«Ми перебуваємо в активному пошуку». Директор «Арени Львів» про борги стадіону і його майбутнє

Стадіон «Арена Львів»

Стадіон «Арена Львів» / section.in.ua

Сьогодні «Арена Львів» зі стадіону-мрії потрохи перетворюється на стадіон-привид. Гуляючи її територією, недоглянутою, порослою травою, нечасто зустрінеш пересічних людей, не кажучи вже про вболівальників. В знаки дається і віддаленість споруди від великих потоків людей, і відсутність громадського транспорту, а також банальна незавершеність проекту — в експлуатацію здали тільки першу чергу, однак і вона вже потребує ремонту.

Протягом 2018 тут провели і ще проведуть не одну конференцію, корпоратив і концерт, кілька футбольних матчів, що у сумі має принести 12 мільйонів гривень за рік. Однак для того, аби бодай утримувати стадіон у належному стані, потрібно ще 6-7 мільйонів.

Директор «Арени Львів» Євген Болкун

Директор «Арени Львів» Євген Болкун розповів, чому не вдається вивести будівлю на самоокупність, скільки боргів вона має сьогодні і які її перспективи.

Якщо порівнювати у відсотковому еквіваленті, скільки грошей ви отримуєте від футбольних подій, а скільки від різних концертів, форумів тощо?

Від футбольних матчів отримуємо 40% прибутку, а від інших заходів — 60%. У наших планах заробити на рік близько 12 мільйонів гривень за рахунок міжнародних матчів під егідою УЄФА, ігор жіночої збірної, IT-конференції, концертів музикантів, різного роду зйомок, виставок, тренінгів та ін. Календар досить насичений. Але зароблених грошей все одно не достатньо. На рік, у зв’язку з тим, що сьогодні подорожчали енергоносії, піднялася мінімальна заробітна плата, нам потрібно мінімум 18 мільйонів гривень. Це тільки щоби підтримувати належний стан, сюди не входять кардинальні покращення.

Наскільки мені відомо, неодноразово велися розмови про те, щоби стадіон став домашнім для ФК «Карпати». Чи є якісь попередні домовленості сьогодні?

Ніяких переговорів ми поки не ведемо. «Карпати» такої ініціативи не проявляли. Я мав із ними телефонну розмову, питав, чи вони не проти грати у нас. Вони ніби і не проти, але, з іншого боку, є якісь причини, які не дозволяють їм сюди заходити. Можливо, це фінансова сторона — їм все ж дешевше проводити матчі на стадіоні «Україна» (львівський стадіон «Україна» є домашнім стадіоном для «Карпат», — авт.ред.).

Стадіон «Арена Львів»

Стадіон «Арена Львів» / section.in.ua

Скільки коштує провести матч на «Арені Львів»?

Сьогодні ми тримаємо ціну на рівні минулого року, бо розуміємо фінансовий стан футбольних клубів. Матч коштує 200 тисяч гривень, хоча по факту він мав би коштувати мінімум удвічі дорожче. Ми прораховували вартість у цінах 2013 року і вже тоді ринкова ціна становила 450 тисяч гривень. У такому випадку це було би рентабельно для стадіону.

У якому стані стадіон сьогодні?

Йому потрібен ремонт, адже є проблема у деформаційних швах, які почали протікати — на перший рівень з променади потрапляє вода, коли йдуть дощі. Я думаю, шви були зроблені з деякими помилками, вони не зовсім відповідають проекту, тому і протікають. Ми зробили обстеження, залучили ліцензовані фірми і зараз вже знайшли потенційних виконавців, які би могли провести якісні ремонтні роботи. Сподіваємося на фінансову підтримку Міністерства тут.

Але інших недоробок немає, решта це природне старіння — стадіону вже 7 років. Тим більше, потрібно розуміти, що споруда дуже складна в інженерному плані, а самі інженерні системи дорогі, відповідно, вони потребують особливого обслуговування — не можна ж, наприклад, у «Мерседес» залити «камазівське» мастило.

Але ми дещо і покращили за цей час: встановили автоматику на котельні, яка дозволяє нам економити тепло; також в економному режимі працюємо з електроенергією. Але взимку проводяться матчі теж. І при мінус 14-18 градусах на вулиці ми місяцями підігрівали газон, світили спеціальними лампами, щоби трава росла. А таке обслуговування на місяць коштує мільйон гривень. Доводиться домовлятися з клубами, щоби нам компенсували ці витрати, адже інакше матч не відбудеться.

Один з входів на стадіон

Один зі входів на стадіон / section.in.ua

Сьогодні здана тільки перша черга стадіону. На якому етапі друга?

Обговорення щодо другої черги тривають постійно. Ми зараз пишемо листи, обґрунтування, пропонуємо різні варіанти виходу з ситуації, але все впирається у те, що не виділяються кошти для дирекції з будівництва, щоби завершити другу чергу. Там небагато залишилося, а деякі роботи взагалі можна виключити, щоби здати проект. Наприклад, додатковий дворівневий виїзд на кільцеву дорогу. Його можна буде збудувати, коли поруч зведуть конгрес-хол, аутлет, тобто коли буде розвиватися цей район. Але він почне розбудовуватися тоді, коли буде здана друга черга або хоча би електропідстанція на 110 кіловольт, яка знаходиться за кільцевою дорогою. Її треба ввести в експлуатацію, тому що тут не вистачає живлення. Коли це буде зроблено, мікрорайон почне стрімко розвиватися.

Скільки потрібно грошей, аби звершити роботи по другій черзі?

На другу чергу у цінах 2013 року потрібно було 330 мільйонів. Звісно, зараз ситуація з цінами інша, але якщо деякі роботи відкинути, можна вкластися і у цю суму. Утім ще проблема у тому, що не повністю проведені розрахунки з генеральним підрядником і субпідрядником. Генпідрядник виграв суд у дирекції на 111 мільйонів гривень. Є відповідне рішення і вже навіть була підготовлена постанова уряду про те, щоби їм ці кошти виділити, але поки що постанову у хід не пускають.

Все ж таки, перспектива виділення коштів — це який період часу?

Я думаю, що це має бути вольове політичне рішення. Мені здається, до виборів це не відбудеться. Хіба після виборів Президента, Верховної Ради. Зараз ніхто такої відповідальності на себе не візьме — виплачувати борги 2011-2012 року — адже буде багато критики.

Які суми збитіків «Арена Львів» має зараз?

Кожен рік стадіон закінчує зі збитками. Минулого року вони становили 1 мільйон 250 тисяч гривень. Можна вийти у нуль, але у прибуток вийти неможливо. Одна з причин те, що стадіон монофункіональний — суто футбольний. Якби тут були атлетичні доріжки, наприклад, щоби можна було проводити інші змагання, ситуація була би інша. Крім того, він так збудований, що на частину газону сонце ніколи не заходить — нам постійно потрібні додаткові витрати на підсвітку лампами фотосинтезу, на додаткове насіння, добриво. Яка би команда не була, всі прекрасно розуміють, що цей стадіон постійно буде дотаційний.

Один з входів на стадіон

Один зі входів на стадіон / section.in.ua

Сьогодні ведеться чимало розмов про передачу арени у комунальну власність. Львівська обласна рада вже висловлювала свою зацікавленість…

Дійсно, створена робоча група, у якій є і я, керівником є держсекретар Міністерства молоді та спорту, присутні представники обласної влади, міської та інші. Ми провели кілька засідань, розробляли різні шляхи вирішення ситуації. Але для того, щоби визначити долю стадіону, потрібне принципове рішення обласної ради, дирекції з будівництва і Міністерства.

Чому немає поступу вперед? Облрада не хоче на себе брати зобов’язання держави перед зовнішніми позичальниками: для будівництва стадіону були залучені кошти під гарантії уряду. Сьогодні по першій черзі — це 717 мільйонів і по другій — 600 мільйонів, які не закриті.

Міська рада пасивна у цьому питанні, а от облрада дійсно не проти взяти на баланс стадіон, але не хоче брати на себе відповідальність за борги.

До чого можна дійти у цьому питанні?

Я песимістично налаштований. Звичайно, у майбутньому передача на чийсь баланс може відбутися, але на сьогодні я не бачу перспективи просування питання далі. Обласна рада — це колективний орган і коли це питання винесуть до зали під час сесії, невідомо яка буде реакція. Багато депутатів скажуть: «Чи нам це потрібно? Можливо, краще побудувати лікарню чи садок?». Адже для підтримки стадіону з бюджету потрібно буде щорічно виділяти 6-7 мільйонів гривень на рік.

Я вважаю ідеальним виходом з цієї ситуації передачу стадіону в управління футбольному клубу, який би був домашнім. Ним міг би бути ФК «Львів». Клуб найбільше зацікавлений у функціонуванні стадіону, тому що їм треба тут грати. Відповідно, вони би підтримували його на належному рівні. Але питання здачі другої черги все одно буде стояти. Тому у мене пропозиція була така: зробити фінансовий та будівельний аудит, щоби розуміти, на чому ми стоїмо. Друге — зробити коригування проекту і те, що потребує великого фінансування і що можливо відкинути — забрати. Третє — зробити налаштування електричних мереж та ввести їх в експлуатацію, щоби повноцінно і законно експлуатувати стадіон.

Я бачу, що футбольний клуб приміряється. Як все буде відбуватися — не знаю, адже зараз пропрацьовуються ці питання. Представники клубу хочуть зважити, наскільки утримання будівлі затратне. Зрештою, можливо їм краще просто заплатити за матч і піти.

Стадіон «Арена Львів»

Стадіон «Арена Львів» / section.in.ua

Незважаючи на борги, нещодавно «Арена» оголосила тендер на оновлення газону. Чому виникла така потреба і скільки буде коштувати заміна поля?

Причина — природна зношеність. Такі газони як у нас, трав’яні, витримують приблизно 5 років. Нашому вже 7. На закритих стадіонах, типу «Арени Львів», він фактично у парнику. Якби це був відкритий стадіон, для трави було би набагато краще, а у нас вона не є такою міцною. Взимку газон отримав великі стреси, трава підмерзла, але зараз ми відновили його — він у задовільному стані. Утім заміна потрібна. Міністерство планує виділити півтора мільйони гривень, а ми з власних коштів — 435 тисяч на заміну газону.

Наразі є відкритий тендер. У перший раз зголосився один учасник. Згідно з законом про тендерні закупівлі, ми повторно оголосили тендер, 11 червня буде розкриття пропозицій. Якщо буде більше одного учасника, ProZorro саме обере переможця. Якщо залишиться один, тоді за переговорною процедурою ми будемо підписувати угоду.

Яке ваше бачення майбутнього «Арени Львів»? Вона має шанс стати перспективним об’єктом чи її треба розібрати, розрахуватися з боргами і забути про стадіон?

Це перлина Західної України. Це найкращий стадіон по багатьох показниках в усій країні і, певно, у Східній Європі. Тому його заморозка, припинення експлуатації чи розбір на будматеріали можна вважати злочином.

Треба зробити все можливе, щоби він функціонував. А для цього потрібно здати в експлуатацію другу чергу, передати споруду в управління футбольному клубу або надавати стабільну фінансову підтримку з державного чи місцевого бюджету у розмірі 6-7 мільйонів. Справа у тому, що більше концертів на стадіоні проводити не можна. Коли відбувається така подія із залученням газону, траву накривають спеціальним покриттям. Вона може бути накрита не більше 72 годин. Але все одно газон псується, жовтіє, підпарюється і йому потрібен час на відновлення. Тому ми проводимо не більше 4 концертів на рік у самій чаші стадіону.

Звісно, можна робити більше заходів на прилеглій території. Але у нас їх і так багато: є дрифт, картинг, школа водійської майстерності. У самій чаші є роупджампінг ще.

Стадіон «Арена Львів» і прилегла територія

Стадіон «Арена Львів» і прилегла територія / section.in.ua

Зараз ми посилено працюємо над тим, щоби продати рекламу на стадіоні. Для цього підсилили комерційний відділ, прийняли нового керівника, маркетолога. Вже розробили портфель рекламних площ і пропонуємо їх авіаперевізникам — тут близько посадка і коли літак сідає, видно стадіон. Відтак, можна наклеїти великий банер. Але у питанні реклами на фасаді є складнощі, тому що на багатьох заходах, як футбольні матчі під егідою УЄФА, існує правило чистого стадіону — їх треба буде постійно знімати. Крім того, тут  невеликий потік людей, тому що немає громадського транспорту. Все це не сприяє зацікавленню з боку рекламодавців.

Також працюємо над тим, щоби продати назву арени. Я зустрічався з керівниками подібного стадіону у Гданську. Вони продали свою назву енергетичній компанії і отримують 22 млн гривень на рік. Якби ми отримували від назви хоча би 5-6 млн, нам би не була потрібна фінансова підтримка. Тому зараз перебуваємо в активному пошуку.

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: