Рекультивація Грибовицького: етапи, деталі процесу й плани на територію

Грибовицьке сміттєзвалище / section.in.ua
92 метри відходів
Грибовицьке сміттєзвалище знаходиться у 30 хвилинах їзди від Львова. Поруч — кілька сіл як от Великі й Малі Грибовичі, Малехів, Дубляни тощо. Звозити відходи сюди почали у 50-х роках минулого століття, але потужності сміттєзвалища не дозволяли експлуатувати його до наших днів.

Великі Грибовичі / section.in.ua
Ще у 2003 році головний державний санітарний лікар Львівської області виніс постанову про припинення експлуатації полігону для Львова. Втім відходи продовжили туди звозити, доки у 2016 році не сталася трагедія. Внаслідок займання сміття і зсуву загинули четверо людей. З того часу доступ до сміттєзвалища закрили, а розмови про його рекультивацію та будівництво сміттєпереробного заводу навпаки розпочали.
Зараз висота сміттєзвалища подекуди сягає 92 метрів, а його площа займає 38 гектарів.
Сквер на смітті
Першою на полігон вивезе свою техніку компанія «Кліар Енерджі». Саме вона займатиметься дегазацією сміттєзвалища. За словами керівника ЛКП «Зелене місто» Вадима Ноздрі, на встановлення систем видобутку біогазу піде орієнтовно два місяці. Паралельно з цими роботами фахівці розпочнуть укріплення схилів полігону та вирівнюватимуть його.

Керівник ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря / section.in.ua
Після — сміттєзвалище накриють технологічним екраном. Це шар товщиною 60 сантиметрів із мінерального ґрунту, піску, щебеню, геомембрани з поліетилену високого тиску, геотекстилю та ін.
Екран захищатиме тіло полігону від опадів, а відтак — утворення фільтратів, які отруюють ґрунт і є небезпечними. Крім того, екран перекриє доступ повітря і унеможливить займання сміття, — пояснює Вадим Ноздря.
До кінця року на Грибовицькому має запрацювати система очищення фільтратів. У липні місто повинно підписати контракт з компанією, яка стане переможцем тендеру.

Макет скверу, який буде на місці сміттєзвалища / section.in.ua
У підсумку, після рекультивації, сміттєзвалище перетвориться на сквер, яким зможуть гуляти люди. Тут висадять різні кущі, чагарники, які накриватимуть тіло полігону, але не проникатимуть в нього.

Макет скверу, який буде на місці сміттєзвалища / section.in.ua
Всі ці роботи займуть 4-5 років. Ще років 10 фахівці проводитимуть постійні заміри рівня фільтратів у санітарній зоні Грибовицького сміттєзвалища, оскільки одразу позбутися отруйних речовин неможливо.
Чому саме рекультивація
За проєктом рекультивації, сміття з полігону не вивозитимуть. Керівник ЛКП «Зелене місто» каже, що у Європі поширений інший спосіб вирішення таких проблем, — біоремедіація. Якщо обирають її, то у тіло сміттєзвалища запускають спеціальні бактерії, які з’їдають відходи. Те, що залишається, відсортовують, компостують і територію повністю звільняють.
Такий метод значно дорожчий і складніший. А в Україні навіть рекультивації ніхто ще не робив. Тому ми зупинилися на ній. Коштуватиме це приблизно 600 мільйонів гривень, — каже Вадим Ноздря.
Керівниця юридичного відділу Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Ольга Мелень-Забрамна зазначає, що проєкт рекультивації відповідає чинним Державним будівельним нормам.

Грибовицьке сміттєзвалище / section.in.ua
Проблема нащадків
Найбільшою загрозою, за версією Ольги Мелень-Забрамної, сьогодні є вірогідність загоряння сміття та висока концентрація фільтратів. Експертка каже, що проєкт рекультивації не передбачає роботи з очищення ґрунтів у прилеглих селах, а це становить загрозу для здоров’я мешканців. Нині місцеві жителі продовжують вирощувати городину у кількох кілометрах від зони екологічного лиха.
На жаль, ми не можемо зайнятися відсортовуванням сміття з полігону. Там захоронені різні відходи, зокрема й промислові, які містять важкі метали, ртуть тощо. По суті, ніхто не знає, що саме там лежить. Ця територія непридатна для подальшого використання. Тож, виходить, ми просто відкладаємо проблему Грибовицького для наших далеких нащадків, — підсумовує експертка.

Рідина, що тече зі сміттєзвалища / section.in.ua
Будівництво сміттєпереробного заводу
Рекультивація Грибовицького — лише частина заходів із боротьби зі сміттям у Львові. Вже цього року тут мають розпочати будівництво сміттєпереробного заводу, орієнтовна вартість якого становить 680 мільйонів гривень.

Грибовицьке сміттєзвалище / section.in.ua
Звести його збираються на вулиці Пластовій, 13 — на території очисних споруд «Львіводоканалу». Згідно з проєктом, завод працюватиме за технологією механіко-біологічної переробки. Це означає, що спочатку відходи відсортовуватимуть за допомогою спеціального автоматизованого обладнання і частково — вручну. На цьому етапі відділятимуть вторсировину (скло, метали, полімери, макулатуру, тетрапак), з якої згодом формуватимуть товарні партії та відправлятимуть на переробні підприємства. Органічні відходи компостуватимуть. Частка залишкових відходів становитиме не менше 30%. Це сміття потрібно буде захороняти на полігоні.

Грибовицьке сміттєзвалище / section.in.ua
Завод зможе переробляти 240 тисяч тонн відходів на рік. За інформацією мерії, цієї потужності достатньо, щоби забезпечити потреби міста.
Вадим Ноздря каже, що «є шанс отримати підрядника цього року». Коли буде відомо, яка компанія виграла тендер, лишатиметься отримати дозвіл на будівництво та замовити обладнання й стати до роботи. За попередньою оцінкою спорудження заводу триватиме два роки.
- Львів переведуть на обов’язкову систему з чотирма контейнерами для сміття
- Як працює Перша львівська сортувальня
- Рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища розпочнуть влітку