В Україні створили помісну православну церкву. Що далі

15 грудня під час Об’єднавчого собору православні архієреї оголосили про об’єднання українських церков в Єдину помісну незалежну церкву.

Офіційна назва новоствореної структури — Українська помісна автокефальна православна церква.

Помісна Церква — релігійна громада християн в конкретній місцевості. Вона виступає на противагу вселенській, має статус незалежної на території певної держави і зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

Предстоятелем Української помісної православної церкви став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній, представник Української православної церкви Київського патріархату, пише «Громадське». Його обрали на Об’єднавчому соборі в Софії Київський за присутності представників православних церков України, повірених Константинополя та президента України.

На роль предстоятеля нової української церкви також претендували митрополит Луцький і Волинський Михаїл від УПЦ КП. Від УПЦ МП кандидатом був митрополит Вінницький і Барський Симеон. УАПЦ не висунула кандидатів — її глава митрополит Макарій взяв самовідвід. Макарій розповів, що Вселенський патріархат попросив його та главу УПЦ КП Філарета не балотуватись на пост глави нової української церкви.

Хто такий митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній

Він був «правою рукою» Філарета в церковному управлінні Української православної церкви Київського патріархату. Митрополит за церковними мірками дуже молодий предстоятель церкви, йому — 39 років. Родом митрополит Епіфаній з Одещини, постриг у ченці та духовне ім’я отримав у 2007 році.

Раніше Епіфаній наполягав, що на православну церкву здійснюють вплив спецслужби Росії та був переконаний щодо існування в її лавах спецагентів. Наслідком такої політики Росії митрополит Епіфаній називав розділення українського православ’я ще з початку 90-х років.

Реакція Росії

У РПЦ заявили, що Українська православна церква Московського патріархату не припинятиме своєї діяльності і після створення в Україні єдиної автокефальної помісної православної церкви. Про це повідомив прес-секретар патріарха Московського і всієї Русі Кирила священик Олександр Волков.

Представник Кирила наголосив, що Українська православна церква не припинить свою роботу в Україні. При цьому Волков вважає, що в церковному житті України після Об’єднавчого собору «нічого не змінилося».

Що буде далі

Новий очільник Православної церкви в Україні поїде до Константинополя (Стамбул). Там 6 січня отримає від Вселенського патріарха Варфоломія томос — грамоту про створення єдиної автокефальної церкви в Україні. Таким чином, процедуру отримання церковної незалежності буде завершено.

  • УГКЦ не приєднається до єдиної помісної церкви після автокефалії. Раніше ми пояснювали, чи це нормально.