Семеро хвостатих. Як у Львові працює «Дім єнота»

«Дім єнота» у Львові. Єнот у будиночку

«Дім єнота» у Львові / section.in.ua

«Секція» побувала в гостях у сім’ї, яка відкрила «Дім єнота» і пропонує іншим не тільки дізнатися більше про тварин, а й погратися з ними та зробити фото.

Авантюрна ідея

З двору родини Гервазюків роздаються і гавкіт собак, і навчання котів. А ще — звуки, які схожі на щось середнє між двома описаними раніше. Якщо придивлятися через паркан будинку, можна побачити, як час від часу миготять смугасті хвости та чорні носи. Тут також живуть семеро єнотів.

Сьогодні вони — не просто їх домашні улюбленці. Єноти для них, як діти. А ще — джерело прибутку, свого роду, стартап, який потрохи переростає у сталий бізнес — «Дім єнота».

«Дім єнота» у Львові. Купання

Купання / section.in.ua

Однак відводити тваринкам аж таку роль у своєму житті ніхто з подружжя не планував.

— Я взагалі-то зубний технік за освітою і певний час працював за фахом, але потім кинув це — мені набридло, стоматологія з самого початку була ідеєю батьків. Потім я став займатися організацією весіль, був ведучим, створив власну агенцію. Далі ще кілька разів змінював професію через економічну кризу в Україні. Останнім моїм заняттям до єнотів стало оформлення віз та працевлаштування людей закордоном, — згадує Андрій.

Поки чоловік шукав себе, знайшов він і свою майбутню дружину Руслану. Коли знайомився з нею, спитав, яка її улюблена тварина. Вона відповіла, що єнот. Це був один із сигналів про те, що такий незвичний хатній улюбленець у них точно буде. Згодом Андрій вирішив подарувати єнота Руслані у якості весільного подарунка, але виявилося, що це не так просо зробити. Оголошення, якими рясніє інтернет, і де пропонують тварин дешево — неправдиві, а ті ж, що відповідають дійсності, продають єнотів дорого і ще треба чекати — від 500 доларів за тварину і до півроку очікування.

— Поки ми чекали, на думку спала така авантюрна ідея: а чи не почати нам розводити єнотів самим? Купити кількох і продавати потім. Зрештою, віддали всі гроші, які у нас були, і невдовзі вже везли поїздом додому п’ятьох малих, — каже Андрій.

Руслана в Андрій з улюбленцями

Руслана і Андрій з улюбленцями / section.in.ua

Тиха Мишка і шляхетний Зорро

Коли подружжя купувало єнотів, вони не очікували, що вигодувати їх буде настільки складно.

— Ми, звісно, знали чимало інформації про цих тварин, але поки не стикнешся у житті, ніколи достеменно не зрозумієш, що і до чого. Ми на два місяці наче у декрет пішли, — зазначає Руслана та підгодовує єнота, який вмостився у неї на руках, всякими ласощами.

Малих звірят треба було догодовувати з соски кожні дві-три години. Аби зварити їм каші, господарі купували домашнє молоко, потім збивали їжу у блендері, аби вона краще йшла через соску. Що три години єнотам треба було масувати животики за годинниковою стрілкою, аби їжа краще засвоювалася. А ще — відмивати у теплій воді зубної щіткою, бо ж вони повністю були у каші.

«Дім єнота» у Львові

«Дім єнота» у Львові / section.in.ua

— Тоді я думала, що не витримаю і що кінця цьому не буде. Але потрохи вони росли і ми дуже прикипіли до них. І якщо раніше питання про те, щоби продати когось, аби було трошки легше, виникало, то тепер — ні. Ну кого? Кого з них можна віддати? — риторично питається Руслана і починає знайомити з кожним єнотом окремо.

Це — дівчинка Мишка. Її ім’я повністю відповідає характеру: вона тиха і спокійна. Навіть зараз, коли у єнотів гості, вона видерлася на верхню драбинку і спостерігає за всіма або ж просто спить. А це — Сірко. Великий, пухнастий і… чорний. Ім’я йому підбирали ще коли був малий, а тоді єнот був світло-сірий. І хоча зараз колір шерсті змінився, характер і досі лишився вовчим: він знає, де його територія, любить поїсти і дуже активний. На руках в Руслани — Ляля. Вона ще змалечку любила, аби з нею поводилися, наче з дитиною: приділяли багато уваги, пестили і тримали при собі. Також є Степашка і Лисичка. Остання — напрочуд хитра, а от хлопчик — дуже добрий і лагідний.

Виділяються на фоні інших єнотів двоє, які сидять окремо від них, хоч і в одному вольєрі. Зорро і Одрі — новачки, яких Гевразюкам подарували друзі. Ці єноти — пара, і хлопчик постійно захищає свою наречену.

— Його звуть Зорро, бо він має таку ж масочку, як і однойменний герой, та завжди заступається за свою подругу. А Одрі — вона така ж красуня, як і акторка Одрі Хепберн, — додає Руслана та пояснює, що нові і старі єноти іноді сваряться між собою, але потрохи знаходяться спільну мову.

Зорро і Одрі. «Дім єнота» у Львові

Зорро й Одрі. «Дім єнота» у Львові / section.in.ua

Єнотове дозвілля

Для смугастих тварин у цьому дворі відвели окрему територію під вольєр, який розміром десь 5-6 метрів завдовжки і 2 заввишки. Всередині встановлені драбини, гойдалка і навіть дерево. Щоправда і гойдалка, і дерево подерті і вже не схожі на ті, про які розповідають Андрій і Руслана. Причина — та ж допитливість і непосидючість єнотів.

— Гойдалку вони розібрали на деталі вже на наступний день після того, як ми її повісили. А дерево — взагалі за кілька годин залишили без листиків і грушок, — пояснює Руслана.

«Дім єнота» у Львові

«Дім єнота» у Львові / section.in.ua

Ніби на підтвердження її слів єноти разом взялися розбиратися з паперовим стаканчиком, у якому жінка принесла ласощі. За пару хвилин його вже не було — розірвали на дрібні шматочки.

— У вольєрі вони знаходяться тільки вдень, вночі ми їх забираємо до будинку, де для них також облаштоване спеціальне місце, — каже Андрій, а Сірко у цей час береться відривати липучки на його взутті лапками — стаканчику ж вже немає. — Раніше вони постійно жили з нами, але єнот — це не котик і не песик, тим більше, коли їх п’ятеро.

Лазіння по шторах, карнизах, обдирання шпалер, відкручування краників, які ведуть до води чи газу, нишпорення по усіх ящиках — все це буденні справи єнота. За менше ніж рік вони потроху почали ставати власниками будинку замість своїх господарів, тому було вирішено будувати їм вольєр.

— Та й єнотам в принципі було затісно у будинку. А тут — свіже повітря і бігати можна досхочу. Ми їх випускаємо і за межі вольєру, у двір, але це важко, бо за ними складно стежити, — підкреслює Андрій.

Раніше у вольєрі висів також гамак, але його погризли і відв’язали від опори. Був і фонтанчик. Руслана каже, що хотіли, аби «єнотики ручками ловили воду, коли спекотно, гралися».

— Але вони його розібрали, навіть фільтр витягнули! Добралися до кабеля, який почали гризти, ми подумали, що нам смажений єнот не потрібен, тому з фонтанчиком діло закінчилося, — жартома додає господарка тварин.

«Дім єнота» у Львові

«Дім єнота» у Львові / section.in.ua

За словами власників, єноти дуже активні у дикій природі і можуть проходити 3-4 кілометри у пошуках їжі. А оскільки вони в неволі зараз і їх добре годують, тваринам необхідно зганяти жир і більше рухатися, бо так краще для їх здоров’я.

— Утримувати єнотів з матеріальної точки зору не дуже важко. Це наче у вас великий пес. Але на відміну від собаки, їм потрібна різноманітна їжа: треба чергувати горішки, фрукти, овочі, м’ясо, рибу, каші тощо, — додає господар.

Гостинний двір

Сьогодні на подвір’ї Андрія і Руслани функціонує «Дім єнота». Це — ще один позаплановий проект, переконують вони. Справа у тому, що коли до Гервазюків приходили друзі, то вони виставляли фото з єнотами у соцмережах. Потім у гості стали приходити й друзі друзів, бо теж хотіли побавитися з тваринками.

— Тоді ми зрозуміли, що бажаючих погратися з єнотами і дізнатися про них більше дійсно багато. Так заснували «Дім єнота». Тепер кожен, хто хоче побачити їх, потримати на руках, зробити фото, телефонують нам і реєструються на певну годину. За цей час платять 120 гривень, які ми віддаємо на розбудову вольєра і їжу для єнотів, — ділиться напрацюваннями Андрій.

За тиждень у «Дім єнота» приходять 40-50 відвідувачів. Бувають дні, коли наперед розписані всі години. Власники такої міні-ферми кажуть, що для тварин різні люди — це не стрес, радше навпаки — ще одна розвага. За словами Руслани, чим більше руху довкола них і чим більше чогось нового, тим цікавіше самим тваринам.

Пухнасті друзі їдять прямо з рук. «Дім єнота» у Львові

Пухнасті друзі їдять прямо з рук. «Дім єнота» у Львові / section.in.ua

До слова, усі єноти тут мають необхідні щеплення, тож гості можуть не турбуватися за власне здоров’я. Як і за те, що їх одяг буде брудним, коли вони побавляться з тваринами.

— Єноти — дуже люблять чистоту. І хоча їдять вони не завжди обережно, обов’язково вмиються після цього, — наголошує Руслана.

І дійсно, коли потрапляєш до будиночка єнотів, взагалі не відчуваєш неприємного запаху.

— Ми постійно за ними прибираємо, бо інакше тваринам буде некомфортно. Вони розбишаки, смітять багато, але потребують чистоти, — каже власниця.

Радість і відповідальність

Загалом перед тим, як заводити єнота у якості домашньої тварини, Андрій та Руслана радять побачити, як ті ведуть себе насправді, а не тільки переглянути милі відео в інтернеті.

— Можна прийти до нас і побути з єнотам, ми також розповідаємо про особливості їх утримування. І це не тільки гарні історії, як весело, але і буденність, яка також важлива, — каже Руслана.

І Андрій, і Руслана певні: завести єнота — це наче завести дитину. Треба бути готовим до великої відповідальності, до того, що вами будуть маніпулювати, будуть всюди нишпорити, влаштовувати гармидер, але і радувати.

«Дім єнота» у Львові

«Дім єнота» у Львові / section.in.ua

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: