У Польщі вводять покарання за заперечення злочинів українських націоналістів

Сейм Польщі 26 січня ухвалив поправки до закону про Інститут національної пам’яті. Пише Meduza з посиланням на Polskie Radio S.A.

Злочини німецьких нацистів приписують полякам. До сих пір Польща не мала можливості боротися з такого роду образами на адресу польського народу, — пояснює необхідність закону Заступник міністра юстиції Польщі Патрік Яки.

Основні положення

  • Вводяться штрафи і тюремні строкидо трьох років за публічні заяви про причетність поляків до масового знищення євреїв в роки Другої світової війни. Зокрема, під заборону потрапляє словосполучення «польські табори смерті», оскільки вони були створені не поляками, а німцями.
  • Також покарання передбачені за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків. Перш за все, мова йде про Волинську різанину (в українській історіографії її називають Волинської трагедією). У 2016 році польський Сейм визнав ці вбивства геноцидом.
  • Закон буде діяти як на громадян Польщі, так і на іноземців. Від кримінального покарання будуть звільнені вчені та діячі культури.
  • Поправки набудуть чинності після того, як їх схвалить Сенат і підпише президент. При голосуванні в Сеймі закон підтримали 279 депутатів, п’ятеро виступили проти, 130 утрималися.

Реакція

Прийняті поправки розкритикували в Ізраїлі. Прем’єр-міністр країни Біньямін Нетаніягу назвав закон безпідставним.

Історію неможливо змінити, Голокост не можна заперечувати, — заявив Нетаніягу.

Міністр юстиції Ізраїлю Айєлет Шакед назвала закон спробою переписати історію.

Багато поляків, як і представники інших народів (угорці, українці та інші), допомагали нацистської Німеччини вбивати євреїв, — заявила Шакед.

Опозиційний депутат Кнесету Яір Лапід вступив в суперечку з польським посольством в твіттері. Він написав, що «сотні тисяч євреїв були вбиті, хоча жодного разу навіть не зустріли німецького солдата».

Проти прийнятих поправок також виступив центр пам’яті жертв Голокосту «Яд Вашем».

Новий закон затуманює історичну правду в тому, що стосується підтримки, яку німці отримували від польського населення під час Голокосту, — говориться в заяві центру.

При цьому «Яд Вашем» визнав, що термін «польські табори смерті» вводить в оману.

МЗС України поскаржилося на «одностороннє трактування історичних подій» і нагадало, що «українці, як і поляки, зазнали надзвичайно великих страждань від тоталітарних режимів». Прийнятий закон міністерство розцінило як спробу представити українців виключно «злочинними націоналістами» і «пособниками Третього рейху».

Прикро, що українська тематика вкотре використовується у внутрішній політиці в Польщі, а трагічні сторінки спільного історичного минулого продовжують політизуватися, — говорится у заяві міністерства.

Прем’єр-міністр Польщі виступив на церемонії в Освенцимі в День пам’яті жертв Голокосту 27 січня. Матеуш Моравецкій нагадав, що нацисти стратили поляків за допомогу євреям, і заявив, що саме поляки, ризикуючи життям, передавали далі на Захід відомості про те, як німці знищують євреїв у Східній Європі. Ці відомості, за  його словами, в країнах Заходу ігнорували.

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: