В Україні прийняли закон про імпічмент. Як і за що можна усунути главу держави

Законопроект про імпічмент президента ініціював Володимир Зеленський / REUTERS / Mikhail Palinchak

10 вересня народні депутати проголосували за законопроєкт про імпічмент Президента. Його підтримали 245 обранців. «Секція» розповідає, за яких обставин главу держави можуть зняти з посади і як відбувається ця процедура.

Через що можуть розпочати процедуру імпічменту

Підставою для імпічменту в Україні є державна зрада, тобто: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України тощо. Відтак це будь-які дії, які можуть нашкодити суверенітету держави, її територіальній цілісності, обороноздатності та ін.

Ініціюється процедура імпічменту письмовим поданням, яке підписане більшістю народних депутатів України — понад 225. У поданні повинне бути правове обґрунтування необхідності утворення спеціальної тимчасової слідчої комісії, яка і займатиметься розглядом справи.

Як утворюють тимчасову слідчу комісію та як вона працює

Завдання комісії — розслідувати ймовірний злочин Президента. Спеціальна тимчасова слідча комісія Верховної Ради України створюється протягом тридцяти днів з дня ініціювання імпічменту.

Верховна Рада вже на другому тижні роботи прийняла закон про імпічмент

Верховна Рада прийняла закон про імпічмент / 24tv.ua

До її складу входять народні депутати з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій, а також включаються спеціальний прокурор і спеціальні слідчі. Прокурором можуть обрати і нардепа, який має не менше 10 років стажу роботи на такій посаді. Кандидатуру прокурора вносять ініціатори процедури імпічменту, а слідчих — депутатські фракції.

  • На своєму засіданні комісія обирає голову, заступника голови та секретаря, які не можуть бути членами однієї депутатської фракції (депутатської групи).
  • Під час роботи комісія проводить розслідування, перевіряє наявність і повноту доказів вчинення злочинів, опитує свідків тощо.
  • Рішення слідчої комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більш ніж половина складу такої комісії.

Як депутати голосують за звинувачення Президента

Якщо Президент погодився з усіма пунктами, викладеними у висновках слідчої комісії, і нардепи не заперечують проти них, проводиться таємне голосування по кожному пункту звинувачення та здійснення подальших процедур.

Якщо Президент погоджується з окремими пунктами звинувачення або не погоджується з жодним, проводиться подальше обговорення щодо тих пунктів, з якими голова держави не згоден, а також тих, які не знайшли відображення у запропонованому проєкті постанови Верховної Ради.

Законопроект про імпічмент підтримали 245 народних депутатів

Законопроект про імпічмент підтримали 245 народних депутатів / REUTERS / Gleb Garanich

Якщо Президент не з’явився без поважних причин на засідання ВРУ або відмовляється особисто давати пояснення, відповідати на запитання, Рада розглядає висновки і пропозиції без його участі.

За рішення про звинувачення депутати голосують таємно. Якщо конституційна більшість проголосувала за звинувачення Президента, вона також приймає постанову про звернення до Конституційного Суду для перевірки справи та Верховного Суду для отримання його висновку про те, що і діях Президента є ознаки державної зради або іншого злочину.

Якщо суди визнають голову держави винним, на розгляд депутатів виносять проєкт постанови про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту. В іншому випадку ВРУ приймає постанову про припинення процедури імпічменту.

За усунення Президента з поста депутати також голосують таємно.

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували не менш як три чверті народних депутатів від конституційного складу — понад 300.

Як Президент може припинити процедуру імпічменту

Голова держави може піти з поста за власним бажанням — тоді, на якій би стадії не була процедура імпічменту, вона припиняється. Всі висновки слідчої комісії направляють на досудове розслідування.

  • Наразі у Верховній Раді президентська партія «Слуга народу» має конституційну більшість — 254 мандати.
Читайте також: