Що таке IBAN і як після його банки проводитимуть платежі

З 5 серпня українська банківська система переходить на міжнародний стандарт для банківських рахунків IBAN. «Секція» пояснює, що таке IBAN, як він вплине на українців і навіщо його взагалі запроваджують.

Що таке IBAN

IBAN — це стандартна система банківського рахунку в країнах ЄС. Кожна країна самостійно встановлює структуру номера рахунку IBAN, за стандартом ISO 13616. Для України IBAN складається з букв і цифр:

  • код країни (UA в разі України);
  • контрольний розряд (2 цифри);
  • код банку (6 цифр);
  • рахунок (довжина номера рахунку не фіксується, до 31 жовтня 2019 року його може бути від 5 до 14 символів, з 1 листопада — від 5 до 19 символів).

Навіщо потрібен IBAN

В «Асоціації УкрСВІФТ» кажуть, що часто при переказі коштів з країн ЄС до України виникали складнощі через те, що банк в ЄС вимагав від ініціатора переказу рахунок IBAN українського отримувача. Тепер же проблеми з цим не буде.

Міжнародний номер банківського рахунку гармонізує український платіжний простір з європейським.

Крім того, використання IBAN в платіжних дорученнях дозволяє:

  • прискорити проведення платежу;
  • зробити платіж повністю автоматичним;
  • знизити кількість помилкових зарахувань;
  • знизити собівартість операцій обробки міжнародних платежів для банків та вартість платежів для клієнтів.

Також використання IBAN у майбутньому уможливить використання QR-кодів, які міститимуть інформацію про нього, для спрощення розрахунку та обміну платіжною інформацією.

У НБУ кажуть, що перехід на новий стандарт призведе, зокрема, до того, що кількість обов’язкових реквізитів для платіжних документів скоротиться. А ще стане простіше ідентифікувати платника і одержувача коштів, а також банк, який їх обслуговує.

Коли всіх переведуть на IBAN

5 серпня до 31 жовтня діятиме перехідний період, протягом якого можна буде виконувати розрахунки як з використанням IBAN, так і в старому форматі: код МФО + номер рахунку.

А з 1 листопада усі перекази здійснюватимуть виключно  використанням IBAN.

Як заповнювати реквізити

У період з 5 серпня до 31 жовтня 2019 року клієнти банків у документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити «Код банку» та «Рахунок» у будь-яких варіаціях, пояснюють у прес-службі НБУ.

У документах на переказ коштів в реквізитах платника/отримувача клієнт може заповнювати як пару реквізитів (номер рахунка платника/отримувача та код банку платника/отримувача), так і номер рахунка платника/отримувача за стандартом IBAN. У разі заповнення номера рахунка платника/отримувача за стандартом IBAN, у реквізиті «Код банку платника/отримувача» зазначається нуль.

Банк платника обов’язково має прийняти до виконання документ на переказ коштів, їхнє зарахування з реквізитами, варіації заповнення яких обрав платник.

Більше ерудиції: