У Мережі запустили флешмоб із закликом легалізувати фемінітиви

У Фейсбуці запустили флешмоб із закликом до правописної комісії унормувати вживання в українській мові фемінітивів. Акцію ініціювала українська журналістка Анна Море.

Міністерство освіти і науки оприлюднило для громадського обговорення проект нової редакції Українського правопису, яке триватиме до 15 вересня.

Відтак, 28 серпня у Мережі українська журналістка Анна Море запустила флешмоб #легалізуватифемінітиви. Учасники і учасниці закликають Правописну комісію рекомендувати вживання фемінітивів на позначення жінок у професійному контексті у розмовній мові, публіцистичному, художньому, науковому і в офіційно-діловому стилях. Крім того, вони надсилають листи на ім’я секретарки Української національної комісії з питань правопису Ларисі Шевченко із пропозицією поруч із чоловічими формами додати фемінітиви.

На меті немає жодного бажання змусити всіх використовувати фемінітиви. Йдеться лише про варіативність назв професій, військових звань та посад. Постійні апелювання до «незаконності» фемінітивів завше йдуть поруч із «українській це не властиво», «феміністки понавигадували». Найчастіше всі ці закиди звучать від людей, які навіть не намагаються заґуґлити, чи справді то так. Вони просто звикли, що директор їхньої школи був директором Катериною Степанівною – і крапка, — каже Анна Море.

Журналістка наголошує, що фемінітиви були зафіксовані уже в першому українському друкованому словнику «Лексисі» Лаврентія Зизанія (1596 року). Він містив сім жіночих найменувань.

Ініціаторка флешмобу зауважила, що близько 3,5 тис. фемінітивів зафіксовані у СУМі, проте там вони марковані як стилістично забарвлені — мають позначки «розм.» чи «зневажл.».

Життя жінки давно вже не обмежене домашньою сферою. Позначення дружини чоловіка-військового — не єдиний контекст, у якому вживають назву професії з «жіночим» суфіксом. Чому б не припинити зводити вживання «жіночих» назв професій до умов «розмовних» і «зневажливих»?, — заявила журналістка.

Більше про фемінітиви і рівність

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: