Що таке летальна зброя і яке озброєння отримає Україна від США

Що таке летальна зброя і яке озброєння отримає Україна від США

Наприкінці грудня 2017 року США схвалили продаж летальної зброї Україні на суму понад 40 мільйонів доларів. Про те, що це означає, а також про те, що таке летальна зброя, чому Штати вирішили надати її нам, на яких умовах і хто постачає Україні смертоносну зброю, розповідає «Секція».

Летальна або смертоносна зброя призначена для знищення живої сили противника. До такого виду зброї відносять вогнепальну, холодну зброю, яка вражає супротивника у ближньому бою, а також хімічну, ядерну, бактеріологічну, запальну, яку використовують для масового ураження.

Варто зазначити, що до смертоносної зброї відносяться і боєприпаси: гранати, міни, торпеди, ракети.

У світі також виділяють нелетальну зброю. Вона, як правило, з меншою вірогідністю вбиває живу ціль, ніж звичайна зброя (ножі, пістолети тощо). До нелетальної зброї належать електрошокери, шумові гранати, газові балончики, травматичні пістолети тощо. Трагічні випадки з використанням нелетальної зброї пов’язують з використанням додаткової сили або ж необережністю людини.


Україна володіє кількома видами летальної зброї

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем світу (SIPRI), у 2016 році наша країна посіла 9 місце у світі серед експортерів зброї. За даними Української асоціації власників зброї, які посилаються на Держслужбу експортного контролю, за минулі роки в України купували переважно гвинтівки та карабіни, переносні протитанкові гранатомети, легкі кулемети, пістолети, бронемашини, бойові вертольоти і військові літаки.

Утім низка експертів ставлять під сумнів цей рейтинг. У ньому не враховувалися дані ізраїльських компаній. Крім того, дані зібрані не за рік, а за кілька — з 2011 по 2015, коли Україна ще мала певні підписані контракти.

До початку війни в 2014 році наша країна займала досить високі позиції в якості експортера за рахунок того, що «сплавляла» за кордон продукцію, яка знаходилася на складах і дісталася в спадок від СРСР. Але говорити про те, що це був якийсь конкурентоспроможний експорт, я б не став, — заявив у коментарі виданню «Апостроф» директор аналітичної групи «Да Вінчі АГ» Анатолій Баронін.

За його словами, за 23 роки незалежності, до війни на Донбасі, у силові структури було поставлено дуже мало військової техніки власного виробництва.


Поставки зброї в Україну

Михайло Жирохов, військовий експерт, у коментарі виданню «Сегодня» розповів, що загальні відомості з приводу поставок зброї Україні є закритими. Утім він зазначив: «у ЗМІ з’являлася неофіційна інформація про те, що з Румунії до нас надійшло кілька 12,7-мм кулеметів ДШК, з Чехії — мінометні міни, з Болгарії — постріли для гранатометів РПГ-7, боєприпаси для підствольних гранатометів і танкові снаряди, а з Польщі — безпілотники Fly Eye і Warmate».

Що таке летальна зброя і яке озброєння отримає Україна від США

12,7-мм станковий кулемет Дегтярьова-Шпагіна / George Shuklin / uk.wikipedia.org

У листопаді 2017 року Литва вирішила передати Україні партію зброї радянського виробництва. Справа у тому, що країна її вже не використовує, адже перейшла на стандарти озброєння НАТО і тепер їй необхідно вивільнити свої склади. Литва планує поставити Києву понад 7 тисяч автоматів Калашникова, майже 2 мільйони патронів, більше 80 кулеметів, міномети, протитанкові засоби тощо. Їх загальну вартість оцінюють майже у 2 мільйона євро. Україні озброєння дістанеться безоплатно.

Загалом же 18 держав світу допомагають нашій країні, але не смертоносною зброєю. Головним партнером є США. Вони поставляють позашляховики, обмундирування, медичне обладнання тощо. Також домагають Канада, Великобританія, Німеччина, Австралія та ін. Іноземна допомога за 2016 рік склала 360 млн доларів.

Гранатомети AirTronic USA

Утім США постачала Україні і летальну зброю у 2016. У листопаді видання «Голос Америки» повідомило, що компанія з Техасу постачає нам гранатомети PSRL — це створена у Штатах удосконалена версія радянського РПГ-7.

У 2009 році американське підприємство Airtronic USA представило модернізовану модифікацію пускової труби, яка отримала назву RPG-7USA або PSRL-1. Пускова труба виготовлена із сучасних матеріалів, завдяки чому зріс ресурс пострілів та зменшилась вага

У 2009 році американське підприємство Airtronic USA представило модернізовану модифікацію пускової труби, яка отримала назву RPG-7USA або PSRL-1. Пускова труба виготовлена із сучасних матеріалів, завдяки чому зріс ресурс пострілів та зменшилась вага / airtronic-usa.com

Ми почали постачати наш товар в Україну торік. І продовжуємо поставки донині. Деталі я не можу розголошувати, але можу сказати, що ми координуємо свою роботу з посольством США в Україні, Державним департаментом, Пентагоном та з українським урядом, — каже головний директор техаської компанії AirTronic USA Річард Вендівера.

Гранатомети AirTronic USA — це також летальна зброя. Утім вона має обмежену дальність пострілу. Відтак, якщо її використовувати з України, то снаряд не зможе подолати нейтральну зону в окупованій території. Таким чином американський уряд гарантує, що гранатомети використовуватимуть лише з оборонною метою.

Бізнес-контракт забороняє українським споживачам перепродавати або експортувати продукцію компанії. Наразі угода не обмежена часом.

Снайперські системи Model M107A1

Посол України в США Валерій Чалий каже, що ця комерційна угода і військова допомога Америки — не одне і те саме.

21 грудня Адміністрація президента США Дональда Трампа дозволила продаж летальної оборонної зброї Україні. Держдеп схвалив комерційну ліцензію, що дозволяє експорт снайперських систем Model M107A1, боєприпасів і пов’язаних з ними комплектуючих і аксесуарів в Україні. Все — на суму 41,5 мільйонів доларів. Конгрес санкціонував такі продажі ще в 2014, але адміністрація Обами остаточне рішення так і не прийняла.

Окрім цього, очікувалося, що Україна отримає також американський переносний протитанковий ракетний комплекс Javelin. Його основне призначення  — вражати наземну бронетехніку, а також вертольоти чи безпілотники. Однак тоді США не дали згоди на його поставки.

Варто зазначити, що за все це озброєння Україна мусить платити, це — не благодійність з боку Америки. Мова йде про те, що їхня влада видала так звану «експортну ліцензію». Займатися продажем зброї чи її поставками керівництво Сполучених Штатів не буде.

Однак 17 січня Петро Порошенко заявив, що передача Javelin Києву таки буде здійснюватися за рахунок фінансування США, али тільки в якості оборонного озброєння.


Співпраця з США

Але в оборонному бюджеті США передбачена підтримка Україні у вигляді 350 мільйонів доларів. Таке рішення ухвалив Дональд Трамп 12 грудня 2017 року. Ці кошти на реабілітацію поранених українських військових в американських медустановах, навчання та підготовку українських медичних фахівців. Також — для посилення спроможності повітряних та військово-морських сил нашої держави.

За словами українських дипломатів, вперше на законодавчому рівні пропонується надати Україні:

  • радіолокаційні засоби протиповітряної оборони та спостереження за надводною ситуацією;
  • військово-морські протимінні засоби;
  • кораблі прибережної дії та берегової охорони.

Збереглась умова, за якої Україна отримає спершу лише половину суми, а другу нам виділять лише після схвалення міністра оборони США. Голова Пентагону має переконатися, що наше оборонне відомство проводить реформи, необхідні для підтримки обороноздатності. Тобто все залежить від боротьби з корупцією і марнотратством в українських Збройних силах.

Чи отримає Україна важке озброєння від Штатів, точно не відомо. 22 грудня телеканал ABC News з посиланням на численні джерела в Держдепартаменті США повідомив, що Дональд Трамп оголосить про схвалення ним плану продажу Україні протитанкових ракет пізніше. Загальна вартість оборонного пакету становитиме $47 млн. Він включатиме 210 протитанкових ракет і 35 пускових установок.

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: