На Львівщині хочуть запровадити платні «пологи за домовленістю». Навіщо це — пояснюють лікарі

У Львівській області можуть запровадити платні «пологи за домовленістю». У такому випадку, жінка, яка не хоче народжувати у чергової бригади, буде змушена заплатити в касу медзакладу. Тоді пологи у неї прийматиме лікар, із яким існує відповідна домовленість. «Секція» дізналася у медиків думки про таку ініціативу і розпитала їх про можливі ризики.

Як це — платні «пологи за домовленістю»

З ідею запровадити у пологових Львівської області платні «пологи за домовленістю» виступила Ірина Микичак — начальниця департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації. Суть у тому, щоби вивести такий розрахунок між породіллею і лікарем з тіні.

Після завершення ремонтів в обласному перинатальному центрі і пологовому обласної клінічної лікарні плануємо запровадити оплату за так звані «пологи за домовленістю» — це коли приймає пологи не чергова бригада, а лікар, з яким родина домовилася попередньо. Буде затверджено вартість такої медичної послуги, порядок оплати. Кошти, які будуть заплачені в касу лікарні, підуть на розвиток цього пологового відділення і доплату до зарплати лікаря. Всі пологи, які приймає чергова бригада, мають бути безкоштовними, — написала Ірина Микичак на своїй сторінці у Фейсбуці.

Ціну за таку послугу вона поки що не називає. Каже, що для того, аби вирахувати, потрібно взяти до уваги багато складників: комунальні послуги, розхідні матеріали, роботу усієї бригади лікарів тощо. Однак, за словами начальниці департаменту, кілька років тому в області оцінювали видатки бюджету на надання акушерських послуг. У пологових будинках, які працюють з високим навантаженням, вартість була до 3 тисяч гривень.

Чи втілять ідею у життя — наразі невідомо. Поки що, за словами Ірини Микичак, йде напрацювання нормативної бази та розрахунки.

Ціна пологів зараз

Акушерка-гінекологиня Олеся Довгань каже, що жінки народжують не у чергового лікаря у 80%. За її словами, люди хочуть спочатку дізнатися, у кого вони народжуватимуть, ще до того, як потраплять до пологового. Відтак, нерідко просять порадити якогось фахівця. Слова лікарки підтверджує і неонатологиня, професорка кафедри педіатрії і неонатології Львівського національного медичного університету Марія Чуйко. Вона пов’язаує це із психологічним фактором.

Я працюю у медзакладі і університеті, тому можу сказати, що наші лікарі мають високу кваліфікацію. Але жінці на психологічному рівні важливо тримати контакт саме з конкретним лікарем, телефонувати йому у разі чого. Я сама тричі мама, тому добре знаю, що не все можна передбачити, але важливо знати, якщо щось станеться, тобі нададуть максимум допомоги, — каже Марія Чуйко.

Стандартизованих розцінок за виклик «свого» лікаря з дому у випадку пологів не у його зміну, немає. «Договірні пологи», якщо вірити даним з відкритих джерел (коментарям у соцмережах, дописам на форумах тощо), коштують від «хто скільки може» до 10 тисяч гривень — породіллі кажуть, що все залежить від конкретного медичного закладу і лікаря.

Думки лікарів

Олеся Довгань переконана, що запроваджувати плату за виклик «свого» лікаря, необхідно. На її думку — це послуга, яка має бути оплачена.

Хто саме її оплатить: чи пацієнт, чи держава, не лікарям вирішувати. Скільки можуть коштувати такі пологи — я сказати  не можу. Пам’ятаю, десь бачила підрахунки, що ціна за роботу лікаря становить 30-40 гривень. Але це точно не реалістичні розцінки, — розмірковує фахівчиня.

За словами Олесі Довгань, таке нововведення ніяк не позначиться на породіллях, хіба додасть відповідальності лікарю.

Ви ж розумієте, якщо лікар виходить не у свою зміну, то усі документи все одно підписує черговий медик, який і мав би приймати пологи. Якщо запровадять плату за такий виїзд, то лікарям доведеться відповідати за сплачені офіційно кошти, — зазначає акушерка-гінекологиня.

Олег Дуда — Голова Українського лікарського товариства / Фото: Катерина Птаха

Щоправа Олеся Довгань припускає, що люди почнуть хвилюватися, ніби то вони не зможуть народити, не заплативши, або у них не вистачить на це коштів. Тут, на думку лікарки, потрібно буде чітко прописати у нормативних документах, що породілля може народити у чергової бригади безкоштовно.

Неонатологиня Марія Чуйко також вважає ініціативу правильною, адже вона задовольнить інтереси і лікарів, і пацієнтів. На думку професорки, така практика дозолить уникнути конфліктних ситуацій між лікарями, а пацієнти отримують те, що вони і зараз мають, але вже офіційно.

Голова Українського лікарського товариства Олег Дуда зауважу, що прийняття такого формату розрахунку за «договірні пологи» зменшить рівень корупції і убезпечить, у першу чергу, самого пацієнта.

Згідно із законодавством, людина не може працювати цілодобово. Не можна, щоби лікар спочатку працював цілий день, а потім ще вночі їхав на пологи. Якщо лікар довго працює, він може помилятися — як і будь-яка людина, медик має відпочивати. І уявіть — він приїжджає, коли офіційно не на роботі, і щось стається. Люди починають скаржитися, а хто винен — невідомо, — каже Олег Дуда.

Допоможе ця ініціатива і лікарям. Адже так, каже голова львівського УЛТ, вони матимуть вищі зарплати і не порушуватимуть закон.

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: