Медведчук погрожує судом за недостовірну інформацію у фільмі «Стус». Доповнено

Генадій Попенко

Генадій Попенко / facebook.com

Син українського поета та політв’язня Василя Стуса — Дмитро — відмовився співпрацювати з творцями фільму про батька, оскільки йому не сподобався сценарій стрічки.

Про це він заявив у коментарі «Громадському».

Також Дмитро Стус додав, що автори фільму порушили усі домовленості щодо стрічки.

Приблизно рік тому, може менше, вони до мене звертались (для консультацій – ред.), я попросив сценарій, після прочитання сценарію я відмовився з ними співпрацювати, на цьому все…. Неприйнятний сценарій — ні з етичних міркувань, ні з естетичних, — сказав Дмитро Стус.

Він наголосив, що «ні до режисерів, ні до фільму його власне ставлення не змінить ніщо».

На питання, чи зміниться його ставлення до авторів фільму, якщо до стрічки провернуть сцени з Віктором Медведчуком, який був адвокатом Стуса, він також відповів негативно.

Відзначається, що син поета з самого початку створення фільму не підтримував згадування у кіно Медведчука.

Люди від мого імені поширили купу заяв… Мене просили поговорити з ними про проблематику, ми домовились, що все не буде вириватись з контексту. Але наскільки мені розповідають мої друзі і моя дружина, все це порушено. А з людьми, які порушують свої обіцянки, я нічого не маю спільного, — сказав Дмитро Стус.

Він наголосив, що не буде говорити з творцями фільму, навіть якщо вони будуть звертатись до нього з проханням надати авторські права.

Медведчук погрожує судом

У разі виходу у прокат фільму «Стус» з недостовірною інформацією про лідера громадського руху «Український вибір» і кума президента РФ Віктора Медведчука він «залишає за собою право на відповідні правові дії, в т.ч. спрямовані на заборону демонстрації фільму через суд».

Про це йдеться у заяві адвоката Медведчука Ігоря Кириленка, яку він оприлюднив 12 серпня на сайті руху.

Будь-яка людина, якого звинувачували за ст.62 КК УРСР, вважалася «ворогом радянської влади» і з моменту свого арешту, була запрограмована на відповідний вирок … Роль адвоката, якого сама держава примусово залучала для участі в подібних справах, була незавидною і не мала істотного значення в заздалегідь відомому вироку, — зазначено в заяві.

Крім того, адвокат заявив, що Стус не відмовлявся від послуг радянського адвоката і просив надати йому виключно «міжнародного».

Це було заборонено чинним кримінально-процесуальним законодавством… Жоден компетентний орган України не знайшов у діях адвоката Медведчука порушень норм законодавства України, що діяли станом на 1980 рік, — йдеться у заяві.

«Секція» пояснює, що сталося раніше.

Про фільм

Прем’єра фільму «Стус»  запланована на 2019 рік. Над його виробництвом працюють UM-GROUP Production за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

Постер фільму «Стус»

Постер фільму «Стус» / facebook.com

За сюжетом, збірка записів «Палімпсести» Василя Стуса, написана ним у таборі для політв’язнів, готується на Заході до висунення на Нобелівську премію з літератури. КДБ схвильований цим фактом і не може допустити, щоб така нагорода піднесла «українську справу» на нечувану висоту. Тому до табору «Перм-36» приїжджає спеціальний агент КДБ, який має завдання за будь-яку ціну спокусити поета химерною «свободою» в обмін на відмову від висунення на премію.

Ситуація

10 серпня актор та ведучий Генадій Попенко заявив, що зі сценарію фільму «Стус» про українського поета-дисидента Василя Стуса, який загинув під час відбування покарання за радянські часи, прибрали сцену суду над ним. Адвокатом митця виступав Віктор Медведчук, засновник руху «Український вибір», переговорник у Мінському процесі та кум президента РФ Володимира Путіна.

Проходячи кастинг на фільм «Стус», я читав сценарій до фільму. У ньому БУЛА сцена останнього суду над Стусом. Саме того, що його Стус та українська інтелігенція не визнавали, але адвокат Стуса, товариш Медведчук, визнав не лише суд, а й Стусову «провину». Хід справжнього адвоката-захисника. А потім було останнє заслання Василя Стуса, із якого він не повернуся. Український класик помер у радянському таборі лише за 6 років до здобуття Україною незалежності. Нещодвано я побачив, що сцени суду вже немає у фільмі. Запитав про це у акторів, що грають у фільмі. Вони підтвердили, що сцени суду вже немає. Її прибрали зі знімального графіка нікого не попередивши. Навіть такого персонажа, як Медведчук, у фільмі вже немає. Проте кастинг на нього був, актора було знайдено і він готувався до зйомок», — пояснив Генадій Попенко.

Актор зазначив, що, зі слів учасників знімального процесу, «продюсерам подзвонили з адміністрації Медведчука і сказали, якщо вони хочуть дозняти картину, не хочуть провокацій, то потрібно прибрати сцену суду над Стусом.

Позиція знімальної групи

Продюсер стрічки Артем Денисов в коментарі «УП.Життя» назвав заяву актора Генадія Попенка фейком. Утім він підтвердив, що сцени дійсно вже немає у фільмі. За його словами, цей момент вирізали через хронометраж.

Так, видалили дійсно, але не тільки цю сцену, але й деякі інші. Перш за все, бо сценарій спочатку передбачав майже 180 хвилин, — сказав продюсер.

У коментарі «Радіо Свобода» режисер фільму Роман Бровко розповів, що від епізодів, в яких фігурував Віктор Медведчук, відмовилися приблизно за два тижні до початку кіновиробництва, хоча на той момент кастинг уже підібрав актора, який би мав його зіграти.

Кадр зі зйомок фільму

Кадр зі зйомок фільму / life.pravda.com.ua

Як стверджує Бровко, нова версія сценарію була надана як Держкіно, так і акторам.

Загалом знімальній команді довелося відмовитися від близько 7 епізодів, які входили до складу двох сцен, де фігурував адвокат Василя Стуса Віктор Медведчук. Частина з них була побудована на загальнодоступній інформації, частина ж була художнім баченням сценаристів, які через брак фактів чи свідків тих подій не могли їх достеменно реконструювати. Саме такою, наприклад, була сцена, котра показувала розмову віч-на-віч Медведчука зі Стусом за зачиненими дверима слідчого ізолятора, — пояснив режисер.

За його словами, продюсери намагалися звернутися до офісу Медведчука з тим, щоб він як учасник та свідок тих подій дав їм інтерв’ю.

На що нам відповіли, що Медведчук не має можливості з нами зустрітися через брак часу. Водночас нам скинули посилання на його розгорнуте інтерв’ю, в якому він говорив про своє бачення того суду. І від прес-секретаря інформація була така, що: «Нам немає що додати», — каже Роман Бровко.

Прес-секретар Віктора Медведчука на питання, чи відповідає дійсності інформація про те, що з фільму сцену суду над письменником видалили на прохання політика, зазначив: «Режисер фільму вже відповів».

Що каже син Василя Стуса

На сторінці художнього фільму «Стус» у коментарях під зверненням від команди проекту представники фільму заявили, що Дмитро Стус, син поета, «в розмові з режисером» просив «припинити полоскати тему». Це саме озвучив і сам режисер.

В офіційному інтерв’ю сина, опублікованому на сторінці фільму, таких слів немає.

Те, що себе адвокат повів неадекватно, сумнівів нема. Але в тих умовах вели себе неадекватно багато людей. Бо якби це був тільки адвокат — це б ні на що не вплинуло. Давайте тоді згадувати про слідчих. Давайте тоді згадувати про людей, які працювали в ідеологічних установах. Давайте тоді говорити комплексно про всю річ, якщо ми до такої розмови готові, — каже Дмитро Стус.

Щоправда ТСН з посиланням на сина дисидента пише, що той не просив нікого вирізати сцену суду.

Для мене весь цей фільм, м’яко кажучи, смішний і неприйнятний. Але якщо хочуть, нехай знімають, — йдеться у матеріалі.

Зазначимо, що у 2013 році Дмитро Стус був членом журі літературного конкурсу «Полум’я Феніксу», який спонсорувала громадська організація «Український вибір». Лідером організації є Віктор Медведчук.

Сцену суду таки дознімуть

11 серпня знімальна група опублікувала заяву, у якій запевнила, що найближчим часом видалену зі сценарію сцену з адвокатом Віктором Медведчуком дознімуть.

Розуміючи суспільну значущість теми, з огляду на кількість прохань з боку громадськості, вирішили повернути сцену до фільму, ми за останню добу зібрали продюсерську групу, щоб розглянути можливість вшанувати суспільний запит за присутність в художній картині про поета епізоду суду за участі його адвоката. Ми визнаємо, що видаляючи з останнього драфту сценарію серед іншого і цю сцену, ми не достатньо відповідально підійшли до аналізу її значущості для суспільства, — йдеться у повідомленні.

Яким адвокатом був Медведчук для Стуса

Віктор Медведчук виступав захисником у процесі над поетом і дисидентом. Зі слів дружини митця, адвокат навіть не ознайомився зі справою. А на самому процесі виступав проти власного підзахисного.

Віктор Медведчук

Віктор Медведчук / kp.ua

Те, наскільки якісно чи ні Віктор Медведчук захищав свого підзахисного, на прикладі кримінальної справи №5 Слідчого відділу Комітету державної безпеки УРСР щодо Василя Стуса проаналізували адвокати Роман Титикало та Ілля Костін.

Від адвоката Медведчука не вимагалося ставати дисидентом, як його підзахисний, робити гучні заяви, проголошувати промови, конфліктувати з репресивним імперським апаратом. Його професійним обов’язком було робити свою роботу — якісно, професійно, згідно з вимогами чинного законодавства. Вже це – як підтвердив згодом суд вищої інстанції — могло б призвести до виправдання Василя Стуса, або ж хоча б до призначення йому більш м’якого покарання. На вагах було життя людини. На жаль, адвокат зі своїм обов’язком не впорався. Більше того, захисник Медведчук фактично став посібником сторони обвинувачення, діяв усупереч і нормам права, і вимогам професійної етики, — переконані юристи.

Сам Медведчук винним себе у засудженні українського поета не вважає.

А скільки він повинен був отримати, виступаючи проти радянської влади, проти радянського державного політичного і суспільного устрою? Чого він чекав від радянського суду? Він свідомо боровся проти радянської влади і отримав за це термін. Такий закон. Але при чому тут адвокат? — зазначає Медведчук.

Василь Стус помер у тюремному карцері табору особливого режиму у Росії. Це сталося 4 вересня 1985 року.

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: