В Україні завершили АТО і розпочали Операцію Об’єднаних сил. Що це означає

30 квітня на Донбасі офіційно закінчилася антитерористична операція, а замість неї розпочалася операція Об’єднаних сил (ООС). «Секція» пояснює, чим остання відрізняється від АТО і що запровадження ООС змінить для населення.

Що таке Операція Об’єднаних сил і чим вона відрізняється від АТО

18 січня 2018 року Верховна Рада схвалила закон «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях». Відповідно до нього, у країні АТО змінюється на Операцію Об’єднаних сил.

Операція Об’єднаних сил — це комплекс заходів військового та організаційно-правового характеру. Вони спрямовані на забезпечення національної безпеки та оборони, стримування і відсіч російської збройної агресії. У загальному таке трактування нічим не відрізняється від поняття «Антитерористична операція». Відмінності є у деталях. Головна новація для військових — зміна командування. Якщо АТО проходила під загальним керівництвом Антитерористичного центру СБУ, то Операція Об’єднаних сил проходить під стратегічним керівництвом Генерального штабу Збройних Сил України. Командувачем штабу Президент України Петро Порошенко призначив генерал-лейтенанта Сергія Наєва.

Також вводяться нові правила перебування цивільного населення на територіях, де проводиться Операція Об’єднаних сил.

Карта операції Об'єднаних сил станом на 30 квітня 2018 року

Карта операції Об’єднаних сил станом на 30 квітня 2018 року / hromadske.ua

Як зазначив Петро Порошенко, завершення режиму АТО не позбавляє Україну можливості запровадити її у будь-який час, коли для цього виникне необхідність та відповідна загроза. Зона проведення Операції Об’єднаних сил, на якій буде введено особливий порядок — це територія всієї Донеччини та Луганщини до адмінкордонів — з Харківською, Дніпропетровською та Запорізькою областями, а також Азовським морем, інформує Громадське.

Секретар РНБО Олександр Турчинов зазначив, що під час ООС також будуть відбуватися точкові антитерористичні операції.

Хто такий Сергій Наєв

Cергій Іванович Наєв

Cергій Іванович Наєв / mil.gov.ua

Сергій Наєв — український військовик, генерал-лейтенант. З березня 2018 року став заступником начальника Генерального штабу Збройних сил України і командувачем Об’єднаного оперативного штабу Збройних сил України.

Родом з Вінниччини, 1970 року народження.

Вищу освіту здобув у Московському вищому загальновійськовому командному училищі в 1991 році. У тому ж році служив у Німеччині командиром мотострілецького взводу.

У 2014 році був керівником сектора «Б» під час боїв за Донецький аеропорт. Станом на початок 2015 року — начальник штабу оперативного командування «Південь». З 2015 по 2017 роки був командувачем оперативного командування «Схід». Звання генерал-лейтенанта здобув наприкінці 2017. На початку 2018 обіймав посаду начальника штабу — першого заступника командувача Сухопутних військ Збройних Сил України.

В інтерв’ю «Укрінформу» Сергій Наєв заявив, що перші кроки на посаді командувача ООС будуть присвячені належному плануванню операції Об’єднаних сил.

Безпосередньо я підпорядковуюсь начальнику Генерального штабу – Головнокомандувачу Збройних Сил України. Ця чітка вертикаль далі йде до Верховного головнокомандувача. Я виконую ті завдання, які будуть мені визначені директивами і відповідними бойовими розпорядженнями. На їх підставі буде визначено замисел, який затверджує начальник Генерального штабу і Верховний головнокомандувач Збройних Сил — Президент України.
Замисел та відповідні плануючі документи буду розробляти я, як командувач, і підпорядкований мені Об’єднаний оперативний штаб. Буде розроблено саме такий замисел, який дозволить досягти поставленої мети, — пояснив Сергій Наєв.

Нові правила для цивільного населення

На всій території Донецької та Луганської областей вводять особливий порядок пропуску, розділений на три зони: зелена — де доступ необмежений, жовтий — перебування за наявності документів (у цій зоні проводиться огляд речей та транспорту) та червоний — перебування осіб тимчасово обмежено або заборонено.

Підставою для допуску в район проведення ООС для осіб, які не залучені до операції, є:

 • проживання особи або близьких родичів у цьому районі (при наявності документів);
 • місце поховання у цьому районі членів сім’ї, смерть близьких родичів;
 • нерухомість в районі проведення операції;
 • участь у врегулюванні конфлікту, в тому числі вирішення гуманітарних питань, за наявності документів;
 • дипломатична та консульська діяльність.

На що мають право військові в ООС

Військові отримують особливі повноваження і в разі крайньої необхідності можуть:

 • використовувати зброю та спецзасоби;
 • затримувати осіб і доставляти їх в поліцію;
 • перевіряти документи;
 • здійснювати особистий огляд громадян, їхніх речей і транспортних засобів;
 • тимчасово обмежувати чи забороняти рух транспорту і пішоходів;
 • входити в житлові та інші приміщення, що належать громадянам;
 • користуватися зі службовою метою транспортом та засобами зв’язку громадян, підприємств та організацій, за винятком транспортних засобів дипломатичних та міжнародних організацій.

Читайте також: Визнання документів «ЛДНР» і ширші права силовиків: що дає закон про реінтеграцію Донбасу

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: