Великий Державний Герб України: історія створення і доцільність використання

Проект Великого герба України авторського колективу О. Івахненка (1996)

Проект Великого герба України авторського колективу О. Івахненка (1996) / uk.wikipedia.org

Сьогодні низка людей сприймає звичний золотий тризуб на синьому фоні як єдиний існуючий герб України. Однак далеко не кожному відомо, що, згідно з Конституцією, він є малим гербом, а великий поки що знаходиться у стадії розробки.

«Секція» зібрала кілька фактів про Великий Державний Герб України: що це, коли він вперше з’явився і як виглядав.

Що таке Державний Герб

Державний Герб — це символ, який презентує певну країну як суверенну незалежну державу. Інакше кажучи — це її офіційна емблема, яку зображають на офіційних документах, печатках, грошових знаках держави.

У світовій практиці не існує суворої регламентації творення Державного Герба. Практика його оформлення спирається на національні традиції, відбиває специфіку геральдичних особливостей розвитку певної країни.

Герби України

Державний Герб України складається з малого та великого Гербів. Малим Державним Гербом є золотий тризуб на блакитному фоні. Його затвердила Верховна Рада 19 лютого 1992 р.

Знак княжої держави Володимира Великого і малий Державний герб України

Знак княжої держави Володимира Великого і малий Державний герб України / uk.wikipedia.org

Тризуб є стародавнім символом, який зустрічався на нашій території з найдавніших часів і шанувався як магічний знак, свого роду, оберіг. У вигляді державної символіки він використовувався князями часів Київської Русі, став Державним Гербом УНР, у ХХ ст. як символ репрезентував різні політичні організації.

Герб України (схема)

Герб України (схема) / uk.wikipedia.org

Існує до 30 теорій походження і значення тризуба (сокіл, якір, символ триєдинства світу тощо).

За часів Київської Русі тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах.

Ставши Державним Гербом сучасної Украъни, тризуб символізує тяглість і спадкоємність традицій нашої території.

Великий Герб знаходиться у стадії розробки. У 1996 році, коли ухвалювали Конституцію, то у статті 20 розділили державний герб на дві частини — великий і малий.

За пропозицією геральдичного товариства до тексту Основного закону включили тільки один герб. Проте в конституційну ніч після суперечок записали малий і великий, — розповів BBC Україна Андрій Гречило, співавтор малого державного герба.

Тризуб (схема)

Тризуб (схема) / uk.wikipedia.org

Після 1996 року було створено кілька державних комісій, які розробляли проекти великого герба.

Було досягнуто попередньої згоди, що його елементами будуть тризуб, галицький лев та козак з рушницею. Проте деталі тонули в суперечках, й жоден проект не міг претендувати на 300 голосів у сесійній залі.

На сьогодні до Верховної Ради України подано кілька варіантів законопроектів, однак жоден не проголосований.

Історія впровадження Великого Державного гербу


1918

Великий Державний Герб України: історія створення і доцільність використання

Вперше найбільш серйозно про великий Державний герб заговорили у 1918 (до того великий герб присвоювали території Малоросії у другій половині 18 ст.). 22 березня Українська Центральна Рада ухвалила закон, яким затверджувалися великий і малий Герби.

Утім авторитетні знавці геральдики того часу, Вадим Модзалевський і Георгій Нарбут, висловили закид авторові — професорові Василю Кричевському, що він, малюючи герб, робив це тільки як художник, «не звертаючи ніякої уваги на вимоги геральдики і навіть цілком незнайомий з нею». Згодом їх підтримали й інші фахівці, які вбачали основні хиби гербів у різному відтворенні на кожному з них «знака Володимира», не геральдичному його оздобленні у вигляді ромбів, а також у невиразності орнаменту.

Не був досконалим і сам закон 1918 року. У його тексті не дано опису гербів, не зазначено їхніх розмірів тощо. На це вказав у праці «Історичні та правні основи українського державного герба» професор Володимир Трембіцький.


1939

Наприкінці 30-х років 20 століття український геральдист Микола Битинський на замовлення уряду УНР в екзилі розробив проект державних символів України, зокрема і великого Державного Герба. Провідною ідеєю геральдичної відзнаки автор обрав ідею соборності українських земель, підкреслену відтворенням емблем історичних земель України.

В центрі його роботи був малий герб, який підтримували срібний архангел Михаїл та золотий коронований лев — уособлення столиць Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Щит малого герба був обрамлений срібно-золотим ланцюгом Знаку гідності Голови Української Держави. Під щитом були покладені навхрест клейноди українського козацтва на золотих ратищах — золота корогва з хрестом та срібний бунчук. Уся центральна композиція оточувалася вінком, лівий бік якого був сплетений з лаврового, а правий — з дубового листя. Знизу вінок переплітався жовто-блакитною стрічкою. На ньому були розміщені п’ять гербів основних українських земель: Правобережжя, Лівобережжя, Галичини-Буковини, Закарпаття та Кубань.


1991

Вже у незалежній Україні оголошували кілька конкурсів на створення великого герба. На першому у 1991 році переміг проект історика-геральдиста Анатолія Гречила та художника і геральдиста Івана Турецького. У великому до малого додавалися щитотримачі та інші елементи.

У груднi 1991 на засiданнi комiсiї у Києвi було вирiшено, що необхiдно поки що затвердити малий Державний герб України, вiдклавши розробку великого на пiзнiший термiн. Оскільки питання було дуже політизованим, а у Верховній Раді більшість становили комуністи, то проект малого герба сесія розглянула аж 19 лютого 1992 і прийняла його після великого скандалу, — пояснював Анатолій Гречило в інтерв’ю «Цензор.нет».


1996

Великий Державний Герб України: історія створення і доцільність використання

У 1996 Конституційна комісія планувала вписати в остаточний варіант проекту Конституції України лише один герб. Однак в «конституційну ніч» це питання (разом з мовою та статусом Криму) стало предметом основних спекуляцій і «великий герб» виник знову в статті 20.

Щоб досягти консенсусу, погоджувальна комісія знову повернула формулювання про малий і великий герб. Оскільки проекту великого герба ніхто не готував, то його прописали як компроміс на майбутнє, — пояснює Анатолій Гречило.

2 листопада 1996 року для виконання статті Конституції створили комісію з підготовки та проведення конкурсу проекту великого Державного герба України. Тоді розглянули 420 робіт, але жодної не затвердили. У подальші роки проекти закону про затвердження великого Герба кілька разів поверталися на доопрацювання.


2001

Великий Державний Герб України: історія створення і доцільність використання

У січні 2001 року до Верховної Ради України надійшов законопроект «Про великий Державний герб України». Документ пропонував затвердити ним зображенням на синьому щиті золотого Знаку Княжої Держави Володимира Великого (малого Державного герба України); над щитом — відтворення великокняжого вінця і синьо-золотого шатра. По обидва боки щита зображено щитотримачів: справа — золотого лева, зліва — козака з мушкетом. Під щитом — стрічка, що поєднує національні кольори, — синій та жовтий; під стрічкою — золоті колоски пшениці, скріплені кетягом калини.

Цей варіант також не затвердили.


2007

Міністерство культури Україниу 2007 оголосило ще один конкурс проектів великого герба України. До складу комісії увійшли міністр культури і туризму, міністр юстиції, представники центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, наукових установ, вищих навчальних закладів, а також творчих спілок.

15 липня 2009 року Кабмін затвердив проект великого Державного Герба України. Він включав зображення Малого Герба у центрі, по боках від нього — фігури лева і запорізького козака, знизу — синьо-жовта стрічка, а зверху — княжа корона. Проект мав низку помилок і неточностей. Тому його так і не внесли на розгляд Верховної Ради України.


2009

Великий Державний Герб України: історія створення і доцільність використання

У вересні 2009 року свій варіант великого Герба України також внесли троє нардепів: Ганна Герман («Партія регіонів»), Оксана Білозір («НУ-НС») і Катерина Ващук («Блок Литвина»). У центрі герба — тризуб із хрестом, обрамлений колоссям пшениці і жовто-блакитною стрічкою, на якій написано «БОГ».

Цей варіант розкритикував геральдист.

Згідно зі статтею 20 Конституції, на великому Державному Гербі має бути присутнім елемент гербу Запорізького війська, а саме — козак з мушкетом. Цього тут немає. Немає також щита, який обов’язковий для кожного герба. На Великому гербі обов’язково має бути Малий герб — тризубець, на якому немає ніякого хреста. Колоски різних злаків навіть не знаю, як прокоментувати. Це навіть не герб, а просто картинка, — додав Андрій Гречило.

Зрештою, і цей проект не був винесений на голосування Верховної Ради.

Чи потрібен великий герб Україні

Виходить, що сьогодні у нас законодавчо ніби і закріплене поняття великого державного герба, однак по факту його не існує. І невідомо, чи з’явиться він колись взагалі. Натомість, є низка фахівців, які переконані, що великий герб не такий вже і потрібний Україні.

Фахово це питання можна вирішити протягом місяця, провівши узгоджувальну конференцію серед фахівців. Однак вся справа зі скандалами навколо великого герба лише черговий раз засвідчила, що цей символ Україні просто не потрібен. Оптимальним залишається варіант: внести зміни в чинне законодавство та зафіксувати лише один Державний Герб України, який функціонує ще з 1992 року, знявши з нього ярлик «малий». Більшість держав у світі (наприклад, Німеччина, Польща, США, Швейцарія, Фінляндія) обходяться лише одним гербом, тому немає потреби ще щось вигадувати, тим більше — такими нецивілізованими методам, — резюмував Анатолій Гречило.

Такої ж думки дотримується і історик та мистецтвознавець Вадим Скуратівський

Розпочинати тепер дискусію про структуру чи будову герба недолуго. Ми маємо герб, і починати знову розмови про те, кого і як помістити на великий державний герб, недоречно, — сказав Вадим Скуратівський у коментарі BBC Україна.

Не актуальним питання великого герба називає й екс-президент Леонід Кравчук.

Було б дуже добре ще тоді узаконити великий герб. Проте цього не сталося, час втрачено, — вважає Леонід Кравчук.

При цьому експерти також вказують на те, що з точки зору геральдики, великий Державний Герб Україні не властивий. Він з’являється тоді, коли у державу входять кілька самобутніх територій зі своїми традиційними символами.

Україна ж є унітарною державою й нам не потрібен великий герб, — переконаний експерт з геральдики Олексій Руденко.

Читайте також: Як в Україні діє процедура імпічменту

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: