Токсин, який вбиває. Що таке дифтерія і чому ліки від неї допомагають не завжди
«Секція» пояснює, що таке дифтерія, коли була найбільша епідемія в Україні та що робити, аби зберегти своє життя.
Дифтерія вражає дихальну і нервову системи, серце та нирки
Дифтерія — гостра інфекційна хвороба, яка передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, що руйнує тканини дихальної системи. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.
Токсин може спричинити: слабкість, біль у горлі, лихоманку, набряк залоз у шиї. Токсин також може потрапити у кров і вразити серце, нирки і нервову систему.
Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сироватки, близько 50% хворих можуть померти, навіть з сироваткою залишається ризик смерті до 20%.
Про дифтерію міг писати ще Гіппократ
Згадки про захворювання, що нагадує дифтерію, зустрічаються ще у працях Гіппократа у V–IV столітті до нашої ери. Відомі великі епідемії дифтерії (наприклад, у XVII столітті у Європі) — в Іспанії хвороба стала відома як El garatillo («душитель»), в Італії та Сицилії, як «хвороба горла» — la malattia gola.

Едвін Клебс — німецький бактеріолог і патологоанатом. Клебс відомий тим, що вперше виділив бактерію Corynebacterium diphtheriae — збудника дифтерії (1884, спільно з Фрідріхом Леффлером) / uk.wikipedia.org
Збудника дифтерії вперше виявив у 1883 році німецький бактеріолог Едвін Клебс. У 1894 році німецький бактеріолог Еміль Берінг запропонував для лікування хворих антитоксичну протидифтерійну сироватку (ПДС). У 1923 році французький ветеринар і біолог Гастон Рамон одержав дифтерійний анатоксин, який стали застосовувати для планової вакцинації проти дифтерії.
З кінця 1980-х років спалахнула епідемія дифтерії, яка охопила переважно республіки колишнього Радянського Союзу. Максимум захворюваності припав на Росію та Україну. Особливістю даної епідемії було значне переважання серед захворілих дорослого населення над дитячим.
Симптоми хвороби
Починається хвороба з нездужання, підвищення температури, болю в горлі. Початок дифтерії дуже часто імітує легке ГРЗ (гостре респіраторне захворювання).
І температура тіла невисока, і горло болить не сильно, і навіть нежиті немає (до речі, відсутність нежиті — один з найбільш типових симптомів дифтерії). Все це і призводить до того, що діагностувати хворобу в першу добу після її початку, як правило, нікому не вдається. Але вже на другий день в горлі (зазвичай на мигдалинах) починають з’являтися нальоти. Спочатку вони тонкі і світлі, як павутина, але поступово сіріють і стають щільними, утворюючи плівки, — йдеться на офіційному сайті відомого дитячого лікаря Євгена Комаровського.
Дифтерія в Україні
Наразі саме спалаху дифтерії в Україні немає. Але інфекціоністи прогнозують, що він накриє нашу державу після кору. Про це говорять і в Міністерстві охорони здоров’я.
Лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська наголошує, що дифтерія в Україні — «не страшилка» і питання часу, коли вона з’явиться. Фахівчиня визначає дві причини цього. Перша — відсутність імунного прошарку, внаслідок чого інфекційна хвороба має періодичну циклічність. За даними МОЗ, під час епідемії дифтерії в Україні з 1991 до 1998 року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тисяч людей, 696 з них померли.
Друга причина — епідемії дифтерії у світі, зокрема у Ємені (країна у південно-західній Азії, межує на півночі з Саудівською Аравією) та Бангладеш (держава в Південній Азії, із трьох боків оточена територією Індії).
Такого давно не було. Тому тільки питання часу, коли дифтерія повернеться в Україну, — додає Ольга Голубовська.
Минулого року в інтерв’ю Дзеркалу тижня Ольга Голубовська розповіла, що у 2010 зафіксували 17 випадків дифтерії, з них 2 — у дітей (до 17 років); у 2011 — 8 хворих, з них 2 дітей; 2012 — 5 хворих, з них 1 дитина.
За даними Українського центру з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України, у 2013 було зареєстровано 6 випадків дифтерії в різних областях. З них 2 дітей і 4 дорослих. Відомо також, що всі хворі свого часу були вакциновані.
За інформацією Радіо Свобода з посиланням на МОЗ, у 2015 році зареєстровано два випадки цього захворювання, а у 2016 — 4.
Вакцинаці
Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень — вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих (кожні 10 років).
В Україні щеплення від дифтерії дітям можна зробити безоплатно цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП. Також наявна безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП та вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М. Її застосовують для дорослих.
На 1 січня 2018 в Україні наявні 2,7 млн доз вакцини АКДП, 700 тис доз АДП та 6,1 млн доз АДП-М.
Реакція на вакцину
Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції. Проте ризик померти від дифтерії набагато вищий, ніж ризик серйозної реакції на вакцину, наголошують у МОЗ. Серйозні реакції на вакцини вкрай рідкісні. Побічні ефекти, такі як болісні відчуття і припухлість в місці ін’єкції або невелике підвищення температури, це звичайне явище.
Лікування
Для лікування дифтерії в Україні наявні 900 доз протидифтерійної сироватки. Їх як гуманітарну допомогу Україна отримала наприкінці 2017 року. Препарати мають сертифікат якості GMP. Це, за свідченнями Міністерства охорони здоров’я, гарантує, що продукція постійно виробляється і контролюється за стандартами якості, які відповідають її призначенню, та відповідно до вимог реєстраційного досьє.
За словами інфекціоністки Ольги Голубовської, 900 доз сироватки недостатньо. Її вистачить на пару днів.
Зазначимо, що на 2018 рік МОЗ заклало в бюджет 40,2 млн гривень для закупівлі сироваток та імуноглобулінів для лікування хворих на небезпечні інфекційні захворювання, що супроводжуються високим рівнем смертності, серед яких і дифтерія. Препарати придбають через міжнародні організації і відповідним чином зареєстровані. Наразі йде планування закупівель.
- На початку 2018 року в Україні стався спалах кору. «Секція» пояснює, що таке кір, як від нього вберегтися і де ще, окрім України, ставалися спалахи хвороби.
- 15 січня МОЗ опублікувало календар профілактичних щеплень. У ньому фахівці роз’яснюють, у якому віці потрібно вакцинувати дитину від кору, туберкульозу, а коли потрібно робити щеплення від правця і краснухи.