Кір — хвороба, від якої не існує ліків. Способи вберегтися і ризики вакцинації
Кір — це інфекційна хвороба, яку спричинює вірус з роду Morbillivirus. У Міністерстві охорони здоров’я України пояснюють: цей вірус надзвичайно заразний і швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. 9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Крім того, кір — одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.
Історія вивчення кору
Повідомлення про хвороби, що нагадують кір, зустрічаються ще у VI століття до н. е., проте, перший науковий опис хвороби і його відмінності від натуральної віспи зробив перський лікар Ар-Разі (Разес) 860–932 рр., який написав «Книгу про віспу і кір». Ретельно за дослідження кору взялися у XVII столітті. Вакцини проти цієї хвороби стали доступні з 1963 року. До 1963 року спостерігалося в середньому приблизно 3 або до 4 мільйонів випадків кору на рік, а смертність становила 18–20 випадків на секунду.
Симптоми кору
Захворювання має період, коли симптоми ще не проявляються (інкубаційний період). Він триває від 6 до 12 днів. Пізніше у хворого з’являються висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. Частина з цих ознак притаманні грипу або застуді. З ним часто плутають кір.
Однак на 4–5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.
Кір може призвести до інвалідності та навіть смерті
Кір має серйозні ускладнення, пояснюють у МОЗ. Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті. Вірус кору послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами.
Серед груп населення з високими рівнями недостатності харчування і при відсутності належної медичної допомоги до 10% випадків кору закінчуються смертельним результатом. Ризику розвитку важких ускладнень піддаються також інфіковані жінки під час вагітності, а вагітність може закінчуватися мимовільним абортом або передчасними пологами. У людей, що перехворіли на кір, виробляється імунітет проти неї на все життя.

Що робити якщо дитина контактувала с хворим на кір / mon.gov.ua
Ліки від кору
Специфічного лікування від кору немає. Лікарі можуть призначити засоби, що допоможуть впоратися з симптомами хвороби й підтримати імунітет. Однак найдієвішим способом боротьби залишається профілактика.
Вакцинація проти кору
Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики, переконують у Міністерстві охорони здоров’я. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК (комплексна вакцина від трьох захворювань: кору, краснухи та паротиту, більш відомого, як свинка) за календарем. Тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед них і Україна.
У цивілізованій країні люди від кору помирати не повинні. Єдиний дієвий захист від кору — вакцинація. Вакцини не вбивають людей, кір вбиває, — сказала в.о. міністерки охорони здоров’я Уляна Супрун.
Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

Вакцинація КПК в Україні / mon.gov.ua
Для боротьби з кором в Україні зараз є 516 тис. доз вакцини з Бельгії, каже Уляна Супрун.
Ризики відмови від вакцинації
Представники МОЗ України пояснюють: якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час.
Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.
З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон, — зазначають у МОЗ.
Епідемії кору у світі
Нідерланди (1999 – 2000)
Спалах кору стався у декількох провінціях у представників одного з релігійних напрямків, яке традиційно не сприймає вакцинацію. Серед 2961 випадку кору було 3 смерті і 68 госпіталізацій.
Ірландія (2000)
З кінця 1999 по літо 2000 тривав спалах кору у Північному Дубліні, Ірландія. У цей час середній по країні рівень імунізації впав нижче 80%, а в Північному Дубліні склав близько 60%. З 300 захворілих 100 госпіталізували. Три дитини загинули.
Румунія (2016 – 2017)
У Румунії відбулася епідемія, осередок якої поширився через кочове населення. За осінь 2016 — зиму 2017 від кору померло 17 дітей та було інфіковано тисячі. За період лютий 2016 — березень 2017 інфіковано на 3 400 осіб більше, ніж за аналогічний період попереднього року, коли захворіло лише 7 і не було жодної смерті. За словами місцевого міністра охорони здоров’я, Флоріна Богуда, у країні однією дозою вакцини щеплено лише 80 %, другою — лише 50 %.
- 15 січня МОЗ опублікувало календар профілактичних щеплень. У ньому фахівці роз’яснюють, у якому віці потрібно вакцинувати дитину від кору, туберкульозу, а коли потрібно робити щеплення від правця і краснухи.
- Вчені наблизились до одного з найбільших досягнень в медицині — універсального тесту крові на рак. Він передбачає щорічне обстеження з виявлення раку на ранніх стадіях.