Росія повернулася до ПАРЄ без санкцій. Що таке ПАРЄ, чому Росія не була в ньому і про які санкції мова

ПАРЄ ратифікує повноваження російської делегації / coe.int

ПАРЄ ратифікує повноваження російської делегації

26 червня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила рішення про підтвердження повноважень делегації РФ без жодних обмежень. «Секція» пояснює, що таке ПАРЄ, які її функції, чому Росію звідти виключили, а тепер повернули, про які санкції мова та що все це означає для України.

Що таке ПАРЄ

Парламентська асамблея Ради Європи — це статутний орган Ради Європи, який представляє інтереси основних політичних партій, що є в державах-членах організації. В рамках Асамблеї співпрацюють представники парламентських структур європейських держав. Це майданчик, на якому розглядають актуальні і перспективні питання, що торкаються аспектів міжнародної політики, юридичних питань і прав людини, біженців та демографії, охорони здоров’я, економіки тощо. До обговорення цих питань залучають також представників ЄС, ОБСЄ, Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського космічного агентства та деякі спеціалізовані заклади Організації Об’єднаних Націй.

Асамблея ухвалює документи, які є керівними настановами для національних урядів, парламентів, політичних партій тощо. ПАРЄ приймає резолюції та рекомендації на основі доповідей, які готують депутати.

Зокрема, Асамблея прийняла рішення про створення міжнародного суду для розгляду злочинів, скоєних у воєнний час; сект та нових релігійних течій; прав меншин; прав дітей; захисту прав шукачів притулку та біженців тощо.

Що у ПАРЄ робить Росія і чому її звідти виключили

Росія є однією з 47 держав-учасниць Асамблеї.

Востаннє РФ виключили з ПАРЄ у 2014 році. Це було пов’язано з агресією Росії проти України: анексія Криму, окупація Донбасу, порушення прав людини на цих територіях. Відтак представники цієї держави не могли впливати на рішення ПАРЄ.

На знак протесту Росія з січня 2015 припинила участь у засіданнях асамблеї, а з 2017 року перестала перераховувати внески в Асамблею. А це — 33 мільйони євро на рік, що становить приблизно 7% від всього бюджету.

До цього Росію виключали з організації у 2000 році через порушення прав людини у Чечні. Але вже наступного року російські депутати відновили право голосу.

Чому Росія знову у ПАРЄ

25 червня Парламентська асамблея Ради Європи підтримала резолюцію, яка змінює правила ПАРЄ і Росії повернули право голосу.

При цьому члени організації визнали, що з боку РФ є численні порушення принципів Ради Європи. Але Росію закликали виконати лише попередні резолюції:

  • відпустити 24 українських моряків, захоплених поблизу Керченської протоки;
  • невідкладно заплатити внески до бюджету Ради Європи;
  • безумовно співпрацювати зі слідством щодо катастрофи рейсу MH17;
  • докласти зусиль, щоби зупинити переслідування ЛГБТ у Росії та покарати порушників прав таких людей;
  • співпрацювати зі світовою спільнотою у розслідуванні вбивства Бориса Нємцова.

Всі поправки, які пропонувала внести Україна, відхилили. Зокрема, наша делегація пропонувала: застосувати певні обмеження на період до січня 2020 року:

  • призупинити право на обрання її представників до Моніторингового комітету та бюро Асамблеї;
  • позбавити делегацію права брати участь у моніторингових місіях Асамблеї зі спостереження за виборами;
  • позбавити права представляти Асамблею в органах Ради Європи, зовнішніх інституціях та організаціях тощо.

Втім Росії повернули право голосу й участі в повному обсязі.

Експерти пов’язують рішення про повернення РФ саме з фінансовим питанням, оскільки відтер вона зобов’язана сплачувати «членський внесок».

Що це означає для України

Наразі українська делегація покинула Парламентську асамблею.

Член української делегації в ПАРЄ Леонід Ємець повідомив, що делегації Польщі, Литви, Латвії, Словаччини, Естонії і Грузії звернуться до своїх урядів щодо питання подальшої участі у роботі ПАРЄ.

Сьогодні ми, делегати наших націй, не маємо жодної відповіді для наших людей, як Рада Європи захищає їх права, якщо її більше цікавить захист благополуччя агресора, ніж жертв агресії і репресії, — йдеться в спільній заяві країн.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що розчарований рішенням ПАРЄ. Він нагадав, що нещодавно особисто обговорював це питання з президентом Франції і з федеральним канцлером Німеччини.

Намагався переконати пана Макрона та пані Меркель, що повернення російської делегації до ПАРЄ можливе лише після того, як Росія виконає принципові вимоги Асамблеї. Шкода, що наші європейські партнери нас не почули та вчинили інакше, — заявив Зеленський.

Міністерство закордонних справ України назвало резолюцію ПАРЄ «неприпустимою поступкою Російській Федерації», «поразкою європейського парламентаризму» та «свідченням відходу від задекларованих стандартів, принципів і цінностей Ради Європи».

Перша віце-спікерка Верховної Ради Ірина Геращенко сказала, що рішення ПАРЄ було очікуваним. На її думку, гроші, які Росія мала сплачувати в Організацію, і спонукали членів Асамблеї проголосувати саме так.

Гроші виявилися набагато важливішими, ніж принципи. І тепер ці 118 європейських політиків несуть відповідальність за вбивства українців на Донбасі і в Криму, за знущання над політв’язнями, — каже Ірина Геращенко.

На наступній сесії ПАРЄ можливе повторне оскарження повноважень російської делегації. Це можливо у випадку, якщо Венеціанська комісія підтвердить, що російські депутати обрані нелегально через голоси кримчан.