У Чорнобильській зоні пожежа. Головне

5 червня у Чорнобильській почалася пожежа, яка охопила площу майже у 10 гектарів. Після цього у соцмережах і ЗМІ з’явилися повідомлення, ніби то горить «рудий ліс» — ділянка біля станції, яка отримала найбільшу дозу радіації. Однак в офіційних структурах запевняють, що приводу для хвилювань немає.

Коли і чому сталася пожежа

Масштабна пожежа у Чорнобильській зоні поблизу ЧАЕС виникла вранці 5 червня і охопила території на площі близько 10 га. Наразі над ліквідацією вогню працюють понад 130 рятувальників та десятки одиниць техніки. Офіційні структури кажуть, що причина пожежі — суха трава.

5 червня о 10:10 на Київщині, у Зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, сталося загорання сухої трави з подальшим розповсюдженням пожежі в лісовий масив на площі близько 10 га, — йдеться у повідомленні ДСНС.

Для гасіння вогню Державна служба з надзвичайних ситуацій залучила літаки та гелікоптер. Станом на 20:00 авіація скинула 86 тонн води на територію.

Чи справді горить «рудий ліс» — найбільш заражена ділянка?

За кілька годин після початку пожежі користувачі Фейсбуку почали публікувати фото і дописи, у яких зазначали, що горить «рудий ліс». Це ділянка біля ЧАЕС, яка отримала найбільшу дозу радіації.

«BBC Україна» з посиланням на науковця з Чорнобильського центру з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології Сергія Гащака пише, що «рудого лісу» вже фактично не існує.

Більшу частину його згорнули бульдозерами у траншеї і поховали. Частково «рудий ліс» згорів ще два роки тому. Чутки про загрозливу радіацію від горіння «рудого лісу» — це нагнітання і паніка. Горіння лісу — це неприємно, але радіологічної небезпеки немає, — запевнив Сергій Гащак.

Науковець працює у зоні відчуження вже понад 20 років.

Що з приводу пожежі у ЧАЕС каже влада і ДСНС

Згідно з інформацією ДСНС станом на 20:00 радіаційний фон у містах Київ, Чорнобиль та на промисловому майданчику ЧАЕС перебуває у межах норми:

  • у Києві — 11 мкР/год (безпечний рівень — до 30 мкР/год);
  • у Чорнобилі — 24.1 мкР/год (безпечний рівень — до 50 мкР/год);
  • на промисловому майданчику Чонобильської АЕС — 50.7 мкР/год (безпечний рівень — до 140 мкР/год).

Також рятувальники зазначають, що розповсюдження продуктів горіння в сторону Києва не спостерігається.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман переконаний, що ситуація «під повним контролем».

В Києві та в самому Чорнобилі, в тому числі на майданчику Чорнобильської АЕС, він [радіаційний фон] значно нижчий за допустимі відмітки. Тож хвилюватися не варто. Наголошую ще раз: ситуація під повним контролем! — написав голова уряду у Фейсбуці.

Пожежа у Чорнобильській зоні не нове явище

Загоряння у Зоні відчуження трапляються не вперше. Наприкінці червня 2017 року пожежа тривала понад три дні. Тоді підвищення радіаційному фону не зафіксували, хоча вогонь розповсюдився на площу більше 20 га. Тоді причиною виникнення пожежі стала технологічна вирубка лісу для залізниці, через яку загорілися рештки деревини та лісової підстилки.

Ще одна масштабна пожежа виникла у 2015 році. Займання також ліквідовували із залученням авіації, працювали понад 200 рятувальників. Цю пожежу назвали найбільшою з 1992 року. У Держслужбі з питань надзвичайних ситуацій заявляли, що вогонь поширився на понад 300 гектарів. Однак і тоді мова не йшла ро перевищення радіаційного фону.

Також важливо

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: