 червня (пізніше). Мін’юст заявив, що Кабінет Міністрів має ухвалити остаточне рішення про те, чи залишиться в оновленому Плані дій захід про легалізацію зареєстрованого цивільного партнерства.
 • 15 червня. Представник Міністерства юстиції заявив: «На нашу думку, захід не може бути виконаний. Але він — дороговказ і є предметом для постійного обговорення».

Най-найбільш остання версія Мін’юсту

Кабінет Міністрів має ухвалити остаточне рішення про те, чи залишиться в оновленому Плані дій з реалізації Нацстратегії у сфері прав людини захід про легалізацію зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар. Раніше звучали інші заяви.

Про це Центру інформації про права людини повідомили в управлінні інформаційної політики Міністерства юстиції.

У відомстві також повідомили, що «питання потребує подальшого обговорення й консультацій».

Аналогічну заяву зробив 15 червня директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції  Владислав Власюк.

Дійсно, 12 червня на круглому столі в Офісі Омбудсмана я зауважив, що цей пункт лишається у Плані заходів Нацстратегії з прав людини. На нашу думку, захід не може бути виконаний. Але він — дороговказ і є предметом для постійного обговорення. Він виконує роль стимулювання публічної дискусії, — сказав Владислав Власюк.

За словами директора Директорату, спрогнозувати, яке рішення буде приймати уряд щодо подальшого виконання чи навіть включення заходу спрогнозувати не можна.

Прямо зараз ми лишаємо захід у Плані дій, — додав представник Мін’юсту.

Попередня заява Мін’юсту

14 червня на сайті Мін’юсту з’явилася заява про те, що інформація, яка поширюється у ЗМІ щодо подання Міністерством юстиції законопроекту на розгляд Кабміну про легалізацію цивільного партнерства для одностатевих пар, не відповідає дійсності.

Директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Владислав Власюк під час круглого столу … в офісі Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини у відповідь на питання щодо легалізації одностатевих шлюбів повідомив наступне: «У зв’язку з великою кількістю звернень, питання потребує подальшого вивчення та опрацювання і наразі не може бути виконано», — йдеться у повідомленні.

Однак, згідно з відеозаписом, представник Мін’юсту казав інше.

Ми лишаємо його [пункт про легалізацію цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар] в Плані [План дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини], вважаємо, цей захід має бути в Плані дій, незважаючи на те, що ми отримали дуже багато звернень, у яких просили виключити його. Ми лишаємо цей захід. Ставиться на IV квартал 2019 року для Кабінету Міністрів розроблення та подання на розгляд проекту нормативно-правового акту про легалізацію в Україні зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих та одностатевих пар, — це розшифровка слів Владислава Власюка.

Коротко про те, що було до спростування

12 червня Владислав Власюк заявив, що захід стосовно легалізації цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар варто зафіксувати у Плані дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини. Заява була озвучена під час круглого столу в офісі Омбудсмана.

Владислав Власюк (зліва) — генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції

Владислав Власюк (зліва) — генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції / humanrights.org.ua

Про це повідомляє Центр інформації про права людини.

Ми вважаємо, цей захід має бути в Плані дій, незважаючи на те, що отримали дуже багато звернень, у яких просили виключити його. Кабінет Міністрів має розробити законопроект та подати на розгляд Верховної Ради до IV кварталу 2019 року, — зазначив Владислав Власюк.

Натомість виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко зазначив, що Мін’юст раніше опирався внесенню цього заходу.

Олександр Павліченко — виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

Олександр Павліченко — виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини / humanrights.org.ua

Він констатує, що державний апарат, органи місцевого самоврядування та суспільство загалом не мають однозначного бачення до вирішення сімейного життя одностатевих прав.

За словами правозахисника ЛГБТ-центру «Наш світ» Андрія Кравчука, зареєстровані цивільні партнерства вирішать питання безправ’я під час спільного життя ЛГБТ-пар.

Без легалізації цивільного партнерства не вирішуваними лишаються питання на спільне майно, яке люди набули за час спільного проживання. Також немає права розпоряджатись від імені партнера, права розпоряджатись банківськими рахунками… — пояснює Андрій Кравчук.

Варто зазначити, що в разі ухвалення законопроекту ці права будуть врегульовані і для різностатевих пар.

Андрій Кравчук — правозахисник ЛГБТ-центру «Наш світ»

Андрій Кравчук — правозахисник ЛГБТ-центру «Наш світ» / humanrights.org.ua

Що таке цивільне партнерство

Цивільне партнерство — це визнаний державою соціальний інститут, в якому юридично визнані відносини між двома людьми, які можуть бути однієї або різної статі, та не бажають або не мають можливості за законом зареєструвати шлюб.

Права людини, які не доступні для ЛГБТ в Україні

Права людини, які не доступні для ЛГБТ в Україні / humanrights.org.ua

Офіційно зареєстроване цивільне партнерство дає:

 • право на спільне батьківство і виховання прийомних дітей;
 • право виступати довіреною особою від імені партнера і партнерки в разі його недієздатності за станом здоров’я;
 • право на аліменти;
 • право не свідчити проти партнера і партнерки в суді;
 • право на спільну власність;
 • право на соціальне забезпечення та пільги, передбачені для родин та ін.

Юристка Ольга Поєдинок каже, що для неї цивільне партнерство —«це не спосіб захиститися від свого партнера і передбачити, як він поведеться, коли пройде кохання чи ще щось».

Це спосіб захистити свої стосунки від суспільства; дати сигнал суспільству, державним органам, бабусям перед під’їздами і заявити: «ми — пара, в нас є такі відносини, вони визнаються державою» і закрити двері, — каже експертка.

За її словами, у світі моделі цивільного партнерства можна розділити на дві категорії. Перша група (для одностатевих і різностатевих пар) — скорочена версія шлюбу. Це той варіант, що пропонується в Україні. Другий варіант — цивільне партнерство (або інститут з будь-якою іншою назвою) — фактично той самий шлюб, але для одностатевих пар.

Ольга Поєдинок — юристка

Ольга Поєдинок — юристка / protokol.com.ua

Цивільне партнерство для гомосексуальних та гетеросексуальних пар функціонує у Франції, Бельгії, Нідерландах, Греції, Естонії та низці інших країн.

Що таке Національна стратегія у сфері прав людини

25 серпня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав указ про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини. Вона спрямована на об’єднання суспільства довкола розуміння цінності прав і свобод людини, які захищаються на основі принципу рівності та без дискримінації. Це одна з проєвропейських ініціатив Президента, яка мала би демонструвати прогрес у сфері дотримання прав людини.

Серед низки стратегічних напрямків у документі зазначені:

 • забезпечення права на життя;
 • протидія катуванням, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню;
 • забезпечення права на справедливий суд;
 • попередження та протидія дискримінації;
 • забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
 • протидія гендерному насильству, торгівлі людьми та рабству;
 • створення умов для розвитку підприємницької діяльності та ін.

Пізніше, у листопаді 2015, Кабмін затвердив і План дій з реалізації Національної стратегії на період до 2020 року. Міністерство юстиції створило 5 робочих груп, які складались з представників громадянського суспільства, народних депутатів та різних міністерств і відомств.

Згідно з інформацією самого Мін’юсту, з пунктів, зазначених у Плані дій, станом на сьогодні:

 • внесений на розгляд Кабінету Міністрів законопроект про ратифікацію Європейської конвенції щодо відшкодування збитку жертвам насильницьких злочинів;
 • підготовлені рекомендації щодо дотримання законодавства у сфері захисту персональних даних під час застосування систем відеоспостереження;
 • затверджено Державну соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2020 року тощо.

Законопроект про легалізацію одностатевого цивільного партнерства

Спочатку у Плані був пункт про розроблення законопроекту про легалізацію в Україні зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар з урахуванням майнових і немайнових прав, зокрема володіння та наслідування майна, утримання одного партнера іншим в разі непрацездатності, конституційного права несвідчення проти свого партнера. Ініціаторами цієї ідеї виступили правозахисні громадські й ЛГБТ-організації.

У 2017 законопроект подали на розгляд Кабміну.

Однак проти впровадження цього пункту виступили християнські активісти. Вони зібрали понад 25 тис. підписів під петицією з вимогою вилучити цей пункт з Плану дій. Це Мін’юст і зробив з формулюванням «виконання неможливе».

Тепер же Міністерство юстиції вирішило повернути цей пункт.

Гомосексуальність — природний стан людини, яка пов’язує свою психоемоційну, романтичну та/або сексуальну сферу з людьми своєї статі. Так само як і гетеросексуальність, вважається нормальним проявом людської сексуальності. У багатьох країнах її не класифікують як психічний розлад.

Карну відповідальність за добровільні гомосексуальні акти знято в Україні з 1991 року.

Більше про права людини