У музеї Львова покажуть носорога, якому понад 14 тисяч років. Тварина добре збереглася у нафті

Старший науковий співробітник львівського природознавчого музею Андрій Бокотей показує слід від списа на відреставрованому опудалі волохатого носорога / Фото: Павло Паламарчук / zaxid.net

Волохатого носорога, якому понад 14,5 тис. років, відреставрували у природознавчому музеї. Його відвідувачі зможуть побачити вже до кінця цього року.

Родичі цього волохатого носорога вимерли понад 10 тисяч років тому. Тварину знайшли ще у листопаді 1907 року біля с. Старуня (сьогодні Богородчанський район Івано-Франківської області). Як показав метод радіовуглецевого датування, носоріг згинув 14,5 тисяч років тому.

Носоріг добре зберігся у нафті: є голова та передня частина тулуба з лівою поламаною кінцівкою, пише Zaxid.net. Решту, ймовірно, з’їли хижаки.

Люди полювали на цих тварин, використовуючи їхнє м’ясо, їхню шкіру, їхні кістки для будівництва житла. Під лівою кінцівкою у них — серце. Приблизно в цьому місці в нашого носорога видно поранення від спису. Але, оскільки спис ввійшов під гострим кутом, то до серця він не дійшов і поранена тварина, очевидно, просто стекла кров’ю, — пояснив завідувач наукового відділу музею Андрій Бокотей.

Реставрація тривала три місяці: це було знепилення експонату, просочення антигрибковими розчинами, заповнення пошкоджених ділянок шкіри спеціальними хімічно нейтральними шпаклівками у три етапи.

Окремо в спиртовому розчині музейники зберігають понад 20 органів самки.

У нас є ліве око, кут нижньої губи, гортань носорога, носові хрящі, зуби. В носорогів дуже тверда губа була, тож вони траву зривали губою, а пережовували кутніми зубами. А ще збереглися згустки крові носорога, шерсть, яка місцями сягала і півметра. Тож відомо, що носорожиха була темно-сірого забарвлення. Збереглось навіть око з кровоносними судинами та зіницею, — розповів Андрій Бокотей.

Загалом після 20-річної перерви, коли тривала генеральна реконструкція музею, мешканці і гості міста зможуть побачити п’ять залів основної експозиції. Окрім носорога, можна буде подивитися і рештки комах — а таких 180 видів — та тварин, що були знайдені поруч із носорогом.

Експозицію назвуть «Льодовиковий період». Вона буде присвячена тваринам, що жили на наших теренах від 10 тис. до 30 тис. років тому. А також людині, що на них полювала.

Тоді жили печерні леви, печерні гієни, жили печерні ведмеді, які були вдвічі більшими від сучасних, — додав завідувач наукового відділу.

Також можно глянути: Фото дня: у Львові святкують Китайський Новий рік

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: