Як обрати лікаря і підписати з ним декларацію. Інструкція

З 1 квітня українці у межах медичної реформи повинні будуть обрати собі лікаря і підписати з ним декларацію. Пацієнти зможуть укласти угоду з терапевтами, педіатрами чи сімейними лікарями, заклади яких підключились до електронної системи охорони здоров’я. Детальніше — у матеріалі «Секції».

Що таке декларація і для чого її підписувати

З 1 квітня розпочинається національна кампанія з вибору лікаря: українці зможуть обрати терапевтів, педіатрів чи сімейних лікарів, заклади яких підключились до електронної системи охорони здоров’я, пише Міністерство охорони здоров’я.

Декларація, укладена із лікарем, означатиме, що оплата від держави за надані послуги буде надходити у медзаклад, у якому працює лікар. Почне діяти принцип «гроші ходять за пацієнтом», коли лікарні отримуватимуть фінансування не за осіб, які зареєстровані на території, що вони обслуговують, а за конкретних пацієнтів, які обрали собі конкретного лікаря.

Пацієнт може обрати свого лікаря не залежно від місця проживання і реєстрації. Крім того, він може у будь-який момент розірвати угоду (наприклад, у випадку, якщо його не влаштовує рівень лікування).  У такому випадку попередню декларацію не потрібно скасовувати. Людина має підписати нову деклараію з іншим лікарем, а попередній документ втратить силу.

Сімейний лікар зможе «записати на себе» максимум 1800 пацієнтів, терапевт — 2 000, педіатр — 900. Якщо медик вже набрав таку кількість пацієнтв, він повинен відмовити новим.

Сімейний лікар зможе «записати на себе» максимум 1800 пацієнтів, терапевт — 2 000, педіатр — 900. Якщо медик вже набрав таку кількість пацієнтв, він повинен відмовити новим.


Як обрати лікаря

У МОЗ кажуть, що найпростіший варіант, коли ви знаєте хорошого лікаря, обслуговувались у нього і залишились задоволені результатами.

Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли:

  • Поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег. Можливо, у них був позитивний досвід в амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно.
  • Ви також можете звернутись до місцевого відділу охорони здоров’я. Там розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи районі.
  • Просто зверніться у будь-який медичний заклад і познайомтеся з лікарями. Інформацію про них можна отримати у місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі. Деякі медичні заклади вже мають свої власні сайти з такою інформацією.

Пам’ятайте, що зараз ви не мусите звертатись до лікаря «строго за пропискою» — можете обрати того, який працює біля вашого дому, роботи тощо.


Як підписати декларацію з лікарем

Після того, як ви визначилися з лікарем, у якого хочете обслуговуватися, можна переходити до підписання декларації. Звертаємо увагу на те, що зробити це можна буде з 1 квітня. Утім якщо ви у цей день не укладете декларації, це не означає, що ви не зможете зробити це пізніше. Підписати декларацію можна буде протягом року. Вона є безстроковою, тому постійно оновлювати документ не потрібно.

Крок перший

Зверніться у заклад, де працює терапевт, педіатр, сімейний лікар, з яким ви хочете підписати декларацію. З собою потрібно мати паспорт, податковий номер і мобільний телефон. Якщо підписуєте декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то візьміть також свідоцтво про народження дитини.

Заклад, у якому працює обраний вами лікар, має бути підключеним до системи «Електронне здоров’я». Уточнити цю інформацію можна в реєстратурі, у лікаря або перевірте самостійно на сайті E-Health.

Лікарі підключені до системи у Львові

Лікарі, які підключені до системи, у Львові

Згідно з інформацією ресурсу, у Львові наразі підключені до системи лікарка, що здійснює індивідуальну практику, та Медичний центр «Інтерсоно».

Крок другий

Ваші дані та контактний телефон внесуть у систему «Електронне здоров‘я». Це зробить уповноважена особа медзакладу: реєстратор, медсестра, лікар тощо. Після введення даних пацієнт отримує СМС з кодом на вказаний номер телефону, який уповноважена особа медзакладу вводить у систему для підтвердження.

Якщо у вас немає мобільного, для підтвердження реєстратор сфотографує чи відсканує оригінали ваших документів, щоб долучити їх до декларації в електронній системі.

Крок третій

Уповноважена особа медзакладу роздруковує із системи «Електронне здоров‘я» примірник декларації для перевірки.  Якщо помітили помилку, скажіть про це уповноваженій особі. Декларацію роздруковуватимуть до тих пір, поки все не буде правильно.

Крок четвертий

Якщо все правильно, уповноважена особа медзакладу роздруковує із системи «Електронне здоров‘я» ще один примірник декларації Обидва примірники мають бути ідентичними і без помилок. Пацієнт підписує 2 примірники декларації. Один залишається у вас, інший — у медзакладу.

Крок п’ятий

Уповноважена особа медзакладу накладає електронний цифровий підпис на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров‘я».

Коли ви пройдете всі кроки, це означатиме, що ви офіційно задекларували вибір свого лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава (Національна служба здоров’я України) сплачуватиме закладу, у якому працює вибраний вами лікар. Цей процес розпочнеться одразу, коли медзаклад увійде у реформу: автономізується та укладе договір з НСЗУ.

Коли ви пройдете всі кроки, це означатиме, що ви офіційно задекларували вибір свого лікаря.

Коли ви пройдете всі кроки, це означатиме, що ви офіційно задекларували вибір свого лікаря.

Для підписання Декларації з особами, які знаходяться під опікою, необхідно мати: особисті документи опікуна/-ів, документи особи під опікою, та документи, що посвідчують факт представництва (посвідчення або рішення суду)


Скільки лікарі отримуватимуть грошей за одного пацієнта

Планується, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 ₴ на одного пацієнта, у 2019 — 450 ₴. Практика у 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 ₴ до 1 000 000 ₴ у 2018 та від 900 000 до 1 200 000 ₴ у 2019. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря, медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Близько половини цих коштів — видатки практики, все інше — зарплата працівників (лікаря, медсестер, фельдшерів).

Йдучи до лікаря, пам’ятайте, що це не безкоштовна послуга, за яку ви маєте покласти «подяку» в кишеню лікарю. Це медична послуга, за яку заплачено з ваших податків.

Читайте також: 

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: