Поради МОЗ: що робити при опіках, менструації, скільки разів пити та інше

Фото ілюстративне / Daniel Frank / unsplash.com

Фото ілюстративне / Daniel Frank / unsplash.com

Останнім часом Міністерство охорони здоров’я України почало розвінчувати поширені міфи про хвороби, їх лікування та стан організму громадян. «Секція» зібрала найважливіші поради в одному матеріалі, аби вам не довелося шукати їх у різних ресурсах. Матеріал доповнюється.
Технічні опіки: перша допомога

Технічні опіки: перша допомога

Облилися окропом чи доторкнулись до гарячої праски? Не біжіть на кухню за рослинною олією, листям алое чи сметаною.

Термічні опіки— це пошкодження шкіри внаслідок контакту із гарячою речовиною або предметом. Вони бувають дуже болючими і часто супроводжуються такими симптомами як почервоніння або лущення шкіри, виникненням пухирів та набряку, появою блідості або обвуглення шкіри. Рівень інтенсивності болю не завжди пов’язаний із тим, наскільки сильний опік. Інколи навіть дуже серйозний опік може бути відносно безболісним, але погіршити ваше здоров’я.

Перша допомога при отриманні термічного опіку:

 • Негайно зупиніть контакт з джерелом опіку.
 • Обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури.
 • Заборонено прикладати лід.
 • Не обробляйте уражену поверхню шкіри кремами чи жирними речовинами. В міжнародних рекомендаціях надання допомоги під час опіку дексапантенолу немає.
 • Зніміть одяг або прикраси біля ділянки опіку. Але не чіпайте речей, які прилипли до ураженої шкіри.
 • Прикрийте рану стерильною пов’язкою.
 • Дайте потерпілому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.
 • Можна дати знеболювальний лікарський засіб, з тих що використовують для полегшення болю будь-якого типу та інтенсивності.
 • Якщо було отримано опік обличчя або очей, краще посадити людину. Це допоможе зменшити набряк, на відмінну від лежачого положення.
 • За потреби телефонуйте 103.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Незначні опіки можна лікувати самостійно в домашніх умовах, головне — запобігати потраплянню бруду на уражену ділянку шкіри та не розривати пухирів, які можуть утворитися в цьому місці.

У разі сильного опіку необхідно звернутися за професійною медичною допомогою. Наприклад, якщо уражена велика ділянка шкіри (більша, ніж ваша долоня) або виникла глибока рана; у разі опіку, що викликає блідість або обвуглення шкіри та якщо уражена ділянка на обличчі, руках, ногах або статевих органах, внаслідок яких виникли пухирі.

При будь-яких проявах інфікування, виникнення неприємного запаху з рани, гною чи посилення больового синдрому, негайно звертайтесь до лікаря.

Пост

Що рекомендовано пити дітям

Що рекомендовано пити дітям

Вода необхідна для життя. Вона переносить поживні речовини, виводить із тіла продукти обміну і змащує суглоби, що корисно для здоров’я. Зневоднення відчувається як сухість у роті, а також втома, зниження уваги і пам’яті, навіть запаморочення і слабкий головний біль.

Тому передусім слід пити просто воду. Вона відновлює баланс, але не дає калорій, не псує апетит і зуби. У дитини має завжди бути доступ до питної нехолодної води.

Проте, щоб порадувати малечу, варто пригощати й іншими напоями. Наприклад, непідсолодженими узварами та домашніми лимонадами.

Коли настає час перекусу, особливо поза домом, добре обрати багату на рідину та поживні речовини опцію — йогурт, кефір, молоко чи смузі. Вони також мають бути несолодкими.

Соки, які продаються в магазинах — не найкращий вибір. Вони містять багато цукру, проте не мають вітамінів і корисної для кишківника клітковини. Кращою альтернативою сокам є фруктово-овочеві смузі.

Фрукти, овочі та супи це хороше джерело рідини. Вони дають не лише гідрацію, але і поживні речовини та вітаміни й сприяють здоров’ю шлунково-кишкового тракту, а значить забезпечують краще здоров’я.

Солодких напоїв слід уникати. Діти, що їх споживають, на 60% більш схильні до ожиріння.

Напої із цукром збільшують ризик карієсу, діабету 2 типу та серцево-судинних хвороб. Солодощі, в тому числі і питні, заважають дитині відчувати голод і їсти повноцінну поживну їжу.

А от пити воду чи несолодкі напої разом із їжею можна і треба. Ця рідина не розбавить шлунковий сік, а навпаки, сприятиме травленню. Суха їжа не здатна перетравлюватись як слід.

Ось кілька порад, як заохотити дитину пити більше води:

 • Пропонуйте немовлятам (від 8 місяців) регулярно воду. Вони не здатні ще попросити.
 • Давайте старшим дітям усюди із собою пляшечку з водою.
 • Пропонуйте воду під час прийомів їжі.
 • Слідкуйте, щоб дитина пила, коли активно бавиться.
 • Дайте дитині змогу обрати кольорові стакани чи флягу для води.
 • Додайте до води шматочки фруктів.

Пост

Як перевірити що ліки не підробні

Як перевірити, що ліки не підробні

Підробка ліків — глобальна проблема. Згідно з даними ВООЗ за 2017 рік, майже кожен десятий продукт медичного призначення в країнах з низьким та середнім рівнем прибутку є некондиційним чи фальсифікованим.

В Україні функціонує система, яка забезпечує здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що знаходяться в обігу. Проте все ще існує ймовірність натрапити на фальсифіковані ліки. Щоби бути захищеними від підробки, будьте пильними, коли купуєте ліки та якщо виникають найменші сумніви — перевіряйте їх.

Перевіряйте аптеку

Купуйте ліки в спеціально визначених для цього місцях — аптечних закладах. Не купуйте ліки у кіосках, підземних переходах, в інтернеті (де не вказано контактну інформацію та адресу аптеки) чи просто у приватних осіб. У кожної аптеки має бути ліцензія на роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Інформацію про її наявність, як правило, можна знайти в куточку споживача. Якщо її немає,запитайте у провізора. Адреса аптеки, вказана в ліцензії, має обов’язково збігатися з фактичною.

Уважно оглядайте цілісність упаковки

 • Упаковка має бути не пошкоджена, не розірвана чи прим’ята.
 • Лікарський засіб має переважно 2 упаковки: первинну та вторинну.
 • Первинна упаковка (блістер з фольги, ампула, флакон та ін.) безпосередньо контактує з лікарським засобом.
 • Вторинна упаковка (найчастіше картонна коробка) захищає первинне пакування. Завжди звіряйте інформацію на обох упаковках — вона має сходитися.
 • Зверніть увагу на назву лікарського засобу, найменування виробника, адресу виробника, лікарську форму, склад, реєстраційний номер та номер серії, термін придатності тощо.

Для врахування потреб людей з вадами зору, на упаковці назва лікарського засобу зазначається шрифтом Брайля

На упаковках може бути зазначена додаткова інформація, зокрема різні товарні, попереджувальні, екологічні та інші знаки, що рекомендовані міжнародними організаціями. Порушення маркування упаковок або зовнішнього вигляду препарату може бути свідченням фальсифікації.

Якщо після перевірки у вас залишились сумніви, ви також можете попросити провізора надати сертифікат якості препарату та переглянути ліцензію аптечного закладу і звернутися до територіального відділення Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Інформація про неї має бути зазначена в куточку споживача. Це може вберегти ваше здоров’я.

Корисні ресурси

 • Ви можете перевірити наявність державної реєстрації препарату у Державному реєстрі лікарських засобів України за цим посиланням. Пошук можна здійснювати за назвою препарату, номером реєстраційного посвідчення чи за складом діючої речовини тощо. Реєстр оновлюється щоденно, тому це найбільш надійне та актуальне джерело для перевірки лікарських препаратів.
 • Також офіційна інформація про виявлені фальсифіковані та не якісні лікарські засоби регулярно розміщуються на сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
 • Ще один ресурс, який допоможе перевіряти ліки, додаток «Ліки Контроль». Тут можна знайти інструкції для лікарських препаратів, здійснити контроль підробок за певним алгоритмом та знайти зареєстровані аналоги лікарських препаратів

Пост

Чи можна пити воду під час їжі

Чи можна пити воду під час їжі

Їжу можна запивати водою, а можна і не запивати. Головне правило — пити, коли хочеться!

Споживати достатньо рідини важливо людям будь-якого віку. Пити слід тоді, коли ми відчуваємо спрагу, незалежно від прийомів їжі. Не існує єдиної норми споживання рідини, адже наша потреба в гідрації залежить від температури й вологості довкола, нашої активності, фізичного стану (наприклад, вагітним жінками й матерям, що годують, слід пити більше), і їжі, яку ми споживаємо. Надійним показником достатньої гідрації є колір сечі — вона має бути солом’яно-жовтого відтінку. Темний колір свідчить про сильну нестачу води.

Втім, літні люди й діти погано розрізняють сигнали тіла про спрагу і більше ризикують наразитися на зневоднення. Їм слід нагадувати про пиття. Тіло дітей містить більше води, ніж у дорослих, і тому її втрати для них критичніші. Крім того, діти активно рухаються та більше втрачають вологу через шкіру.

Діти, що пили достатньо, у тестах на увагу і пам’ять мали кращі результати. Недостатня гідрація призводить до закрепів, поганого травлення, агресії й просто, здавалося б, безпричинного вередування. Дітям радять споживати воду впродовж всього дня та особливо під час активних ігор чи занять спортом.

Єдиних норм споживання рідини немає, але приблизні поради такі:

 • Немовлятам від 8 місяців: 150 мл/кг ваги на день.
 • Дошкільнятам: 100 мл/кг ваги на день.
 • Підліткам: 50 мл/кг ваги на день.

Якщо дитина їсть тверду і суху їжу або бавиться чи довкола спекотно і сухо, або хворіє, то потреба в рідині зростає.

Пост

7 порад, щоб заохотити дитину до здорового харчування

7 порад, щоб заохотити дитину до здорового харчування

Кожну дитину можна заохотити не лише їсти здорову їжу, а робити це з задоволенням.

Привчайте дітей до різних смаків

Для того, щоби звикнути до нових продуктів, дітям інколи потрібно скуштувати їх 7-12 разів. Не варто змушувати дітей їсти овочі. Достатньо того, щоб вони завжди були доступними і діти бачили, що ви самі це їсте. Цікавість візьме гору — дитина спробує, а потім звикне до повноцінного раціону.

«Маскувати» овочі в стравах також не треба. Якщо постійно ховати моркву, дитина ніколи не стане її добровільно їсти. Діти мають споживати корисні продукти свідомо. Не поєднуйте в одній страві улюблені та нові компоненти — інакше нове дитина не їстиме.

Їжте разом та без телевізора

Діти, які харчуються разом зі своєю сім’єю, як правило, їдять більш здорову їжу. Вони менш схильні голодувати та навпаки, мають менші ризики набрати зайву вагу. Важливо також навчати дитину їсти у відповідному середовищі. Наприклад, діти, які їдять перед телевізором, схильні до вибору менш безпечних та корисних продуктів. Дослідження вказують, що саме ця звичка може привести до переїдання та підвищеного ризику ожиріння у дітей.

Встановіть регулярний режим харчування

Це стосується як сніданку, обіду та вечері, так і проміжних перекусів. Режим харчування повинен стати рутинним для вашої дитини.

Не використовуйте їжу як нагороду чи покарання

Не «розплачуйтеся» морозивом за спожиту броколі. Такі хабарі не сприяють здоровим харчовим звичкам. Їжа — перш за все, джерело поживних речовин та енергії для нашого організму.

Слідкуйте, щоб дитина пила достатньо води

Кількість води, яку має споживати дитина протягом дня, залежить від багатьох факторів, таких як стать, вік, рівень фізичної активності, а також температура повітря, погодні умови та клімат загалом.

Загальні рекомендації щодо питного режиму для дітей:

 • діти від 1-4 років від 2-4 склянок.
 • діти 4-8 років: 5 склянок.
 • діти 9 -13 років: 7-8 склянок.
 • 14 і більше: від 8 до 11 склянок.

Обмежте їжу з великою кількістю калорій, жиру, цукру та солі й пропонуйте альтернативу

Це стосується солодощів, чипсів, солодких газованих напоїв та інших продуктів, бідних на поживні речовини та з високим рівнем калорійності. Крім порожніх калорій, вони містять ароматизатори, що привчають дітей до сильних штучних смаків. У порівнянні з ними, звичайна та корисна їжа вже не так смакуватиме.

Альтернативними солодощами можуть стати свіжі та сухі фрукти, десерти на основі горіхів, сиру, несолодкі йогурти, узвари та смузі.

Остання, але найголовніша порада — будьте прикладом для своїх дітей. Вони всього навчаються у вас.

Пост

Ультрафіолетове випромінювання може бути шкідливим

Ультрафіолетове випромінювання може бути шкідливим

Ультрафіолетове випромінювання та спека можуть бути шкідливими для здоров’я.

Надмірне перебування на сонці є одним з факторів ризику розвитку раку шкіри. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 3 мільйонів випадків раку шкіри діагностується по всьому світу щорічно.

Тож обов’язково наносьте сонцезахисний крем щоразу, як виходите на вулицю. Фонд раку шкіри рекомендує кожному, незалежно від кольору шкіри, використовувати сонцезахисний крем не тільки в період спеки, але й протягом всього року.

За рекомендаціями Американської академії дерматології, користуйтеся сонцезахисним засобом з SPF (Sun Protector Factor) не менше 30. Це може бути крем, гель, спрей тощо. Наносити його краще за 30 хвилин до виходу на сонце.

Базові правила захисту під час спеки:

 • Знаходьтеся якомога менше на сонці, особливо, в найбільшу спеку (з 11:00 до 16:00).
 • Будьте обережні з засмагою. Ми асоціюємо її зі здоровим та красивим виглядом, насправді ж, засмага є ознакою того, що шкіра постраждала від ультрафіолетового випромінювання і намагається «захиститись».
 • Носіть капелюх, одяг з довгими рукавами й штани для захисту від сонячних променів.
 • Будьте уважні біля водойм та на пляжі. Поверхні відбивають сонячне проміння, що збільшує шанс отримати опіки.
 • Уникайте відвідування соляріїв. Існують дослідження, що додаткове ультрафіолетове випромінювання підвищує ризики отримання раку шкіри.
 • Регулярно перевіряйте шкіру (родимки, веснянки) та повідомте про зміни своєму лікарю.
 • Пийте більше води.
 • Не залишайте дітей у закритих автомобілях.

Пост

Що відбувається з суглобами під час хрусту

Що відбувається з суглобами під час хрусту

Варто розібратися, чому виникають різні звуки, коли ми рухаємо суглоби. Наразі найбільш переконливою є теорія, яка вказує, що звук хрусту може виникати внаслідок лопання бульбашок газу, що утворюються в синовіальній рідині.

Ця рідина заповнює порожнину між суглобами та запобігає виникненню тертя. Речовина в своєму складі також містить гази (кисень, азот, вуглекислий газ). Коли ви рухаєте суглоб, через збільшення простору, зміну тиску та різну густину газів, з них утворюються бульбашки, що під час лопання створюють звук хрусту.

Проте серед науковців досі немає 100% впевненості, що це відбувається саме так. Тому час від часу проводяться різноманітні дослідження, які то підтверджують «теорію бульбашок», то спростовують, то знову підтверджують.

Найбільш популярні дослідження проводилися з використанням МРТ та ультразвуку. Поки що, все вказує на те, що «теорія бульбашок» правдива.

Ще цікавішим є неформальне дослідження американського доктора Дональда Унгера. Він провів експеримент — близько 50-ти років хрустів суглобами двічі на день тільки на лівій руці. Після завершення експерименту, науковець не констатував симптомів артриту та взагалі будь-яких відмінностей.

Взагалі зв’язок між хрустінням суглобів та артритом досліджувався різноманітними науковцями і на сьогодні не представлено жодних переконливих доказів, які б його підтвердили. Результати більшості досліджень вказують на те, що хрустіння не є шкідливим, якщо під час нього ви не відчуваєте болю та дискомфорту.

Також існують дослідження, які вказують, що через надмірне хрустіння суглобами може виникати припухлість рук та м’язова слабкість.

Пост

Як правильно мити руки

Як правильно мити руки

Зв’язок між миттям рук та поширенням інфекційних захворювань було встановлено лише два століття тому. Проте сьогодні використання води та мила для підтримання гігієни — звичайна річ для більшості сімей, яка допомагає зберегти своє здоров’я.

Не дивлячись на доступність сучасних методів дезінфекції, ризики отримання інфекції під час перебування в медичному закладі залишаються високими.

Найбільш поширеними є інфекції сечовивідних шляхів та післяопераційних ран, пневмонія та інфекції кровотоку. Вони можуть передаватись через дотик медичних працівників до пацієнтів. З кожних 100 госпіталізованих пацієнтів, щонайменше, 7 в розвинених і 10 в країнах, що розвиваються, отримують інфекцію саме таким шляхом.

Інструкція на картинці — рекомендації для медиків, але також вони будуть корисними для кожного.

Пост

Коротко про кров'яний тиск

Коротко про кров’яний тиск

Витримувати тиск та успішно виконувати свої завдання — велике навантаження, проте наші судини зазвичай прекрасно з усім справляються.

Для дорослої здорової людини середні показники артеріального тиску — це 120/80 мм.рт.ст. Проте в залежності від віку, способу життя, життєвих обставин та інших індивідуальних факторів ця цифра може коливатися між 90/60 і 130/80.

За останніми рекомендаціями від Американської асоціації серця (AHA), тиск, який довго є вищим за 130/80, свідчить про першу стадію гіпертензії. Також сигналізує про проблеми, якщо тиск довго тримається на рівні меншим за 90/60. У таких випадках обов’язково потрібно звертатися до лікаря.

Не забувайте, що у 80% випадків серцево-судинним захворюванням можна запобігти, змінивши спосіб життя. Відмовтеся від куріння та алкоголю, займайтеся спортом, їжте менше солі, харчуйтеся збалансовано та не забувайте час від часу вимірювати кров’яний тиск і ваша серцево-судинна система буде працювати краще, от побачите

Пост

Що таке остеохондроз

Що таке остеохондроз

Остеохондроз — діагноз, з яким ви можете лікуватися дуже довго і ніяк поправити своє здоров’я. Він твердо стоїть в списку разом з дисбактеріозом та вегето-судинною дистонією (ВСД) і є великим комерційним міфом сучасності.

В міжнародній класифікації хвороб остеохондроз існує, проте його специфіка суттєво відрізняється від того, як його трактують деякі лікарі в Україні. Це група рідкісних захворювань, що пов’язані з порушенням нормального розвитку росту кісток з ураженням центрів окостеніння в епіфізі. Як правило, починається в дитинстві як дегенеративний або некротичний стан. Як приклади можуть бути хвороба Пертеса, хвороба Осгуда-Шляттера, хвороба Шейермана.

В Україні ж, відвідуючи лікаря, який не послуговується міжнародними протоколами, на скарги про біль у спині пацієнт може почути, що в нього остеохондроз.

Як результат, для лікування призначається дообстеження (рентген, МРТ), знеболювальні препарати та інші дороговартісні методи, що в цілому досить сильно б’ють по кишені пацієнтів.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) біль в спині — одна з найбільш поширених причин звернення пацієнтів за медичною допомогою. Коли пацієнт у західних країнах звертається з такими скаргами, лікарі використовують симптоматичний діагноз – «back pain» (просто біль в спині), при якому рекомендують максимальне збереження фізичної активності, лікувальні вправи або нестероїдні знеболювальні препарати.

Додаткове обстеження призначають тільки тоді, коли пацієнт повідомляє про відповідні симптоми, прикладом яких є порушення чутливості кінцівок, слабкість в м’язах, порушення функції органів тазу, поява болю вночі. Зазвичай ці симптоми виникають за наявності серйозної патології хребта, проте виявляють їх не більш ніж в 1% випадків. Такі патології включають пухлинні захворювання, переломи, гнійно-запальні процеси, туберкульоз. Болі в спині можуть виникати також і при захворюваннях внутрішніх органів і не мати відношення до хребта (як захворювання підшлункової залози, нирок, органів тазу).

Що робити, якщо болить спина:

 • Залишатись рухливим наскільки це можливо та намагатися продовжувати свою щоденну діяльність. Тривала відсутність активності може погіршити стан.
 • Виконувати прості вправи для спини (приклади вправ)
 • Приймати протизапальні знеболювальні засоби (після консультації з вашим лікарем).

Хибною є думка, що сильний біль потребує агресивного знеболення. Краще починайте зі звичайного знеболювального препарату. За результатами досліджень, сильні знеболювальні, які, наприклад, містять опіоїди, не забезпечують більш ефективного полегшення болю та мають більший потенціал для заподіяння шкоди організму і погіршення стану здоров’я.

 • Якщо біль не зникає протягом місяця, заважає виконувати щоденну діяльність та з часом погіршується — лікар призначить додаткове лікування
Чому в жінок відбуваються менструації

Чому в жінок відбувається менструація

«Критичні дні», «ці дні», «гості» — евфемізми, які часто використовують, щоб не говорити слово менструація. Тема менструації навіть в 21 сторіччі лишається «незручною», через те, що дуже довгий час люди соромилися та уникали відкритих розмов про неї.

Через це багато дівчат не добре знаються на особливостях свого організму, жінки вірять у різні міфи, на кшталт того, що під час менструації протипоказані фізичні навантаження або не можна закочувати консервацію, а чоловіки не до кінця розуміють своїх партнерок.

Менструація — це нормальний фізіологічний процес, про який можна та треба говорити відкрито. Як і будь-яка тема стосовно здоров’я, вона не має бути незручною та замовчуватися. Чим більше ми будемо відкриті до свого організму, тим більше про нього дізнаватимемося та зможемо розуміти одне одного краще.

Пост

Leave a Reply

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: