УГКЦ не приєднається до єдиної помісної церкви після автокефалії. Це нормально?

Кафедральний собор Андрія Первозваного, Київ

Кафедральний собор Андрія Первозваного, Київ / Сарапулов / wikipedia.org

15 липня очільник УГКЦ Блаженніший Святослав заявив, що підтримує створення помісної церкви в Україні, але втручатися не буде. Чому він так вирішив, що це означає та що таке автокефалія, помісна церква, УГКЦ, УПЦ КП та УПЦ МП — у матеріалі «Секції».

Термінологія та трохи історії

УГКЦ — Українська греко-католицька церква. За даними опитування Фонду «Демократичних ініціатив імені Ілька Кучеріва» у 2015 році 11% українців відносили себе саме до УГКЦ.

УПЦ КП — Українська православна церква Київського патріархату. Заснована у 1992 році. Тоді відбувся Всеукраїнський Православний Собор, що об’єднав Українську автокефальну православну церкву та частину Української православної церкви (Московського патріархату) в єдину помісну православну Церкву — Українську православну церкву Київського патріархату. За даними Фонду «Демократичних ініціатив імені Ілька Кучеріва», більшість українців відносить себе до Православної церкви Київського патріархату — 44%.

УПЦ МП — Українська православна церква Московського патріархату. Після закінчення Другої світової війни всі українські православні церкви повернулися під управління Українського екзархату Російської православної церкви. Його розформували у 1990 році. Замість нього Архієрейський собор РПЦ заснував Українську православну церкву, яка згодом дістала неофіційну назву УПЦ МП. Її самоназва — Українська православна церква, без уточнення про належність до Московського патріархату, оскільки вона вважає себе єдиною канонічною УПЦ. До Православної церкви Московського патріархату себе відносить 21% вірян.

УАПЦ — Українська автокефальна православна церква. У 1921 році у Києві відбувся собор духовенства і мирян, незадоволених статусом екзархату (церковна адміністративна одиниця, зарубіжна по відношенню до основної церкви чи спеціально створена для віруючих даного обряду в особливих умовах, — авт.ред.). На ньому було проголошено Українську автокефальну православну церкву (УАПЦ). Однак, щоби церква стала канонічною, у висвяченні єпископа УАПЦ мав узяти участь київський екзарх РПЦ (Російська православна церква). Він відповів відмовою. Церемонію рукопокладення провели без нього, але через це аж до сьогодні УАПЦ не визнано Константинопольським патріархатом. У православному світі церкву вважають канонічною тільки після відповідного рішення вселенського патріарха в Константинополі — нинішньому Стамбулі.

Святійший Вселенський Патріарх Варфоломій I, Архієпископ Константинополя — Нового Риму

Святійший Вселенський Патріарх Варфоломій I, Архієпископ Константинополя — Нового Риму / Massimo Finizio / wikipedia.org

Автокефальна — самостійна, незалежна від інших помісних православних церков.

Помісна Церква — релігійна громада християн в конкретній місцевості. Вона виступає на противагу вселенській, має статус незалежної на території певної держави і зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

Хто з ким хоче об’єднатися і навіщо

17 квітня президент України Петро Порошенко заявив, що звернеться до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням проголосити автономію Української помісної автокефальної церкви. 22 квітня він повідомив, що Вселенський Патріархат розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії Українській Православній Церкві. Однак у самому Патріархаті заявили, що просто отримали листа з відповідним проханням і наразі вивчають його.

УПЦ КП та УАПЦ погодилися на об’єднання. Вони висловили сподівання, що Московський Патріархат також підтримає це рішення.  Утім протоієрей УПЦ МП Микола Данилевич каже, що «все це закінчиться великим пшиком».

Чому? Тому що будують на тому фундаменті, на якому в принципі будувати неможливо. Починати треба з УПЦ, а не з її сепаратних частин. Піджак до ґудзика не пришивають, а навпаки, ґудзик до піджака. Наша Українська Православна Церква з самого початку церковного розділення виступає за подолання розділення і за Єдину Церкву. Ми не проти, ми за. Але на канонічних засадах, — написав він у Фейсбуці.

Для того, аби церква стала авокефальною, Президент і парламент мають попросити Вселенського Патріарха про підписання Томосу — декрету про створення помісної церкви й надання їй автономії. Відтак все вирішує Вселенський Патріарх.

На думку Петра Порошенка, автокефальна церква є питанням української незалежності, нацбезпеки та світової геополітики.

Президент Петро Порошенко під час участі у Всеукраїнській прощі

Президент Петро Порошенко під час участі у Всеукраїнській прощі / president.gov.ua

За його словами, саме тому Москва та її п’ята колона всередині України чинять шалений спротив створенню автокефальної церкви.

Ситуація не проста. Протидія — масштабна і системна. Нема жодних підстав вважати, ніби Томос у нас в кишені. Та нам з вами залишається дві речі для того, щоб його отримати – молитися, і вірити та боротися, — додав Президент.

Позиція УГКЦ

15 липня Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час Загальнонаціональної прощі до Зарваницької чудотворної ікони Пресвятої Богородиці, реагуючи на слова Президента про прагнення досягти автокефалії Української Помісної Православної Церкви, заявив, що це «внутрішня справа православної церкви».

Українська Греко-Католицька Церква не байдужа до того, що діється між православними. Ми вболіваємо над їхніми поділами і вітаємо все, що можна зробити для їхньої внутрішньої єдності. Для УГКЦ з наданням автокефалії нічого не зміниться. Але ми будемо шукати всі можливі шляхи, в дусі екуменічної концепції нашої Церкви, для досягнення єдності між усіма християнами, між усіма частинами Київської Церкви Володимирового Хрещення, — зазначив Глава УГКЦ.

Варто зазначити, що УГКЦ підпорядковується Ватикану. І для того, аби стати частиною Української автокефальної помісної церкви, їм необхідно буде вийти з-під влади Папи.

Блаженніший Святослав Шевчук у Польському Сенаті

Блаженніший Святослав Шевчук у Польському Сенаті / wikipedia.org

Ідею створення єдиної Київської церкви ще у 2011 році озвучував Любомир Гузар, екс-голова греко-католицької церкви.

Ми до цього не будемо повністю собою, поки не з’єднані з нашими православними братами, відновивши єдину Київську церкву, — пояснив свою позицію Любомир Гузар.

Однак вже тоді прес-секретар УПЦ Київського патріархату Євстратій Зоря казав про неможливість такого кроку.

Мова йде про те, щоб українська церква була в єдності з римським престолом, ставши мостом між католицизмом і православ’ям. А коли ми говоримо про єдність, ми маємо на увазі православ’я, але для УГКЦ розрив з Римом неможливий, — зазначав прес-секретар.

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: