Львів приєднався до віча «Зупинимо капітуляцію». Це реакція на підписання «формули Штайнмаєра»

Львів приєднався до віча «Зупинимо капітуляцію»

Львів приєднався до віча «Зупинимо капітуляцію» / Фото учасників акції (Андрій Рачек, Дмитро Панов, Тарас Кунець, Тетяна Слюсарчук)

6 жовтня понад тисяча львів’ян і львів’янок вийшли на віче «проти капітуляції». Це акція протесту проти «формули Штайнмаєра». Такі ж відбулися у Києві, Дніпрі та інших містах.

Чого вимагали на віче та що таке «формула Штайнмаєра» — у матеріалі «Секції».

Віче у центрі Львова

На акцію протесту зібралися понад тисяча людей біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Віче «Зупинимо капітуляцію» організували ГО «Євромайдан Львів» та політична організація «Комітет Майдану Львівщини».

Протестувальники й протестувальниці тримали в руках плакати з написами «Ні» відведенню військ!», «Вибори — після встановлення контролю України» та ін.

Проти реалізації «формули Штайнмаєра» виступили ще 5 міських та обласних рад, серед яких Сумська, Кропивницька, Черкаська, Хмельницька та Івано-Франківська.

Що таке «формула Штайнмаєра»

1 жовтня на зустрічі Тристоронньої контактної групи Україна узгодила «формулу Штайнмаєра» — Леонід Кучма підписав лист до представника ОБСЄ, в якому є текст «формули» та приписка, що Україна з ним погоджується. «Формулу» мають імплементувати в новий закон про особливий статус окремих територій Донбасу.

«Формула Штайнмаєра» — це метод врегулювання війни на Сході України. Вона отримала назву від свого автора — президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра.

Якщо коротко, ймовірно «формула» передбачає проведення виборів на Донбасі та прийняття закону про особливий статус цих територій.

У більш розгорнутому варіанті «формула Штайнмаєра» може передбачати:

  1. Ухвалення закону про особливий порядок місцевого самоврядування на окупованих територіях Донецької та Луганської областей в новій редакції. Закон діятиме на постійній основі після того, як в окремих районах Донбасу проведуть місцеві вибори.
  2. Вибори на Донбасі повинні відповідати Конституції України та спеціальному закону, який регулює проведення місцевих виборів в ОРДЛО.
  3. ОБСЄ має підтвердити, що на згаданих територіях відбулися прозорі й демократичні вибори.

За словами президента України Володимира Зеленського, перед виборами Росія повинна вивести свої війська з окупованих територій.

«Формула Штайнмаєра» і Мінські домовленості

Текст «формули» з’явився ще у 2015 році. Тоді Україна підписала другі Мінські домовленості й  стало зрозуміло, що їм не вистачає чіткості формулювань. Зокрема в них йшла мова про розведення військ і припинення вогню, амністію бойовиків, проведення виборів в ОРДЛО, але не було конкретики навіть щодо порядку дій. Тоді Франк Штайнмаєр і запропонував своє бачення черговості: спочатку Верховна Рада приймає закон про особливий статус Донбасу (чинний втрачає свою дію 31 грудня 2019 року), потім в ОРДЛО проходять вибори і якщо ОБСЄ підтверджує їх демократичність, Україна отримує контроль над кордоном, а закон починає діяти на постійній основі. Втім все це німецький президент озвучив усно.

У 2016 році, на той момент ще президент України Петро Порошенко, говорив про необхідність діяти відповідно до «формули», однак більш серйозно, з підписанням, про неї заговорили лише цього року.

Наразі остаточно невідомо, який саме документ підписав від України Леонід Кучма у Мінську. Єдиний варіант «формули» опублікував на своїй сторінці Роман Безсмертний, учасник переговорів у Мінську, якого вже виключили з цього списку. Але, наприклад, Офіс Президента офіційно не підтвердив справжність документу та нічого не опублікував натомість.

Володимир Зеленський лише виступив на брифінгу та записав відеозвернення, в якому запевнив, що «зрада скасовується», а у самій «формулі» немає нічого страшного.