Рада підтримала припинення дії Договору про дружбу з Росією. Що зміниться

Верховна Рада 6 грудня ухвалила проект закону про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство з Росією з 1 квітня 2019 року.

Хто ініцював розрив

Законопроект вніс президент Петро Порошенко. Документ передбачає припинення договору після завершення 10-річного терміну з дня його останнього продовження. У пояснювальній записці зазначено, що він «дозволить належним чином та ефективно захистити національні інтереси України у міжнародних відносинах».

Припинення договору не впливає на права та обов’язки Російської Федерації та України, які виникли до його припинення, — пояснив заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця.

Договір припиняє діяти з 1 квітня. За словами Голови комітету у закордонних справах Ганни Гопко, його не розривають достроково для того, щоб у Росії не було можливості заявити, що вона не визнає одностороннє припинення.

Що це за Договір

Документ уклали у 1997 році, а почав він діяти у 1999. Автоматично договір мав би пролонгуватись щодесять років, якщо якась сторона не заявить про бажання припинити його дію.

За цим Договором Україні і Росія є стратегічними партнерами. Держави гарантували одна одній збереження територіальної цілісності, вирішення спорів мирним шляхом тощо.

24 вересня Росія отримала офіційну ноту від Києва про непродовження Договору про дружбу між Україною й Російською Федерацією.

Що зміниться

В принципі, нічого. Цей договір є основою для розвитку дружніх стосунків, що неможливо після початку війни.

Перший віце-президент Української асоціації міжнародного прав Микола Гнатовський каже, що переважна більшість положень Договору про дружбу, співробітництво і партнерство України з РФ лише повторює норми міжнародного права, які продовжують бути обов’язковими для обох держав.

  • 25 листопада три кораблі Військово-морських сил України прямували з Чорного моря в Азовське. Російські прикордонники відкрили вогонь по них і захопили три судна. Також Росія взяла в полон 24 українських моряки, яких потім арештували в окупованому Криму. 28 листопада «суд» обрав їм запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 2 місяці. 29 листопада полонених військових вивезли до Москви у СІЗО.
  • Після цього Україна ввела воєнний стан  у 10 областях до 26 грудня.